OtomobilArabalar

Cihazı atama, zamanlama çalışır. İçten yanmalı motor: gaz dağıtım mekanizması

Gaz dağıtım mekanizması otomobilin - motor tasarımında en karmaşık mekanizmanın bir. emme ve egzoz supapları yönetimi, içten yanmalı motor zamanlama tamamen yer almaktadır. Mekanizma emme stroku esnasında emme valfinin zamanında açıklıktan silindir yakıt-hava karışımı doldurma işlemini kontrol etmektedir. Aynı zamanda, daha önce, iç yanma odasından egzos gazlarının çıkarılmasını zamanlamasını kontrol - bu dışarı atma egzoz valfi açılır.

Cihaz zamanlama

Zamanlama Ayrıntıları farklı işlevleri yerine:

  • Kam mili açılır ve valfler kapatılır.
  • Tahrik mekanizması belirli bir hızda hareket etmesine kam mili neden olur.
  • Vanalar, açık ve giriş ve çıkış kanalları kapatın.

Ana parça eksantrik mili ve vana zamanlama. Döner ya da dağıtım, mil kamlar düzenlendiği bir üyesidir. O tahrik ve yataklar üzerine döner. dönme bir mil üzerinde tanzim edilmiş emme devri veya egzoz kamların zamanda vana kaldırıcı bastırılır.

Zamanlama mekanizması silindir kafası üzerinde yer almaktadır. Silindir kafası onu, külbütör, valf ve valf kaldırıcı bir eksantrik mili ve rulmana sahiptir. kafanın üst kısmı kapalı supap başlığı, özel bir conta ile gerçekleştirilir ayar olan.

zamanlama işleyişi

Zamanlama işlemi tamamen ateşleme ve yakıt enjeksiyonu ile senkronize edilir. Eğer gaz pedalı açar bastığınızda Sadece koymak gaz, emme manifolduna emme hava akışını. Sonuç, bir yakıt-hava karışımı olduğu. Bundan sonra başlar gaz dağıtım mekanizması. Zamanlama verimini artırır ve yanma odasından çıkan egzoz gazlarının üretir. Bu işlevi gerçekleştirmek için, giriş ve çıkış valf zamanlaması açar sıklığı, yüksek olduğu gereklidir.

Vanalar distribütörü Motor milini harekete geçirilir. motor hızı artar, daha hızlı ve açma ve kapama valflerinin sıklığını arttırır eksantrik mili, dönmeye başladığında. ondan motor hızını ve artan getiri sonucunda.

krank mili ve eksantrik kombinasyonları içten yanmalı motor, belirli bir modda motor çalışması için gerekli olan hava-yakıt karışımının, miktarıdır yanık sağlar.

Özellikler zamanlaması, zincir ve kayış

Eksantrik kasnak tahrik silindir kafası dışındadır. yağ sızıntısını önlemek amacıyla bezi bulunduğu mil boynunda oluştu. Zamanlama devresi tüm valf mekanizması bir tahrik edilen bir dişli ya da bir kasnağa yerine konmuş ve bir tarafı ile birlikte bir neden olur ve diğer krank milinden gücü iletir.

kayış tahrik vanaları itibaren birbirlerine krank mili ve eksantrik mili göre doğru ve tutarlı düzeni bağlıdır. pozisyonda bile küçük sapmalar zamanlaması, motor başarısız olur sebebi olabilir.

Bu zamanlama silindir kullanılarak en güvenilir zincir iletim olarak, ancak zorunlu kayış gerilim seviyesi ile bazı problemler vardır edilir. bir zincir mekanizması için tipik olan sürücüler karşılaştığı ana bir sorun, genellikle bükme valfler neden olan, açık hale gelmektedir.

mekanizmasının diğer unsurları arasında bir germe kemeri için kullanılan bir zamanlama silindiri içerir. başarısızlık riskine ek olarak bir zincir tahrik zamanlama, dezavantajları da operasyon sırasında gürültü yüksek düzeyde ve her 50-60.000 kilometre değiştirme ihtiyacını içerir.

valf dişlisi bağlantı

Valf mekanizmasının tasarımı bir valf yatağı, kılavuz kol, kapak mekanizması ve diğer elemanların rotasyonunu içerir. külbütör kolu veya külbütör - kam mili kuvvet çubuğa ya da bir ara iletilir.

