BilgisayarlarYazılım

Bilgisayar donup yavaşlarsa ne yapmam gerekir? Sorunun nedenleri ve çözümü

PC çok kararsız çalışmaya başlar. Hemen hemen her kullanıcı bu tür bir sıkıntı ile karşılaştı. Bilgisayar yavaşlar ve kilitlenirse ne yapacağını anlamak için, teknik açıdan yetkin kişiler bile her zaman yapamaz. Yeni başlayanlar sıklıkla profesyonellerin yardımı olmadan geçinemezler. Bununla birlikte, herhangi biri arızanın nedenlerini teşhis edebilir ve düzeltebilir. Makale, en yaygın sorunları çözmeye yardımcı olacak ayrıntılı bir kılavuz sağlar.

Temel nedenler

Bilgisayarınızın performansını artırmak için ne gibi tedbirler almanız gerektiğini belirlemek için öncelikle sorunların temelini bulmalısınız. Bilgisayarınızı yavaşlatabilir ve kapatabilirsiniz?

  • Az miktarda RAM.
  • Sistem bölümünde yeterli boş alan yok.
  • Kayıt defterinde gereksiz girdiler var.
  • Otomatik yüklemede gereksiz programlar.
  • Donanımın aşırı ısınması.
  • Virüsler.

Yetersiz RAM

Yazılım gereksinimleri her geçen yıl artmaktadır. Bilgisayar birkaç yıl içinde eskimiş olabilir. Bilgisayarınızda iki gigabayttan daha fazla RAM varsa, bir veya daha fazla ilave kaburga eklemelisiniz. Bugün, tarayıcılarda bile yaklaşık 1 GB gerekiyor ve aslında birçok işlem ve birçok düzinelerce işletim sistemi hizmeti çalışıyor ve bu da bir çok donanım kaynağı gerektiriyor.

Tam olarak ne kadar RAM'ın sistem tarafından kullanıldığını bulmak için, "Bilgisayarım" simgesine sağ tıklayın ve bağlam menüsünden "Özellikler" i seçmeniz gerekir . Burada donanımın tüm temel özelliklerini bulacaksınız.

Bilgisayar yavaşlar ve az miktarda RAM nedeniyle Windows XP'yi kapatırsa ne yapmam gerekir? Bu durumda, yalnızca yükseltme yardımcı olacaktır. RAM'in farklı nesilleri (DDR 1, 2, 3) olduğunu ve anakartın yalnızca bir tanesiyle çalışabileceğini unutmayın. Hataları önlemek için, mağazaya gitmeden önce bir model "anne" yazmalıdır. Bunu bilen satıcı, uygun ekipman sunabilir.

Sistem diski üzerinde yeterli boş alan yok

Yeterli RAM var, ancak hala bilgisayar yavaşlıyor ve askıda kalıyor, bu durumda ne yapmalıyım? Bölümdeki boş alanın sayısını C harfi ile kontrol edin. Explorer penceresini açın ve sabit disk simgesini sağ tıklatın. Daha sonra "Özellikler" satırını seçin.

"Serbest" sütundaki rakamın hacmin toplam hacminin% 15'inden az olmadığı, ancak bazen rahat çalışması ve 3-5 GB'lık hacim için yeterli olması önerilir.

HDD'yi temizleme

C sürücüsündeki alanı güvenli bir şekilde boşaltmak için kontrol panelini açın. Başlat menüsünü genişleterek bunu yapabilirsiniz. İçinde "Programlar ve bileşenler" satırını seçin.

Gereksiz uygulamaları bu yardımcı programla silin. Kullanılmayan programlar yoksa, en hacimli programları silmelisiniz, daha sonra farklı bir birime kurmanız gerekir. Genellikle, her yükleme paketi kullanıcıdan tüm dosyaların nereden paketini açacağını seçmesini ister.

Sorunun çözülmesine devam etmek için bilgisayar yavaşlar ve C sürücüsündeki yetersiz boş alan nedeniyle askıda kalıyor "Explorer" ı açın. Sistem bölümünü sağ tıklatın ve ardından "Özellikler" satırına tıklayın. "Disk Temizle" düğmesini tıklayın . Bir süre, kamu hizmeti sağlayacak miktarı hesaplayacaktır. Bu işlemden sonra kullanıcı ana uygulama penceresindeki tüm öğeleri kontrol etmelidir. Artık tüm geçici dosyaları silme işlemini başlatmak için "Tamam" düğmesine basmaya devam ediyor .

virüsler

Sistem bölümü üzerinde yeterli boş alan var, bilgisayar yavaşlar ve kilitlenirse ne olur? Virüslerin kararsız PC çalışmaları için sorumlu tutulma ihtimali yüksektir.

