Kendini yetiştirmePsikoloji

Ne deja vu ve neden oluyor? deja vu bir etki olarak mı?

Şüphesiz, böyle anlarda aşina herkes, belli bir olay yaşandı, ya da biz bir kez gördüğü bir adamla tanıştım görünüyor. Ama bu oldu ve hangi koşullarda, ne yazık ki, hiç kimse hatırlıyorum nasıl. Bu yazıda anlamaya çalışacağız Dejavu nedir nedir ve neden olur. Bu aklımızda veya mistik bir tür ile başlayan oyun mu? Nasıl bilim adamları bu fenomeni açıklıyorsunuz? Neden deja vu? Daha fazla ayrıntı düşünün.

Dejavu nedir?

"Daha önce görülen." Şeklinde anlamıyla bu kavramı tercüme Fransa'dan bir psikolog - İlk defa bu dönem Emil Buarakom tarafından kullanılmıştır. eserinde "geleceğin psikolojisi" ve yazar araştırmacılar cesaret edemedi önce tarif etmek, bu tür anları kaldırdı dile içinde. Sonuçta, kimse deja vu tam olarak ne biliyordu ve neden olur. o mantıklı bir açıklama yoksa, nasıl bu kadar hassas bir konuyu etkileyebilir? Bu psikolog birinci dönem "déjà vu" olarak adlandırılan bu etkidir. Bunun öncesinde, o, "daha önce yaşanan" anlamına gelen "paramnezinin", "promneziya", gibi tanımlamalar kullanılır "daha önce görülen".

Orada bir deja vu olduğunu ve bu güne kadar neden sorusu çözülmemiş olsa da, tabii ki, orada birkaç hipotez sonuna kadar bir sır olarak kalır.

insanlara Tutum

Bilim adamları her zaman etkisini ve bunun nedenlerini açıklamak için cesaret yoksa, birçok kişi korkar ve benzeri olguları yok. deja vu duygusu, bazı zihinsel durum düzensizlikler olmuştur düşünüyor, büyük bir dikkatle vardır. Doğal olarak, kendileri üzerindeki etkisini yaşadı kişi, her zaman arkadaşlarıyla deneyimlerini paylaşmaya istekli değiller, bundan daha, o hızla hafıza ve unutma onu tüm atmaya çalışır. Artık insanlar dejavu olduğunu ve bunun neden, onların sorunların çoğunu çözecek bilseydim. Tüm bu olaylar, olgular, kaçınılmaz olarak neden açıklanabilir korku altındadır duyumların sonra. Bu etkiler ve dejavu ifade eder. kelime doğru yazılmış gibi - soru değildir kadar acil ve hayati önem taşımaktadır. Beyin oyun veya bir kez gördüğümüz bir rüya - Sonuçta, insanlar çok daha ilginç ne olduğunu öğrenmek için vardır. bu fenomenin bazı açıklamalar inceleyelim.

Bilim adamları ne diyor?

Amerikalı bilim adamları, bir deja vu etkisi nasıl olduğunu görmek için birkaç çalışmalar yapmıştır. Beynin belirli bir kısmını - Onlar görünümü hipokampüs karşıladığını gördük. Sonuçta, bize anda kalıpları tanıma yeteneğini veren, belirli proteinler içerir. Bu çalışmada, hatta hangi yapı tespit araştırmacılar beynin bu bölümünün hücresi var. Bu en kısa sürede yeni bir yerde kendimizi bulmak ya, bütün bu bilgiler derhal "çıkar" hipokampus bir adamın yüzüne dikkat olarak çıkıyor. Nerede oradan geliyor? Bilim adamları onun cep önceden herhangi yabancı bir yerde, veya kişinin sözde "döküm" yaratmak demek. Bu projeksiyon bir tür olduğu ortaya çıktı. Ne var? İnsan beyni önceden tüm programlar?

Nasıl deneme yapabilirim?

Daha iyi söylenenleri anlayabilmek için, bilim adamları nasıl bulalım Colorado çalışma yapmışlardır. Yani, onlar, birçok temel konuyu seçti herkese bilinmektedir farklı alanlarda, ünlü kişilerin, çeşitli konumlar, ünlü kişilikler görüntülerle resimlerle onları sağladı.

Bundan sonra, katılımcılar tasvir yerleri ve adları ve kişi adlarının isimlerini açıklamak istendi. Onların cevaplarını verdi O anda, araştırmacılar beyin aktivitesini ölçtük. Bu hipokampus (bu konuda yukarıda adı geçen) bile bile yaklaşık doğru cevabı bilmiyordum o katılımcıları arasında aktivitesinin bir durumdaydı bulunmuştur. Etkinliğin sonunda insanları, kendilerinin resme baktı ve bu kişinin veya onlar zaten gördüğünü ortaya bazı derneklerin kafasında, onları alışılmadık koymanızı anladığınızda. Bu deneyin sonucunda, bilim adamları beyin kesinlikle alışılmadık durumlara bilinen ek dernek kapasitesine sahipse, bu dejavu etki için bir açıklama olduğuna karar verdi.

