Sanat ve EğlenceLiteratür

Vsevolod Nestayko'nun: biyografi, yaratıcılık

Onun kitapları tanıdık sayesinde, neredeyse tüm Sovyet döneminin öğrenciler, hem de yetişkinler, O çocuklar için modern Ukrayna edebiyatının tartışmasız klasik haline geçmiş çocukluk ... sıcaklığını bir acı hissi yaşıyor, birçok kez yeniden okuyun. 2014 yılında yazar, bu dünyayı terk olmasına rağmen şimdi kitap ve aşk Ukrayna'da değil, aynı zamanda çok kendi sınırları dışında sadece Vsevolod Nestayko'nun, - yazımızın kahramanı.

Çocukluğu ve veliler Hakkında

yazarın hayat yolu Berdichev ilçesinde başladı. O 1930 yılında yoktu, 30 Ocak küçük Vsevolod doğdu. Birlikte mahallede yaşayan bir arkadaş (Vitasik Dyachenko'nun) ile, onlar okumayı severdi. Özellikle Mark Twain, Jules Verne, Jack London, Antona Pavlovicha Chehova ve diğerlerini sevdim. Bir denizci uzun yolculuk olmaya - Bir çift bir hayalim oldu var. Ama Nestayko'nun işe yaramadı - bazı renkleri ayırt etmez. Ama Vitasik olarak kim sonradan bir kaptan oldu.

Buchatskiy şehir spor salonunda eğitildi Baba Vsevolod Zinoviev. Ne zaman Birinci Dünya Savaşı, o oldu Tüfekçiler Ukrayna Galiçya Ordusu. kaderin izniyle Polonya'da kampların birinde idi. Serbest bırakıldıktan sonra, (artık Khmelnitsky şehir) Proskurov şeker üretimi için fabrikada çalışmaya başladı. 1933 yılında tutuklanmış ve aynı yıl ölen bir toplama kampına gönderildi.

Vsevolod annenin Rus dili ve edebiyatı öğretmeni oldu. kocasının ölümünü atlatmış, o Kiev oğlu ile taşındı. Şehirde Nazilerin geldikten sonra, o gizli bir okul açtı. Zaman geldi, o Ukrayna okullarda incelemek için bir oğluydu. Ve o dördüncü sınıfı, İkinci Dünya Savaşı bitirmişti zaman. Bilinen nedenlerden dolayı, o okula devam edemedi ve 5. sınıf tüm kurs annesini öğretti. O Kiev serbest bırakıldıktan sonra, Nestayko'nun altıncı gitti. 8. sınıfta okurken malzemeyi geçirerek dıştan ardından dokuzuncu ve aynı zamanda kendi hakim programı onda taşındı. Okul Nestayko'nun ayrılma (- fizikte sertifikada tek dört oldu) gümüş madalya aldı.

Öğrenci ve Kariyer

Nestayko'nun Vsevolod Zinovevich okuldan sonra o T. G. Shevchenko adını Kiev Devlet Üniversitesi öğrencisi oldu. yaptığı çalışmaları sırasında Kiev Tiyatrosu'nda ekstra dram çalıştı. Vsevolod Nestayko'nun Üniversitesi'nde yaptığı çalışmalarla birlikte (biyografi nihayet yaratıcı bir kanala dönüştü) dergisi "Dnipro" üyesi oldu. Sonra çocuk dergisi "Barvіnok" bir edebi editör ve redaktör olarak beş yıl.

o Vsevolod Nestayko'nun (öykü yazarı çabucak okuyucunun kalbine anahtarını bulmak için), yazar zavotdelom dergisi Irina Isaevna Shkarovsky oynamıştır olarak şekillenmesinde önemli bir rol itiraf gibi. Ayrıca "Barvіnke" Ben başka bir ünlü Ukraynalı yazar kızı çalıştı - Ostap Kiraz. "Genç" ve ardından yayınevi tarafından izledi. 1956 yılından bu yana, o müdürü oldu. o 1987 tarihine kadar çalıştı "Veselka", düzenlenebilir. Bu dönemde o on üç yaşındayken Komünist Partisi'ne katıldı ve aynı zamanda içinden çıkan Olesem Goncharom.

Vsevolod Nestayko'nun: Kitap

İlk yazı deneyimleri gelecekteki kült Ukrayna yazar-öykücü Sekiz yaşından başladı. Afrika'da Bengal kaplanları takip cesur avcı hikayesi, çok annesini eğlendirdi. Onun erken hikayeleri, o "Vinca" ve "Pioneer" in yayınlamaya başladı. "Shura ve Shurko" hemen okuyucuların kalbini kazandı - Ve 1956 yılında yazarın ilk kitabını yayınladı.