Sorunu gidermek için bir virüsten koruma tarayıcı kullanmalısınız. Uzmanları araçları kullanmanızı öneririz Dr. Web Cureit ve Kaspersky Virüs Temizleme Aracı. Her iki araç ücretsiz olarak dağıtılabilir, resmi web sitelerinden de söylenebilir.

Cureit'i kullanmaya karar verirseniz, programı başlattıktan sonra, "Taranacak nesneleri seç" satırını tıklayın ve kullanılabilir her onay kutusunu işaretleyin. Ayrıca "Dosyaları seçmek için tıklayın" u tıklayın ve "Bilgisayarım" ın yanındaki kutuyu işaretleyin. Bundan sonra, "Taramayı çalıştır" düğmesine tıklayarak taramaya başlayabilirsiniz.

ısınma

Bilgisayarlar oyunlarda ve diğer "ağır" uygulamalarda yavaşlar ve donarsa ne olur? Büyük olasılıkla soğutma sistemi suçlanıyor. Bu gerçeği kontrol etmek için PC'nin ana bileşenlerinin sıcaklığını izlemenize izin veren programlar kullanmalısınız. Bu tür çalışmalar için en iyi araç AIDA 64'dür.

Bilgisayar yavaşlar ve Windows XP'yi donarsa ne yapmam gerekir, bilgisayar öğelerinin aşırı ısınma olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim? AIDA 64 yardımcı programını yükleyin ve çalıştırın. Diyagramı gösteren üst satıra ait simgeyi bulun. Üzerine tıkladıktan sonra, "Stres Testi" adı verilen bir pencere açılacaktır. Yerleşik sensörlere sahip olan bu cihazların sıcaklık grafikleri görüntülenir. Soldaki "Stres Yerel Disk" haricindeki tüm öğeleri işaretleyin ve Başlat düğmesine tıklayın. Diyagramların yük altında nasıl değiştiğini görün. Kritik değerlere ulaşıldığında, test "Dur" satırına tıklanarak tamamlanmalıdır.

Farklı cihazlar için normal sıcaklık farklıdır. Sistemde kurulu olan cihazlar için neyin kabul edilebilir olarak değerlendirildiğini bulmak için üreticinin web sitesini ziyaret etmeye değer.

FurMark

AIDA 64, birçok bileşenin sıcaklığını kontrol etmenizi sağlar ancak onunla birlikte olan video sistemi kontrol edilemez. Bilgisayar frenler ve asılır, grafik bağdaştırıcısının aşırı ısınması şüphesi varsa ne yapmam gerekir? Bir ekran kartını test etmek için en iyi yardımcı program FurMark'tır.

Programı başlattıktan sonra, ayarlar penceresi ekranda belirir. İçinde "Tam Ekran" yanındaki kutuyu işaretleyin ve monitör tarafından desteklenen maksimum çözünürlüğü seçin. Bu adımları tamamladıktan sonra, "Stres Testi" düğmesini tıklayın.

Ekranda üç boyutlu bir görüntü belirecektir, ancak dikkate alınmamalıdır. Dikkat, aşağıda gösterilecek olan programa ödenmelidir. Grafik bağdaştırıcısının sıcaklığının nasıl değiştiğini açıkça gösterir. Kritik bir seviyeye ulaşırsa, testi tamamlamak için "Esc" düğmesine basın.

temizlik

Aşırı ısınma nedeniyle bilgisayar yavaşlar, kilitleniyor, dengeli çalışmayı sağlamak için ne yapmam gerekir? Her şeyden önce, soğutma sisteminin tüm radyatörlerini fırça ve elektrikli süpürge ile temizlemelisiniz.

Bilgisayarı kapatın ve yan kapağı çıkarın. Nozülü panolara 7-10 cm'den daha yakın bir mesafede olmamasına dikkat edin, bu nedenle bir fırça kullanmalısınız. Elektrik süpürgesi ile çıkarılamayan toplanan tozları süpürebilir.

Temizledikten sonra tüm yazılım testleri tekrarlanmalıdır. Sıcaklıklar normale dönmezse, termal macunun veya soğutucuların değiştirilmesi düşünülmelidir.

Otomatik Yedekleme

Bilgisayarım yavaşlarsa açtığımda hangisini yaparsam yapayım? Sorunu çözmek için, başlangıçtaki uygulamaların çoğunu kaldırmaya çalışmalısınız. Bunu yapmak için bilgisayarı yeniden başlatın. İşletim sistemine başlamadan önce menüyü getirmek için F8 tuşuna basın. İçinde "Güvenli Mod" seçin.