Diğer bir hipotez

Dediğimiz gibi, bir deja vu ve neden meydana geldiği gerçeği hakkında çeşitli sürümleri vardır. Bu hipoteze göre, etki olarak adlandırılan sahte bellek görüntüler ile ilgilidir. Beyin belirli alanlarda başarısızlık varsa, her şey biter bilinmeyen zaten bilinen almak için başlar. Uzmanlar inanmak gibi, sahte hafıza onun tecrübe aktivitesinin zirveleri, her yaşta değil "çalışır" - 16 ila 18 yaşındaki ve 35 ila 40.

ilk sıçrama

sahte hafıza aktivitesinin ilk zirve, bilim adamları ergenlik çok duygusal her bakımdan ifade edilir gerçeğini açıklar. Oldukça dramatik ve keskin o zaman insanlar olaylara tepki verirler. Büyük bir yaşam deneyimi olmaması da deja vu var neden bir rol oynar. Bu tazminat, ipucu bir tür olduğunu. bir genç yardıma ihtiyacı olduğunda etkisi kendini gösteriyor. Bu durumda, beyin yanlış belleğe "döner".

ikinci dalga

İkinci pik sadece gerçekleşir orta yaş krizi. Geçmişte için nostalji hissettiğinde Bu belli pişmanlık ya da eski yıllara dönmek arzusu vardır, bir kişinin hayatında çok önemli bir dönemdir. Burada yine, beyin yardımı geliyor, o deneyimini belirtir. Ve bu bize sorunun cevabı veriyor: "Neden deja vu?".

psikiyatristler bakış noktası

Bu hipotez öncekilerin çok farklı olduğunu söylemek gerekir. Doktorlar bunun bir ruhsal bozukluk olduğu için deja vu değeri göz ardı edilemez şüphesi yoktur. Ve etkidir daha, daha ciddi bir durum. Onlar zamanla o birey için ve onun çevre için, uzun bir halüsinasyon içine tehlikeli büyüyecek söylüyorlar. çalışmalardan sonra doktorlar bu fenomen hafıza kusurları her türlü muzdarip kişilerde çoğunlukla olur görülmektedir. Parapsikologlar başka bir sürümünü dışlatmaz. Yani, onlar reenkarnasyon ile dejavu ilişkilendirmek eğilimindedir (ruhun tenasüh başka vücuda ölümünden sonra). Tabii ki, modern bilim bu sürümü kabul etmez.

Bu konuda başka hangi görüş?

Örneğin, 19. yüzyılda Alman psikologlar basit yorgunluk sonucunda, ilköğretim etkisini açıkladık. şey aralarındaki bilinç ve algı sorumlu beynin bu parçaların, yani , kabul edilmemiştir yani çöküyor. Ve bu deja vu etkisi olarak ifade edilir.

Amerika Burnham gelen fizyolog tersini ifade etti. Örneğin, o biz bazı şeyleri, eylemleri, vücudun toplam gevşeme ile ilişkili kişiler öğrenecekleri fenomen inanıyordu. Bir kişinin tamamen dinlenmiş olduğunda, zihni, heyecan zorluklar duyguları içermemektedir. Beyin çok daha hızlı şeyi algılayabilir şu anda oldu. Bu bilinçaltı zaten ileride bir insanın başına gelebilecek şeyler yaşanıyor çıkıyor.

Birçok insan bu kez gördüğümüz rüyaların sonucu olduğunu düşünerek bir deja vu olduğunu biliyorum inanıyoruz. Doğru veya değil - bunu söylemek zor, ama böyle bir fikir bilimciler arasında bulunmaktadır. bilinçaltınız biz bile yıllar önce gördük hayallerini kaydedebilir ve daha sonra üzerlerine düşenleri yapabiliyor (birçok geleceğin bir tahmin olarak düşünün).

Freud ve Jung

Daha iyi bir deja vu ne olduğunu anlamak için, bize o özetini okumak dalmış Schuricke, yaklaşık filmi hatırlayalım, hardallı, hiçbir fan veya kızın kendisi Lida ile başkasının daire veya kek içinde bulgunun birini fark etmedi. o zaten bilinçli ortaya çıktı zaman, o biz deja vu etkisi dediğimiz yaşadı. Sadece bu durumda, izleyici Shura've önce burada olduğunu bilir.

Sigmund Freud bir kez çeşitli olumsuz faktörlerin etkisi altında bilincinde "yazılır" bir gerçek bellek gibi bu durumu tanımladı. Bu bir yaralanma ya da deneyim olabilir. Bazı kuvvet bilinçaltının alana taşımak için belirli bir şekilde yapılan ve daha sonra "gizli" görüntü aniden çıkar çıktığı bir durum geliyor.

Jung da etkisiyle bağlantılı , kolektif bilinçdışı , aslında atalarımızın hafızasını. Ve bu geri biyoloji, reenkarnasyon ve diğer başka hipotezler bize getiriyor.

Hiç şüphesiz onlar her şeyi dünyada birbirine söylemek, çıkıyor. var olduğunu garantisi yoktur çünkü sadece Belki, bu durumda da, o, tek bir doğru cevap aramaya hiç mantıklı? Hatta bilim adamlarının tam ispat cevap bulunduğunu dünyaya ilan edilebilir versiyon ileri koymadığını hiç şaşırtıcı değil.

Bu efekti neden olursa Her durumda, korkma. sezgi benzer bir şey olarak bir ipucu olarak düşünün. Ana şey hatırla: fenomen korkutucu ya gerçekten tehlikeli bir şey olsaydı, tam olarak bu bilirdin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.