BilgisayarlarYazılım

Talimat, diyagram ve değerlendirme: 8080 (bağlantı noktası) aracılığıyla bağlantılarını almak nasıl yapılandırılır

bilgisayar ağlarında port başlığı OSI protokolünde kaydedilir doğal bir sayıdır. Aynı konakta sürecin alıcıya paketini tanımlamak için tasarlanmıştır.

Kural olarak, yüklü bir işletim sistemine sahip bir ana bilgisayarda kullanıcı uzayda bir seferde birden fazla işlemi gelir ve bunların her biri belli bir program yürütmektedir. Bu programlar zaman bilgisayar ağı "kabuk" etkiliyorsa o programlardan biri içindir IP paket içinden alır zaman zaman.

Nasıl çalışır?

Program ağı üzerinden veri alışverişi kullanıyorsa, aşağıdaki gibi bu süreç gerçekleşebilir:

  • OS ise dikkate değer bir port numarasını istedi. sistemi (bu port numarası başka bir uygulama tarafından kullanılmakta olan durumlarda olur) sağlamak hem programı ve transferini yasaklayabilir.
  • OS anda herhangi mevcut bağlantı noktası numarasını belirtmeyen istenir. Sistemin kendisi bunu seçer ve programı da sunmaktadır.

Nasıl bir port (8080, 80 vs.) açmak için? ağ bilgileri içinde (iki işlem arasında) belirli bir protokole göre değiştirilir. Bağlantı kurulduktan için aşağıdaki gereklidir:

  • gönderici ve alıcı ana IP adresi (rota için gerekli aralarında inşa edildi);
  • protokol numarası;
  • Odalar, her iki bağlantı noktaları (kaynak ve hedef).

Bağlantı TCP üzerinde ise, kaynak portu veri iletimini teyit ve cevap alıcıyı işlemek için alıcının işletim sistemi olarak kullanılmaktadır.

Açık ve kapalı portlar

Zarfın üzerinde belirtilir iade adresi, bir meslektaşı olarak gönderenin konak ve port numarası eyleminin kısmında. Bu sayı ters olarak adlandırılır.

durumlarda bir bağlantı noktasına aynı port numarasını kullanarak düzenli olarak bir ana bilgisayarda bir işlem açık tasavvur edilmektedir. Örneğin, sunucu ile bağlantılı program iletişim için her zaman 80 ya da 8080 kullanabilir. Ne zaman süreci olamaz bir port açmak kapalı kabul edilir.

bağlantı noktası numaraları

Tüm bağlantı noktaları sayıları öngörülen şekilde kayıtlı var. Her biri belirli bir amaç için tasarlanmıştır. İnterneti kullanırken bu işlevi gerekiyor Neden Yani sıklıkta 8080 nolu görebilir?

Resmi verilere göre, liman, TCP ve HTTP ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Gayri resmi, aynı zamanda Java ile yazılmış Tomcat servlet konteyner tarafından kullanılır.

TCP-bağlantı 8080 uygulamaya bağlı olarak, iletişim için belirli bir protokol kullanabilir. Protokol veri ağı üzerinden iletilen açıklar resmileştirdi kurallar kümesidir. Onları daha etkili iletişim yardımcı olmak için bilgisayarlar arasında kullanılan bir dilde sunulabilir.

8080 kadar devam edecek HTTP protokolü, Internet tarayıcıları ile web siteleri arasındaki iletişim biçimi belirler. Başka bir örnek şifreli mesajlar için kullanılan biçimini belirtir IMAP posta sunucuları ve istemcileri veya son olarak SSL protokolü, arasındaki ilişkiyi tanımlayan IMAP protokolü vardır.

Veri aktarımı

Böylece, TCP-Liman 8080 İletim Kontrol Protokolü kullanır. O TCP / IP ağlarında ana protokollerden biridir. Sadece paketler IP protokolü fırsatlar Oysa TCP veri bağlantısı ve değişim akışlarını kurmak için iki ana sağlar. Bu onların teslim yanı sıra paketler gönderildikleri aynı sıra ile port 8080 teslim edilecek gerçeğini garanti eder. 8080 için Garantili bağlantı - Bu TCP ve UDP arasındaki temel bir ayrımdır. UDP 8080 Aynı bağlantıyı garanti olmaz.

Nasıl Windows 7 üzerinde port 8080 açmak için?

Bunu yapmak için, Denetim Masası'nı menüsü "Başlat" ve bulmak için gidin. "Ağ" alt menüsünde tıklayıp bulmak için gereklidir "Firewall modülü." "İstisnalar" sekmesinde, "Add Port" bulabilirsiniz. Sen noktası numarasını girin gereken bir iletişim kutusu açılacaktır. TCP belirtilen ayarlar, ardından Tamam seçtiğinizden emin olun.

