FormasyonOrta öğretim ve okullar

Farklı yaştaki çocuklarda düşüncenin gelişimi

Ailenin erken yaşlarında büyüyen çocuk zihninde, toplumsal yaşam fenomeni ile doğa arasındaki erişilebilir tutum ve bağlantıları yansıtmaktadır. Bu yetenek, kazanılmış yaşam deneyimi, okulda ve ailenin yetiştirilmesiyle birlikte gelişir ve sürekli olarak büyür. Düşünce süreçlerinin gelişme aşamaları aşağıdaki özelliklere sahiptir.

Okul öncesi çocuklarda düşünce geliştirilmesi

İlk aşamalarda, çocukların düşünceyi görsel açıdan etkili bir karaktere sahiptir. Her şeyden önce, dış nesnelerin ve pratik nitelikteki eylemlerin özel algısı ile ilişkilidir. Yaşamın ilk yıllarından itibaren, bebek parlak bir sıcak ütüye dokunabilir ve yanık hissedebilir. Sonuç olarak, bir dahaki sefer, deneyim onun içindeki uyarıyı uyandıracak ve parlak nesnelere dokunmayacak. Bu davranışın temeli, bebeğin zihninde oluşan, parlak nesnelere dokunmanın acı verici olabileceği düşüncesi olacaktır. Bu, görsel olarak etkili bir biçimde ortaya konan bir düşünce tarzı olacaktır. Daha fazla yaşam deneyimi edinme sürecinde, çocuğun iletişim verilerini daha doğru bir şekilde tespit etmeyi öğreneceğiz. Zekice ama soğuk bir nesneye dokunmuş olan o, ortaya çıkan yanmanın nesnenin kendisine değil, başka bir şey üzerine bağlı olduğunu fark edecektir. Bu yaştaki çocuklarda görsel-verimli düşünme, öncelikle nesnelerle doğrudan etkileşimden kaynaklanmaktadır.

Düşük dereceli çocuklarda düşüncenin gelişimi

Bu aşamada, çocukların düşünce faaliyetleri birçok bakımdan okul öncesi öğretmeninin düşüncesini tekrarlar. Eğitim materyalinin analizi esas olarak görsel ve etkili bir planda yürütülür. Bununla birlikte, okula başlamaya başlayan çocuk, konuşmanın gerekli olduğu arabuluculuk düşüncesinin uygulamasını edinir. Konuşma yoluyla, zihnindeki nesnelerin (nesnelerin) orijinal görüntüleri, sözel tanımlarla değiştirilir. Çocuklar zihinsel bağları kullanmayı öğrenirler - nesnelerin harici görüntüleri değil, onlar hakkındaki özel kavramlar. Konuşma yardımıyla öğrenciler yalnızca nesneleri değil aynı zamanda aralarındaki çeşitli ilişkileri de tespit edebilirler. Çocuğun gelişmesinin bu aşamasında nesnelerin doğru bir sözlü tanımı ve aralarında mevcut olan ilişkilerin doğru bir açıklaması büyük bir rol oynamaktadır.

Orta sınıf çocuklarda düşüncenin gelişimi

Okula, orta sınıfta çalışmak, düşünme ve konuşma gelişiminde büyük miktarda malzeme verir . Çeşitli konularda bu süreçler farklı şekillerde gerçekleşir ve edebiyat, tarih, Rus dili veya matematik derslerinde kendi özelliklerine sahiptirler. Bu çeşitlilik nedeniyle, yaratıcı düşünce gelişimini tamamladı ve soyut algılama becerileri ortaya çıktı. Konusu, sosyal yaşam ve doğa olayları arasında daha genelleştirilmiş yasalar.

Lise öğrencilerinde düşünce geliştirilmesi

Bu yaş grubundaki çocuklar, kural olarak, zihinsel bir çalışma deneyimine sahiptir ve düşüncelerinde, gerçekliğin genel kuralları hakkında önceden edinilmiş ve ifade edilmiş bilgiye dayanmaya başlarlar. Çocukların üst sınıflarında , düşünme, okullaşma sürecinde edinilen bilimsel kavramlara dayanarak çalışır. Düşük sınıf öğrencilerinin aksine, artık sadece ezberlemiyorlar, önerilen materyali öğreniyorlar, ancak okudukları olgunun özüne nüfuz etmeye çalışıyorlar. Lise öğrencileri, düşünce süreçlerine mantıklı ve titiz bir biçimde bilgi vermeyi öğrenirler, aldığı materyali analiz edebilme yeteneğini geliştirerek gerekli sonuçları verirler. Düşüncenin bu aşamasında, çocukların düşüncelerini kelimelerle mantıksal olarak doğru ve doğru bir şekilde ifade etme kabiliyeti ile önemli bir rol oynar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.