BilgisayarlarYazılım

Bir e-kitap nasıl oluşturulur? PDF, EXE, Word formatında

Birçok okuyucu, elektronik formatta kitap okumayı tercih eder. Yazarın çevrimiçi içerik piyasası da, herhangi bir kişinin ilginç, ilginç bir insanın ve iyi çoğaltılmış bir eserin yazarı haline gelebileceği konusunda umut vericidir. Hangi formatlarda e-kitap çıkarabilir ve dağıtabilirim? Uygun dosyaları oluşturmak için hangi programları kullanabilirim?

Temel e-kitap formatları

Bir e- kitabı nasıl oluşturacağınızı düşünmeden önce , bu sorunu çözmenin bazı teorik yönlerini incelemek yararlı olacaktır. Örneğin, edebi eserlerin dağıtılacağı en uygun formatın seçimi. Kitapların elektronik sürümleri en geniş dosya standartlarında sunulabilir.

En yaygın olanı - DOC, FB2, PDF ve DJVU arasında. Bazı durumlarda, yayıncılar EXE gibi bir e-kitap dosyası için yürütülebilir bir biçimi seçmeyi tercih eder. Avantajı, belgeyi açmak için ek programlara ihtiyaç duyulmamasıdır. Bununla birlikte, EXE dosyaları mobil aygıtlar ve elektronik "okuyucular" tarafından nadiren desteklenir; çoğunlukla Windows'da, aşırı yüklenicek olarak, Linux'da, ilgili emülatörün çalıştığı veya sanal bir makinenin yüklendiği şekilde tasarlanmıştır.

dönüştürme

Bazı durumlarda, elektronik kitapların farklı formatları arasında dönüştürülmenin mümkün olduğunu unutmayın. Örneğin, PDF ve DOC dosyaları hakkında konuşuyorsanız bunu yapabilirsiniz. Çevrimiçi veya çevrimdışı PDF-DOC dönüştürücüsünü kullanarak, kullanıcı belgeyi bir biçimden diğerine yeniden biçimlendirebilir. Bunun için pratik bir ihtiyaç, örneğin, PDF dosyalarını açabilen hiçbir program yoksa ortaya çıkabilir.

Birçok kullanıcı, yalnızca gerekli yazılımı hangi yazılım türleriyle açabileceğinizle değil, e-kitap gibi bir biçimde nasıl oluşturulacağıyla ilgileniyor. Bunun için oluşturulan program çok basit yapıda ve kolay öğrenilebilir. Aynı zamanda, evrensel çözümler var, özel çözümler var.

PDF, EXE ve DOC formatlarında nasıl bir e-kitap oluşturacağımızı inceleyeceğiz. Pek çok BT uzmanına göre, bu dosya standartlarıyla çalışmak karmaşık programların ve özel eğitimin kullanılmasını gerektirmez.

PDF formatında e-kitap oluşturma

PDF formatıyla başlayalım. Avantajı evrenselliktir. PDF formatını açabilen programlar hem bilgisayar sahipleri hem de taşınabilir aygıt sahipleri için kullanılabilir. Gerekli eklentilerin kurulu olması koşuluyla, uygun standartta yapılan e-kitapları çalıştırmak için genellikle bir tarayıcı yeterlidir. Elektronik kitapların konabileceği bu formatın bir diğer önemli avantajı: PDF dosyaları, yapılandırma, biçimlendirme, onlara çeşitli görüntü ve grafik öğeleri yerleştirme için elverişlidir.

Gerekli Yazılım

Başlamak için bir PDF düzenleyicisi almalısınız . Bu türden en popüler ve kullanışlı programlar PDFFactory'dir. Bu shareware kategorisine aittir. Serbest dağıtılabilir versiyonun tüm temel işlevleri vardır, ancak kitapların sayfalarının alt kısmında bu yazılımın şirket geliştiricisine bir bağlantı olacaktır. Ancak, programın ticari sürümünü kullanırsanız kaldırılabilir. Bir şekilde, birçok BT uzmanı bu çözümü kolaylık ve işlevsellik nedeniyle önermektedir.

PDFFactory programıyla çalışmadan önce, elbette bir kitap yazmanız gerekir. Büyük olasılıkla, yazarının en yaygın metin editörlerinden biri, muhtemelen Word kullanacaktır. Kitabın metni hazır olduğunda, Word arabiriminin öğelerini kullanın, biçimlendirmeniz gerekir - bölümler, listeler, resim ekleme vb. Konularını koymanız gerekir. İçeriği kitabın belirli bölümlerine bağlantılar içeren aralıklarla düzenlemek istenir, aksi takdirde işi okumak uygun olmayacaktır.

PDFFactory programını yüklemeniz gerekecek. Özelikleri, Windows kayıt defterinde sanal bir yazıcı olarak kayıtlı olmasıdır . Bu ne anlama geliyor? Kitap dosyasını Word'de açtıktan sonra, "Dosya" menü öğesini seçin, daha sonra "Yazdır" ı seçin, ardından aygıt olarak PDFFactory öğesini seçin. Bu, bir edebi eseri olan dosyayı ilgili programın arabirimine aktaracaktır.