Nasıl portu 8080 kapatmak için? Başka bir spesifik bağlantı noktasına bir bağlantı kurmak için yeterlidir.

Gelişmiş Yapılandırma HTTP ve TCP Vekil

HTTP protokolü TCP üstünde çalışır, ancak bir mesaj atama hakkında ek bilgi sağlar. Bu nedenle, iki vekiller farklı yapılandırılır.

HTTP trafik mesajı için hedef bilgisayar ve bağlantı noktası içerir. O Belirli bir ana ve liman arasında bir TCP uç noktası ile on-TCP bağlantısı, gider. TCP-bağlantıyla aynı bitiş noktasına Tipik olarak, HTTP-Post puan. HTTP vekil sunucusu bağlantısını kullanmak müşterinin yapılandırmasını değiştirirseniz yerine HTTP adresleri belirtilen URL, başka bir ev sahibi ve limana yapılır. Bu mesajda son noktası, TCP olan bağlı olduğu için bu amaçla farklı olduğu anlamına gelir.

Örneğin, http://192.0.2.1:8080/operation sayfa isteğine gönderilen HTTP isteği konak 192,0 üzerinde port 8080 gönderilir «192.0.2.1:8080» başlığı «Ana» HTTP mesajı içeriyorsa. 2.1.

Bir proxy sunucusu kullanmak için HTTP-istemci yapılandırmak eğer mesaj hala orijinal bitiş noktası içeren ancak bununla birlikte, temel TCP bağlantısı, onun için TCP bitiş noktasına gider.

Eğer 198281.100.1 portu 3128 de proxy sunucusuna kendi mesaj göndermek için istemcileri yapılandırmak ve istemci http://192.0.2.1:8080/operation için bir istek gönderir Örneğin, mesajı hala «192.0.2.1 içerir: 8080" başlık «Ana» ve şimdi de «Talebi-Line» alanında. Ancak, bu mesajı şimdi 198.51.100.1:3128 TCP-bağlantısı üzerinden gönderilir. Böylece, HTTP vekil sunucusu aynı bağlantı noktasında (port 8080 tarihinde vekil) mesajları alabilir ve alıcı hakkında bilgiler temelinde birçok farklı hizmetlere gönderebilirsiniz.

Nasıl port 8080 tarihinde bağlantıları almak yapılandırmak için?

Yani, «Ana» başlığı HTTP eklendi / 1.1. Bağlantılar, HTTP / 1.0 kendisi bunu içermez. Bu nedenle, proxy üzerinden geçemiyor bu tür bileşikler, iletinin ana ve bağlantı noktası içermez. Ancak, bir proxy sunucu üzerinden gönderilen HTTP / 1.0, hakkında bilgi, hala "sorgu dizesi" hedef host ve port içermektedir. Bu nedenle, başlık «Ana» yokluğu proxy için sorunlara neden olmaz.

TCP Proxy etkinleştirmek için, değiştirilebilir bir son nokta üzerinde gerçek zamanlı olarak TCP uç noktası ile istemci yapılandırmasını değiştirmek gerekir. HTTP aksine, protokol proxy kullanacak şekilde yerleşik bir özellik sağlamaz. Eğer herhangi bir mekanizma sağlamaz nihai hedefe bilgilerin iletimi için, TCP aracılığıyla proxy sunucusuna bağlanmak Yani, eğer.

Nasıl 8080 yoluyla birden bağlantı kurmak için?

sistemlerin her biri için başka porta dinlemektir - TCP proxy için tek yol olursa olsun bu bileşiklerin gönderilecek ne kadar trafik birden fazla sisteme (yani nihai hedef), bağlantıları sağlamaktadır. Size her bitiş noktasına karşılık liman numaralarının hangi hakkında bilgi bağlamak ve sürdürmek için izin verir. Daha sonra istemci proxy bağlantı noktası olarak bağlanmak için ihtiyacı olan her sistemine karşılık gelen yapılandırılır. TCP vekil dinleme bağlantı noktaları ve bunlara karşılık gelen bitiş noktaları vekil yapılandırma dosyası, RTCP_install_dir / httptcp / registration.xml operatörler yapılandırılan. Her şeyden önce, port 8080 kontrol - varsayılan olarak açık olup olmadığını, ayrıca ayarlamalar birkaç dakika içinde yapılacaktır.