Masaüstü ekranında görüntüledikten sonra "Win + R" klavye kombinasyonunu tıklayın. "Çalıştır" penceresi açılacaktır. Giriş satırında "msconfig" yazıp "Tamam" düğmesine tıklayın. "Başlangıç" sekmesine gidin ve kalıcı olarak ihtiyacınız olmayan tüm uygulamaların işaretini kaldırın. Seçiminizi kaybederseniz, bayrakları yalnızca "Üretici" sütununda "Microsoft" olan programların önünde bırakın.

Uygulamadan sonra değişiklikleri kaydetmek için "Tamam" a tıklayın.

parçalanma

Bilgisayar uygulamaları ve dosyaları açarken donar ve yavaşlarsa ne yapmam gerekir? Belki de, birleştirme prosedürünü gerçekleştirmek gereklidir. Aslında sabit disk sektörlere ayrılmıştır. Aynı zamanda, kaydedilmiş bir dosya sabit diskte binlerce sektörü işgal edebilir. Ayrı bir belgenin parçaları her zaman birbirinin yanında yer almaz. Sonuç olarak, okuma hızı azalır .

HDD'ye yerleştirilen bilgileri sipariş etmek için düzenli olarak birleştirme gerçekleştirmelisiniz. Yerleşik Windows yardımcı programını başlatmak için "Explorer" ı açın. Herhangi bir bölüme sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin. "Araçlar" sekmesine gidin ve ardından "Birleştir'i Çalıştır" düğmesini tıklayın.

Açılan pencerede diski seçin ve "Defragmentation" yazısına tıklayın. Bu prosedürü tüm hacimler için sırayla yerine getirmeniz önerilir.

RAM ile ilgili donanım sorunları

Hiçbir belirgin neden olmadan bilgisayar yavaşlamaya ve asmaya başladı, ne yukarıdaki ipuçlarından hiçbiri yardımcı olmasaydı ne olurdu? Genellikle bir PC'nin kararsız çalışması bozuk RAM ile ilişkilendirilir. Dahili OS yardımcı programını kullanarak RAM yuvalarını kontrol edebilirsiniz. Kontrol panelini açın. Simgesi, Başlat menüsünün sağ tarafında bulunur. "İdare" yi tıklayın. Açılan pencerede "Bellek denetleyicisi" öğesini bulun ve diğer herhangi bir program gibi çalıştırın.

Kullanıcıya, bir sonraki açıldıktan sonra testi çalıştırıp çalıştırmayacağını veya bilgisayarı şimdi yeniden başlatmayı isteyip istemediği sorulur. Onlarda hiçbir fark yoktur. Gerekirse, ilk seçenek tüm belgeleri kaydeder.

PC'yi yeniden başlattıktan sonra test süreci başlayacaktır. Çalışma zamanı farklı sistemlerde farklılık gösterebilir. Tarama sırasında mesajlar ekranda kırmızı renkte görünüyorsa, ana belleğin arızalı olduğu anlamına gelir.

Bilgisayar askıda kalıp bir "bat" RAM nedeniyle yavaşlarsa ne yapmam gerekir?

Her şeyden önce, sorunu çözmek için toz ve oksit temas noktalarını temizlemek gerekir. Sistem biriminin kapağını çıkarın. RAM çıtalarını çıkarın, aygıtı tutan kolları bastırıp kendinize doğru çekin. Pamuklu çubukları alın, onları alkol veya kolonya haline getirin ve iğneleri silin. Kurumadan sonra RAM'ı yerine koyun ve tekrar deneyin.

Bilgisayar bu işlemi takiben donar ve yavaşlarsa ne olur? Sistem birimine genellikle birkaç RAM yuvası takılmıştır. Her biri için ayrı ayrı tarama yardımcı programını çalıştırın. Bu nedenle hangi cihazın PC'yi kararsız hale getirdiğini belirlemektedir. Hasarlı ekipmanlar değiştirilmeli veya takılmamalıdır.

Sonuç

"Bilgisayar donarsa ve fren yaparsa ne yapacaksınız?" Sorusunun yanıtı. Tamamen ifşa edilmiştir. Her şeyden önce şunu söylemeliyim ki, yazılım bölümünü optimize etmeye yönelik tedbirler uygulamak ve daha sonra donanım kontrolüne geçmek gerekiyor . Buna ek olarak, nadiren PC'nin kararsız çalışması sadece tek bir faktör ile bağlanır. Çoğunlukla ciddi sorunlar yalnızca bir seferde birçok nedenle geçerli olduğunda başlar. Bu nedenle, bilgisayar onarımına karmaşık bir şekilde yaklaşmaya değer.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.