Gerekirse kitap öğelerini PDFFactory arayüz öğelerini kullanarak biçimlendirebilirsiniz. Kitabın tüm bileşenleri doğru görüntüleniyorsa, ilgili menü öğesini kullanarak ayrı bir dosyaya kaydedebilirsiniz. Bundan sonra, kitap yazarının seçtiği kanallardan dağıtılabilir. Örneğin, bir çevrimiçi mağazanın kataloguna yerleştirilebilir.

Tüm eylemler - tek bir programda

Bazı metin düzenleyicilerinin dosyaları PDF formatında kaydetmek için yerleşik modülleri olduğunu unutmayın. Özellikle, Open Office programı. Diğer avantajları arasında - bedava. Open Office ile, aslında bir kitap yazabilir ve öğelerini biçimlendirebilir ve daha sonra PDF formatında kaydedebilirsiniz. Birçok yazar bu mekanizmadan etkilendi.

PDF formatında bir e-kitap nasıl oluşturulduğunu şimdi biliyoruz. Şimdi başka bir standartla çalışmanın özelliklerini inceleyeceğiz - EXE.

EXE formatında e-kitap oluşturma

Bu format, Windows'da çalışıyorsa, bir kitabı ek programlar olmaksızın kolayca açmanızı ve belgede bir edebi eseri okumanın konforunu artırmaya yarayan uygun bir navigasyon sistemi oluşturmanızı sağlar. Bazı durumlarda EXE formatında e-kitap oluşturma metodolojisi web sitelerinin düzenine benzer. Aslında, bu durumda metin biçimlendirme dili olarak, HTML genellikle kullanılır.

Yararları biçimi

EXE formatındaki bir e-kitap, genellikle edebi eserin çeşitli bölümlerine bağlantılar içeren bir içindekiler tablosu içeren bir sayfanın yanı sıra ayrı bir kapak oluşturmayı da içerir. Belgenin hazırlık aşamasında, gerekirse düzenlenebilen HTML sayfaları olabilirler. Her biri ile yapılan çalışmalar tamamlandıktan sonra, verileri derlemek ve temelinde tek bir EXE dosyası oluşturmak gerekiyor. Bu işlemler nasıl gerçekleştirilebilir? En kolay EXE dosyası olarak sunulan bir kitabı elektronik biçimde nasıl hazırlarsınız?

EXE biçimi: en iyi yazılım

Bu sorunu çözmek için en uygun programlar arasında sBookBuilder var. Onunla çalışmak oldukça kolaydır. Bu program, EXE dosyasının HTML belgelerine dayanarak derlendiğini varsayar. Bu nedenle, bir yardımcı yazılım olarak bir HTML düzenleyici kullanılmalıdır. İlke olarak, Word veya Open Office gibi kullanılabilir. Bu sorunu çözmek için Dreamweaver gibi özel programlar da bulunmaktadır. Kitabın yazarı, en çok sevdiği kitabı seçebilir.

Edebi eserin yaratıcısı tarafından kullanılan program ne olursa olsun, bir e-kitap içindekiler tablosu oluşturmanız gerekir - index.html olarak da adlandırılabilir. Sayfaların geri kalanı kullanıcının takdirindedir. Örneğin, Page1.html, Page2.html, vs. Böylece sayfalar arasında bağlantılar oluşturulabilir - yazar tarafından en uygun olarak tanımlanacak yapıda. Örneğin, Page1.html sayfasının sonunda "Flip" kelimesini Page2.html bağlantısına koyabilirsiniz. Üzerinde, sırayla, "Geri dön" veya kullanıcı tarafından belirlenecek diğer metinleri düzenleyin. Index.html, bölümlerin başlıklarını veya bölümlerini içeren sayfaların her birine bağlantılar içermelidir . Tüm HTML dosyaları paylaşılan bir klasöre yerleştirilmelidir.

Kitap sitesi hazır olduğunda, edebi bir derlemeye ve bir EXE dosyası oluşturmanıza yardımcı olacak bir programı çalıştırabilirsiniz. Bunun sBookBuilder olduğunu kabul ediyoruz. Programın arayüzünde çok az seçenek var. İhtiyaç duyabilecek olanlar arasında:

- Arama Klasörü, HTML dosyaları içeren bir klasördür.

- Select Homepage, index.html dosyasıdır.

- Başlık Girin, kitabın adıdır.

- Şifreyi Girin - Gerekirse, bu seçeneği kullanarak bir edebi eseri okumak için bir şifre ayarlayabilirsiniz.

- E-kitap oluştur - bir kitapla EXE dosyası oluşturmak için komut.