Bu örnekte, 198.51.100.1 proxy sunucusunun IP-adresidir. Proxy sunucusu üzerinde port 3333 gönderilen tüm trafik aşağıdaki adreste port 8080 gönderilir: www. Örnek. com:

Yani istemci yapılandırma dosyasını Eğer trafiği için yeni bir hedef eklemek her zaman değiştirmek zorunda. Bu kısıtlama HTTP Proxy geçerli değildir.

HTTP ve TCP arasındaki etkileşim

liman HTTP ve TCP Vekaletnamelerde nasıl işleyeceğini anlamak için, 192.0.2.1:8080 ve 192.0.2.1:8081 üzerinde iki hizmet olduğunu varsayalım, ve proxy sunucusu 198.51.100.1 üzerinde çalışan. onlar IP adresi yerine liman sayısına göre farklılık varsa, bu örnek her hizmet için İlgili adresi haricinde aynı olacaktır. ikisi de TCP uç noktaları üzerinde tek bir HTTP proxy bağlantı noktası istekleri için HTTP trafiği bekliyorsanız ona gönderilebilir. Bir HTTP mesajı 192.0.2.1:8080 ele olduğunu gördüğünde, vekil bu adrese mesaj iletir, ya da bu hizmet için olan herhangi bir kural geçerlidir. Aynı prosedür, aynı bağlantı noktasını kullanarak, 192.0.2.1:8081 için de geçerlidir.

Bu iki hizmet yerine TCP trafik yapılandırma dosyasında İki elemanları tarafından tanımlanan açık iki TCP-proxy bağlantı noktası olmalıdır bekliyorsanız:

İstemci «198.51.100.1:3333» üzerine «192.0.2.1:8080» ilk servis değişiklikler için yapılandırma ve ikinci için - bir «192.0.2.1:8081» «198.51.100.1:3334» için. İstemci bir ileti (TCP paket), birinci adres ilk hizmet gönderir.

Proxy sunucusu portu (3333) bunu alır, ancak bu bağlantı üzerinden gönderiliyor hangi verilerin bilmiyor. bildiği tek şey - Bu nedenle port 3333 bağlantı, proxy sunucusu yapılandırmasını danışır ve bu bağlantı noktasında trafik 192.0.2.1:8080 yönlendirilecek gerektiğini görür (ya da bu hizmet için kuralı uygulamak için gerekli olduğunu). istemci yapılandırma HTTP vekil sunucusunun yapılandırmasını desteklemediği için, tüm HTTP trafiği yönlendirmek olamaz, bir ters HTTP proxy kullanmalıdır.

bunun yerine hedef URL adreslerinin size istediğiniz belirtin. Bu işlem, istemci sisteminde TCP mesajları için bir son nokta olarak belirtmek ve bir yönlendirme kuralı oluşturduğunuz TCP proxy yapılandırmak benzer.

fark aşağıdaki örnekte olduğu gibi, HTTP belirten kuralda türü özelliğini eklemek şudur: .

Nasıl trafik harekettir?

Şimdi proxy sunucusu yalnızca belirlenen port için HTTP trafiğini kabul edecek şekilde yapılandırılmış ve daha zengin filtreleme kullanılabilir. Örneğin, sunucu böyle POST HTTP özgü yöntem, kullanmaz, ya da URL adresini kesin yolu vardır kapağında, trafik filtreleyebilirsiniz. Fiş her zaman işe yaramaz olduğundan, ancak sunucu hala öğenin hedef olması gerekir, sistemin trafik göndermek edebilmek için. Örneğin, müşteri 192.0.2.1:8080 üzerinde hizmetine bağlanmak ve 198.51.100.1:3333 bir ters HTTP proxy kullanması gerekir varsayalım.

http // 192.0.2.1:8080/ operasyonu: Bir istemci bu hizmet için bir proxy sunucu, istemci yapılandırma kullanmadan önce, değiştirmek örneğin http URL adreslerini, olan ihtiyaç // 198.51.100.1:3333/ çalışma. URL yeni adrese gönderilen sorgu, proxy sunucusu girer.

İstemci o iletilen mesajı gönderir bilmiyor çünkü istek mesajı, TCP başlığı "Ana Bilgisayar" in vekil (198.51.100.1:3333) için son nokta değil, sistemin adresi içerir. Bu istemci bu tür bir bileşiğin bir rol doğasını belirleyen basitleştirilmiş. Böylece, vekil isteği portu 3333 geliyor aşağıdakilerden biri gerektirdiğini bilmek , unsurlarını kullanır: bir canlı sisteme 192.0.2.1:8080 iletilmesi gerektiğini ve başlık «Ana» mesajda olmak güncellendi. bir mesaj için, örneğin, yönlendirme fiş hizmet tüm kuralları uygulanacak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.