Kendini yetiştirmePsikoloji

Raven'ın testler - nasıl yapmak ve şifresini çözmek için?

Çocukların Zihinsel gelişim - toplumdaki adaptasyon, zihinsel süreçler, kişiler arası iletişimin geliştirilmesi ve bir birey olarak çocuğun oluşumunda önemli bir parçasıdır. seviyesini kontrol tekniklerinin önemli sayıda bulunmaktadır düşünme ve entelektüel yetenekleri. Bu tekniklerin bir Raven testlerdir. Bunlar nedeniyle çocuk ve yorumlama kolaylığı algısı adapte olabilen yapısı ile meşhur oldu.

Bilgi Raven testi

Bu teknik aynı zamanda "ilerici olarak bilinen , Raven matrisinin" artan karmaşıklık ilkesine dayalı işini de. Bu matrisler daha hızlı ve daha doğru olan bu çocukların kararın mantığını anlamaya deşifre edilmiştir. Plakalar Çocuklar şifre çözme için gerekli işaretler belirli sayıda sahip grafik nesneler ile sağlanmaktadır.

Raven testleri beş seri olarak düzenlenmiştir. Her biri bir önceki günden karmaşık, her biri 12 görevleri içerir. Bu teknik, bir zaman sınırı vardır sorun 20 dakika verilir, ancak zaman olmadan test sürümünü geçebilir çözmek için. Bu durumda, sonuç özel bir tablo vasıtasıyla yorumlanır.

bir çalışma yürüttüğünü uzmanı için, çocukların ne yapması gerektiğini anlamak emin olmak gerekir. Raven Testi harcama önce,, davranış talimatları ve kuralları okumak, sonra genel kabul görmüş standartlarla sonuçları karşılaştırmak gerekir. metodolojinin Renk sürüm 5 ila 9 yaş arasındaki çocuklar için yapılır.

Beş testi serisi

Çocuklar Raven Latince harflerle gösterilirken zorluk 5 seviyeleri vardır test edin.

Serie A: Burada çocuk işi yapısında ilişkiyi tanımlamak için gereklidir. Resmin eksik parçasını tamamlamak için gereklidir.

Seri B: Eşlendiğinden rakamlar arasında bir analoji bulmak gereklidir. Bunu yapmak için, çocuğun bu resimleri dağıtılmış prensibini belirlemektedir.

Seri C: çocuğun değişikliklere işaret ve eksik parçalarını toplayıp gereken rakamlar bir komplikasyon var.

Seri D: o yeniden düzenleme rakamlar burada daha karmaşık bir görev. Hem yatay hem de dikey gerçekleşebilir. Bir çocuk tanımlamak gerekiyor.

Seri E: Burada toplu desen belirli unsurları ayrılmıştır. söz konusu görüntü tamamlamak için arzu edilen bir şekil belirlemelidir. analiz ve sentez - Burada, araştırmacı düşünme özelliklerinin gelişimini inceler.

testine Talimatlar

araştırmacı komutundan önce onlar işin içine gözetlemek olmamalıdır testini başlatmak için bu çocuklara dikkat edilmelidir. En kısa sürede yürütme zamanı sona ererken, kesinlikle ekipteki tüm bitirmek gerekir. testlerin yapılması Raven, bir uzman talimatlarında küçük amaca deşifre etmektedir. Bunu yapmak için, düşünceli ve doğru bir iş yapmak, bilinçli onları çağıran soruşturmanın ciddiyeti çocukların dikkatini çeker. Prosedür çocukların düşünme mantığını açıklamak amaçlı olduğunu not edilebilir.

Kod çözme sonuçları

Bu test çeşitli pozisyonlarda yorumlanabilir:

  • doğru bir şekilde çözülmesi görevler (10 nokta cinsinden) sayısı tahmini;
  • (19 noktalı ölçek) sonuçları zorluklar ve doğruluğu verilen;
  • "-" karakterler "+" ve beş noktalı ölçek;
  • Kaliteli test yürütme vzglad: hızlı bir çözüm ama yanlış cevap çocuğun kategorisinde "skorostnikov" yavaş ama kesin yürütme için de geçerlidir sahip bir "tochnyak" veya "uyuşuk" gibi bir çocuğun söyler.

Raven IQ testi gelişme 5 seviyelerinde olduğu tahmin edilmektedir:

  1. Özellikle yüksek -% 95 üzerindedir.
  2. 75% 94 arasında değişen değerlendirmesi - Ortalamanın üstünde.
  3. Ortalama - 25-74% sonucudur.
  4. Ortalamanın altında - bir görev değerlendirmede 5-24% oluşturmaktadır.
  5. zeka Kusur - sonuç alma% 5'ten azdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.