Aslında bu, elektronik edebi eserleri EXE formatında oluşturmak için kullanılan algoritmadır. Elde edilen dosya, yazar tarafından seçilen kanallar vasıtasıyla da dağıtılabilir. Doğru, EXE dosyalarının virüslerle kolayca bulaştığını aklınızda bulundurmanız gerekir. Bu nedenle, kötü amaçlı nesnelerle olan dosya iletişim olasılığının en aza indirileceği kaynakları seçmelisiniz.

Şimdi DOC formatında bir e-kitap nasıl oluşturulacağını inceleyelim.

DOC formatında bir e-kitap oluşturun

DOC dosyaları, Word gibi yaygın metin düzenleyicilerini kullanarak belgeleri biçimlendirirken kullanılan temel dosyalardır. Bu nedenle, karşılık gelen formatta bir elektronik kitabın oluşturulması, aslında, biçimlendirme unsurlarıyla - tablolar, listeler ve resimler - tanıdık bir metin dosyası ile çalışma sürecinden farklı olmayacaktır. Kitabı DOC dosyaları olarak dağıtmaya karar veren edebi eserlerin yazarları için önerilen tek şey, onları 2003 sürümünde kaydetmektir. Bu, modern editörlerden herhangi birinde ilgili belgelerin açılmasını garanti eder. Buna karşılık, yeni biçimdeki DOC dosyaları, Word'ün önceki sürümlerinde her zaman doğru şekilde okunmadığı anlamına gelir.

Hangi format daha iyi?

Şimdi, bilgisayarda bir e-kitap nasıl hazırlanacağını biliyoruz. Edebi eserleri kaydedebileceğiniz ve daha sonra tekrarlayabileceğimiz üç ortak dosya biçimi üzerinde çalıştık. Ama hangisi daha iyi?

Bu soru nesnel olarak cevaplamak zordur. Birçok uzman, edebi eserin hangi formata dağıtıldığı önemsiz olduğuna inanıyor: eğer bir hit haline gelirse, herhangi bir dosya biçiminde satılacak. Ancak, okuyucularla olan etkileşimi fazla basitleştirmenin, örneğin, metin yapılandırılmasının en basit yollarını içeren, TXT formatında e-kitaplar yaratmanın, bu uygulamaya çok sık rastlanmakla birlikte, istenmediğini düşünüyoruz.

Hedef kitleyi faktör

Uzmanların, eserleri çoğaltmak için en uygun formatı seçerken yazarları takip etmelerini tavsiye ettikleri başlıca kriter hedef kitleytir. Geleneksel cihazları (PC'ler, dizüstü bilgisayarlar) kullanmaya alıştıkları teknik uzmanlar ise, tarihsel olarak ilgili cihazlara, yani DOC'ye uyarlanmış dosyalardan bilgi okumak daha rahat olabilir. Hedef kitle genç insanlar ise, bu durumda elektronik literatüre erişimi çoğunlukla mobil aygıtlara ("okuyucular") yapılacaktır. Ardından, optimum format, herhangi bir sorun yaşatmadan PC'de, tablette veya akıllı telefonda açılan PDF'dir. Kitapların veya hediye sürümlerinin özel kopyalarını çoğaltmak için EXE biçimi, uygun türdeki dosyalarda gerçekleşebilen etkileşim nedeniyle oldukça uygundur.

Standartların birleştirilmesi

Birçok uzmana göre, standartların standartlaştırılması, metinlerin yazarlarının okunması ve aralarında sınırların silinmesi için cihaz üreticilerinin arzusu çevrimiçi içerik pazarında göze çarpıyor. Bu ne anlama geliyor? Elektronik edebiyatın yazarları, FB2, DOC, PDF, EXE veya başka herhangi bir formatta bir elektronik kitap oluşturma hakkında düşünmekten vazgeçerler. Bağımsız olarak veya kitapların dolaşımında onları teşvik eden yayınevleri aracılığıyla, başyapıtlarını, en erişilebilir araçlarla kolayca başka bir biçime çevrilebilecek şekilde bir ya da daha fazla formatta serbest bırakırlar. Örneğin, PDF-DOC dönüştürücü gibi.

Modern okuyucuların edebiyatın elektronik biçimi için taleplerinde önemli bir artış, kullanıcıların dosya belirtimleri alanındaki bilgilerini arttırma arzusunu önceden belirler. Dolayısıyla, "sanal" standartlarda kitap okumak, en azından ilgili yazılımın temel becerilerine sahip olmak, gerekirse sorunsuz bir şekilde hayran olmak bir belgeyi başka bir belgeye dönüştürebilir. Prensipte, kendisi bir e-kitap hazırlamayı bile iyi biliyor olabilir. Çoğu benzer sorunları çözmede pratik tecrübeye sahiptir. Bu nedenle, modern yazarlar için en uygun dosya standardını seçmek, elektronik formatta edebiyatın yaratılması ve çoğaltılması gibi, bu tür mesleki faaliyetin veya hobinin en zor kısmı değildir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.