Ama bu popülerlik yazar "Güneşli Bunny Diyarında" kitabı (1959) için getirdi. Bu hikayenin doğum çok Anatoly Kostecki, her Vsevolod (aynı zamanda çocuk yazar) hatırlamak istediğim edilir. bir parlak sabah Vsevolod bir vardı güneş ışınlarını. O dikkatle orada çiller çıkarsayacak, yazarın burun ucunda oturan ve bir fırça ile yanaklarından gıdıklayan edildi. Uyanma, Nestayko'nun mutluluk ve sevinç alışılmadık dalgalanma hissettim ve hemen o ışık noktalar hakkında iyi hikayeleri yazmaya başladı.

Toplamda, Vsevolod Nestayko'nun sayısız çocuk hikayeleri, masallar ve hatta oyun yazdı yaratıcı kariyer için (yazar milyonlarca okuyucusu tarafından sevilen biyografisi ayrı bir yazılı kitabı hak). En ünlü - orman okulda "Vasyukivka arasında Toreador", "Incredible Adventures", " "Güneşli Bunny Diyarında" Beş artı", "Arkasında gizemli ses," ve diğerleri "eski palyaçonun Gizem". Bütün bu hikayeleri genç okuyucu ve ebeveynlerinin koşulsuz sevgiyi kazanmış ve yazar güvenle listesinde onurlu birinci oldu "Ukrayna Favori çocuk yazarlar."

Herkesin sevdiği kitap

Belki imkansız, yazarın kariyerini okuyan, Vsevolod Nestayko'nun ismi (yazarın biyografisi artık fanlar yanı sıra kitaplarında ilgilendiğini) bundan sonra kitabın, daha doğrusu üçlemenin üzerinde durmayacak bu güne kadar, duruşmada birçok nesilleri kalır.

Bu hikaye yazma fikri kitaplarını tasarlanmış illüstratör sonra bir yazar, doğdu, iki ilkokul öğrencisi mısır çalılık kaybolan nasıl anlattı ve sadece kırsal radyo aracılığıyla öğrendim. Tarih, bazı değişiklikler denirdi hikaye, yenildi ile "mısır Robinson Crusoe Maceraları."

İlk bölüm yazarın önemli işleminden geçmiş. Kitabın okuyucuları Rusça çeviri yalnızca yeni baskısında sonra tanıştım. Ancak, daha sonra romanda silinmiş sahneler referanslar (örneğin Kiev bir gezi sınıfında yanı sıra karpuz piramidinde Firavun gömülmesiyle ilgili bir gezi,) idi.

2004 yılında, çocuk yayınevi "A-BA-BA-HA-LA-MA-HA" roman üçlemesinin son sürümünü yayınladı. tavsiye İvana Malkovicha Vsevolod Nestayko'nun ben birkaç komik bölüm ve hikayeleri bir ekleme şimdiki genç kuşağa anlaşılmaz olan bazı ideolojik noktaları düzenlenebilir.

tarama

"Sinematik güneş" içindeki tüm favori kitabı ve yerini Edinilmiş: 1965 yılında Kharkov bir televizyon stüdyosu, o romanın ilk bölümüne dayanarak, bir kısa film yayınladı. Esprili telefilm aynı zamanda yurt dışında, eski SSCB'de sadece inanılmaz bir popülerlik zevk. Ve hatta uluslararası film festivallerine katıldı.

Ama kitabın kendisi kadar, modern Ukraynalı okul müfredatına dahil edilmiştir. Ve o çocuklar okuma söz değil, ebeveynler, dedesi ile başarıya sahip olmayı sürdürmektedir ...

Çocukluk dön

Her zaman bu aydınlık ve büyülü, zevkli kekler annenin ve büyükannenin reçel zaman atılmak istiyorum. Yine su birikintileri üzerinden çalışır. Ya (o tam bir yabancı ajan!), Mısır kaybolmak için komşunu takip ... tekrar biz bu kadar çok keşifler ve macera önünde beklediği yere ... Bu olasılık ve bize Vsevolod Nestayko'nun verir. Onun biyografisi sakin ve mutlu bir çocukluk "övünme" olamaz, ama her seferinde yazar memnuniyetle cömertçe aynı zamanda, büyülü komik ve dokunaklı bir hikaye ihsan, onun kitaplarının sayfalarında bize geri döner.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.