FormasyonBilim

Raven Matriks: ne olduğunu ve nerede kullanılır?

Bu test zeka testi değerlendirmek için yirminci yüzyılda İngiltere'de geliştirildi. Bu mantıksal bağlantılar kurmak ve sözlü olmayan grafik sinyalleri alma yeteneğine test edilmiştir.

O zamandan beri, deney psikanaliz en geçerli ve güvenilir yöntemlerden biri olarak kullanılır. Ayrıca, hatta Panel araştırmaları ve izleme yapmak için izin verir. Her ne kadar onun oluşturulmasında "Matrix Raven" denir tekniği başka bir kişi dahil - Pentrouz. oluşturulan matris üç türevleri vardır. İlk olarak, siyah ve beyaz, is en yaygın olarak kullanılan. Bununla beraber, 5 ila 11 yıl ve erkekler 20 yaş çocukları inceledi. İkinci seçenek, bir renk, çok daha kolay. Size ek olarak 65 üzerinden 5 yaşında çocuk ve insanların teşhis yürütmek sağlar, deney bozulmuş olan bireylerin muayene için yararlıdır sözlü iletişim. çok zeki bireyler test etmek için tasarlanmıştır matrislerin üçüncü türü.

önemli farklılıklar olmasına rağmen, tüm testler uyaran kullanılan aynı kalıp dayanmaktadır , geometrik şekiller , belirli ilkelerine göre düzenlenmiştir. İlk iki seçenek, siyah ve beyaz ve renkli versiyonları ilerleyen Raven matrisi, sözel olmayan tek parçası olduğu gerçeği ile karakterizedir. Üçüncü tür şaşırtıcı değildir o kısmı içerir.

Raven Matriks organizasyon prensibi ve bina

Test aşağıdaki prensip üzerine inşa edilir: söz konusu belirli bir sırayla düzenlenmiş ve yakın bağımlılığı birbirleriyle olan geometrik şekillerin, fotoğraflarını verilir. Bir eleman asla yeterli değildir. Testin görev - bulmak ve önerilen 8 seçenekler arasından seçim için boş uzayda uygun olanıdır. performans kalite algısı, endüktif düşünme ve bir insan gelişim derecesi doğruluğunu etkileyebilir uzaysal akıl ve diğer parametreler. Aralarında - yetenek görüntüleri, dikkat, mantıksal düşünme konsantrasyonunu ve seviyesini değiştirmek için zihinsel operasyonlar bir bütün olarak. Renk testi yaşlılar ve çocukların yeteneği 12 matrisleri 3 set oluşur doğrulamak için. Hem de olduğu gibi siyah ve beyaz, görevlerin karmaşıklığı artar.

Yetişkinler için Matrix

Yetişkinler için Raven Progresif Matrisler testi 5 serisi içerir. 12 matrisler her seri. Böylece, toplam matrislerin sayısı - 60 ve diziden diziye dızıden dızıye karmaşıklık artar.

İsmi bile kendisi ve "Raven'ın Progresif Matrix" yöntemi testi herhangi bir ilerleme mevcut olması gerektiğini gösterir. Aslen amaçlanan bu ilk 5 matrisler kişi gerçekleştirdiği ile yardım bir gözlemci, ve daha fazla çalışma ile ilgili görev üzerinde onların kendi. Böylece, her bir sonraki iş, her yeni matris Raven bir kişinin önceki görevi tamamlayarak, aldığı tecrübe dayanmaktadır.

Bir dizi yapım ilkesi

Bir görevi yerine bir kişi, aşağıdaki adımları yapmak zorunda: Önerilen seçeneklerden kayıp halkayı veya bir öğe bulmak ve en uygun seçim, nesneler arasındaki ilişkilerin türünü ve niteliğini belirlemek, numunenin yapısının analizini yapmak. Tüm bunlara rağmen, dizi farklı tasarlanmıştır. Örneğin, birinci dizi (seri) matris kendisinin yapısı ilişki gerekir. Bu yapı için, ana görüntü analizi, önerilen alt matris parçalarının birinde aynı özellikleri farklı olan ve.

İkinci seri (seri) 'de benzerlik ve farklı elementler ile eşleştirilmiş şekiller arasındaki bağlantıyı bulmalıdır. Test rakamı dayandığı ilke belirlemek ve aşağıdaki önerilerimiz arasından istenen öğeyi seçmek için gereklidir itibaren.

Üçüncü seri (seri C) Şekil kademeli sadece yatay hem de dikey olarak değişir. yeni elementleri testi geçen insan görevi vardır dizisine ve burada diziden daha karmaşık şekiller yana - bu elemanların oluşum bir model bulmak.

D, bir dizi testi gerçekleştirme bir matris içinde şekillerde yeniden gruplama ilkesini bulmalıdır. Değiştirme hem yatay hem de dikey olarak gerçekleşir.

E-Serisi en zor olandır. Bununla beraber, deneklerin çoğunluğu büyük sorun yaşıyor.

Sonuçların hesaplanması

Test istediğiniz gibi yapılabilir, ancak çoğu zaman bu, yaklaşık 20 dakika verilir. Bir grup olarak gerçekleştirilir ve ayrı ayrı test edilebilir. İlk durumda, bütün insanların sona erdi ve uygulanmasını başladı ve önemlidir Raven testine eşzamanlı. Analiz standardı taşınan - Bir tabloda 1 puan için girilen, doğru cevabın dizi. Sonra zeka yüzdesi seviyesini hesapladı.

% 95 ve üzeri - Yüksek zeka, 94-75% - İstihbarat isimli ortalamanın üzerinde, 74-25% - ortalama seviyesi istihbarat, 24-5% - düşük zihinsel kapasitesi. Bir kişinin% 5'inden azını kazanır, o zeka geriliğine bahsetmek mantıklı.

o istisnasız tüm insanlar için testi kullanmak mümkün mü?

Raven matris sözlü olmayan sinyallere dayanarak, yani, deneyin gerçekleştirilmesi okuma ve yazma gerekli değildir. Nedenle, hemen hemen herkes test etmek için kullanılabilir. Uygulamada, İngiltere'de araştırma sırasında elde edilen veriler ve ilgili kurallar, Avrupa ülkelerinde de kullanılabileceğini ortaya çıktı. Bu arada, kökten farklı koşullarda yaşayan insanların test için kullanımları mümkün değildir. Faktör kullanılabilirliği oluşumu yine sonucunu etkiler. Buna ek olarak, halihazırda sahip olanlar "Matrix Raven", çözülmesi daha iyidir ikinci kez test geçti.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.