Sanat ve EğlenceLiteratür

Kronometre - mekanizma veya doğruluk yani - kralların incelik

Her kişi eksik bir şeydir. Bir para, dikkat ve üçüncü sağlık, diğer seviyorum. Ama bütün tümden eksik ne - vakit geldi. insanlar her zaman doğru rasyonel onları yönetmek için zaman hesaplamak mümkün olacaktır hangi vasıtasıyla bir cihaz ile gelip istediği budur.

Ancak, ilk birkaç saat en çok güvenilmez ve çevre koşullarına bağlıdır idi. Ama zaman ölçümü için bir yüksek hassasiyetli enstrüman icat etmişti bir kere - kronometre. Bu işin garibi, sıradan insanların sadece hayatları etkilenen inanılmaz buluş bu. Bu cihazın ilk Buluş açık denizlerde navigasyon için denizci yardımcı olmuştur.

Kronometre - bu nedir?

"Zaman" (chronos) ve "ölçü" (metre): kelime "kronometre" Yunanca iki kelime kombinasyonundan türetilmiştir. zamanı ölçmek için - bu cihazın çok adından amacı ortaya çıkıyor. Başka bir deyişle, bir kronometre - bir saat, ama çok güvenilir her koşulda ve soğuk çalışmaya devam edebilmek ve tropikal sıcakta olduğunu.

kronometrelerden hikayesi

Kronometreler ilk mekanik saat değildi. onlar çok kırılgan olduğunu ve olumsuz çevre koşullarında kolayca kırmadan önce Ancak zamanlayıcılar. Ayrıca, hatta zaman saati ile normal şartlar altında "yalan" başladı.

Ama hepsi bir İngiliz saatçi Harrison kronometre adını icat 1731 yılında değişti. Bu buluş denizcilik işlerinin gelişimi için çok önemli hale gelmiştir. Harrison enstrüman herhangi koşullarda kesinlikle tam olarak ne zaman göstermeye devam beri, o boylam belirlemek için mürettebat yardımcı olur ve geminin ardından koordinatlar.

onun maliyeti yüksek olmasına rağmen, kronometre oldukça sık gemilerde ve havacılık ve uçaklar geliştirilmesi üzerinde kullanılır hale gelmiştir.

Harrison tasarım yıllar boyunca neredeyse hiç değişmemiş olması o kadar mükemmel olduğunu dikkat çekicidir. Sadece daha modern, hafif ve dayanıklı bazı malzemeler kronometre yerini aldı.

gemi kronometresi

Buluş Harrison (o yirminci yüzyılda önce kullanarak sabitleme basit ve ucuz deniz seyahat saati yerini almaya başladı kuvars kristal rezonatörler, denizciler için en güvenilir aracı olmuştur yanı sıra GPS), bu yüzden onların konumunu belirleyebilir.

Tipik olarak, tüm deniz kronometre özdeş standart bir yapıya sahiptir. Özel (çoğunlukla ahşap) gövde yerleştirilmiştir mekanik. gövde yapısına nedeniyle, yatay konumda tutulan herhangi bir durum kronometresine içinde öyle. Konut saat ısı değişikliklerine maruz mekanizması ve cihazın pozisyonunun değişikliği korudu.

Kronometre kol saati

yüksek hassasiyetli saatinin icadı ile, birçok kişi evde aynı olması hayal etmeye başladı. Buluşun temelinde Harrison ilk ev için duvar ve masa kuvars saati yapmaya başladı. Bir süre sonra, teknoloji yoğun insanlar için, bu nedenle gerekli mekanizmayı azaltılmış ve bilek döneriz oluşturmak kimin için altın kendi ağırlığının her saniye.

Hassas kronometre ile saatler vardı beri, onlarca yıl geçti. Bugün, saatlerin üretimi için her Kendisine saygısı şirket kronometre ile modellerin çizgisini vardır. Buna rağmen, en doğru ve yüksek kaliteli, doğal olarak, bir İsviçre saattir.

Ayrıca, kontrol yapan İsviçre'de izle hareketlerinin kronometresi unvanı için yarışan dünyanın dört bir yanından. Bu saatler için de özel bir ISO 3159-1976 kalite standardını geliştirmiştir.

Nasıl kronometre izlemek için olmadığını biliyor musunuz?

Bir çok doğru saatler herkes hayal var. zaman ölçümü için bilek aksesuar çoğunluğu kronometre saat olup olmadığını gösterir rağmen, istisnaları vardır. Bu nedenle, uygun aksesuar olsun veya olmasın kendi başlarına bunu kontrol edebilirsiniz.

deneyin bir saflığını rahatsız etmemek için, taze İçinde pil veya ne kadar süre kurumsallaşmasına bir saat orada olup olmadığından emin olmak için gereklidir kontrol etmek. Sonraki doğru zamanı ayarlamak gerekir. Bundan sonra, saat kadranı aşağı bir pozisyona çevrilir ve yirmi dört saat süreyle gibi bırakmak gerekir. saatin bitiminden sonra yukarı çevirmek ve başka yirmi dört saat süreyle ayrılmak çevirin. Şimdi gerçek zamanlı kontrol edebilirsiniz. Saatin standart dışı pozisyonun iki gün için "yalan" sadece +/- 8-12 saniye başladı ise - Bir kronometre. Normal saat - Büyük değerler için.

Bir ev muayene ve diğer araçları deneyebilirsiniz. Örneğin, duvarda bir saat asılı - yirmi dört saat normal konumda ve aynı durum tam tersidir. Sıcaklığını kontrol etmek de mümkündür. Ancak, saat uzun zaman sıfırın üstünde en az sekiz derece soğutmak için olmak ve birden fazla yirmi beş derece olmamalıdır dikkate alınmalıdır.

Kronometre ve kronograf: fark nedir?

saatler konuşan birçok genellikle bu tür bir chronograph ve kronometre gibi benzer kavramlar karıştırırlar. kelimeler çok benzer olsa da, değer onlar tamamen farklıdır.

kronometre ise - özerk mekanizmalar ile küçük bir ekstra kadranları saat - bir mekanizmanın özel tasarımlı bir saat doğru herhangi bir koşul, kronograf saati görüntülemek için. Bazen chronographs ayrı zaman göstermek veya ikinci el için tasarlanmıştır.

İkiden fazla yüz elli yıl geçti aradan, kronometre icat edilmiştir. O zamandan beri, özellikle GPS navigasyon icadıyla, denizcilik sektöründe olduğu gibi popüler değil. Ancak, inanılmaz doğruluğu hala değişmeden kalır. Bu nedenle, birçok kişi hala kronometre ile bir İsviçre saati sahip hayal ve her zaman tam olarak zamanı biliyorum.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.