Genellikle sabit ayarlama yapılması zamanlama modellerini bulabilirsiniz. Bu tür tasarımlar gerekli izin sergilediği dönme olan özel çamaşır ve vida sahiptir. Bazen boşluklar otomatik modda korunur: konumlarını yapılan hidrolik krikolar ayarlayın.

zamanlama kontrol adımı

Sözde ECU - Modern motor modelleri mikroişlemciler dayanmaktadır yeni kontrol sistemleri ile önemli değişiklikler uğramıştır. motor ana hedefi alanında kapasitesini artırmak için sadece ama aynı zamanda ekonomik güç üniteleri üretti.

yakıt tüketimini azaltırken, sadece kontrol sistemleri zamanlama kullanımı ile mümkün olduğunu, operasyonel performans motorları geliştirin. gibi sistemlerle Motor sadece daha az yakıt tüketir, ancak otomobil üretimi için yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır böylece gücünü kaybetmez.

Bu tür sistemlerin çalışma prensibi de kam mili zamanlaması dönme hızını kontrol etmesidir. Aslında, valfler nedeniyle eksantrik mili dönme yönünde döndüğü için biraz önce açılır. Gerçekten de, modern motorlarda kam mili artık sabit bir hızla krank miline göre döner.

temel görevi, faaliyet gösterdiği seçilen moda bağlı olarak motor silindir en verimli doldurma. Bu tür sistemler, motor ve doğru besleme yakıt karışımının durumunu izlemek: yakıt, büyük miktarlarda gereklidir çünkü örneğin, hacmi, en az pratik düşük rölanti.

zamanlama

tasarım bir araba motorunun özellikleri ve numarası ve sürücülerin tipi değişebilir özellikle eksantrik mili bağlı.

  • Zincir sürücü. Biraz önce bu sürücü ancak en yaygın ve şimdi bir dizel motorda zamanlaması kullanılır. Bu yapı ile, silindir kafasında yer alan bir eksantrik mili, ve hareket pinyonu bir zincirli tahrik ile tahrik edilir. Bu sürücü dezavantajı - sürekli bir yağlama için motorun içinde bulunduğu için, kayış yerine karmaşık bir proses.
  • Dişli tahrik. traktör ve bazı araçların motorlarında monte edilmiştir. Çok güvenilir ancak korumak son derece zordur. eksantrik mili dişlisi mili dişlisi tutunur olup, bu mekanizma bir eksantrik mili, silindir bloğu altında yer alır. Bu tip zamanlama bakıma muhtaç geliyorsa, motor neredeyse tamamen değiştirildi.
  • Bant tahrik. En popüler tip binek araçlarda benzin powertraıns yüklenir.

Kayış sürücünün Artıları ve eksileri

Bant tahrik sürücülerin benzer türleri ile karşılaştırıldığında ise avantajlarından dolayı popülerliğini var.

  • rağmen zinciri daha karmaşık tür yapıların üretimi, çok daha ucuz mal olduğu.
  • Tahrik güç ünitesinin dış tarafında empoze edildiğini, böylece sabit yağlama gerektirmez. önemli ölçüde azalttı sonucu zamanlama ve teşhis değiştirilmesi.
  • kayışın metal parçalar bir zincir gibi birbirleri ile etkileşim sürücü için, çalışma sırasında gürültü seviyesi önemli ölçüde azalmıştır.

avantajlar sayısının yüksek olmasına rağmen, kemer sürücü ve dezavantajları vardır. kayışın işletme süresi sık sık değiştirilmesini neden zincir birkaç kat daha düşüktür. Kayış kopması durumunda onarım bütün motorunu yapmak zorunda muhtemeldir.

zamanlama kayışının kopması veya zayıflaması sonuçları

zamanlama zinciri araları motor çalışması sırasında gürültü seviyesi artarsa. Genelde, bu tür sorun zamanlama kayışı aksine onarım açısından pratik bir şeyin nedeni haline gelmez. kemer gevşetmek ve bir dişli dişini atlayarak zaman tüm mekanizma ve sistemlerin normal çalışması hafif bozulma olduğunu. Bunun bir sonucu olarak, bu motor bir güç azaltma, çalışma sırasında artan titreşim, zor yürütme sebep olabilir. Kayış hemen birkaç diş veya tamamen parçalanmış atladı, sonuçları çok öngörülemeyen olabilir.

en zararsız bir seçenek - piston ve supap bir çatışma. darbe mukavemeti valfın eğilmesi için yeterli olacaktır. Bazen çubuk veya piston tamamen yok bükmek için yeterli olmaktadır.

Arabanın büyük başarısızlıklar biri kırık triger kayışı olduğunu. Ardından motor büyük bir revizyon ya da tam bir revizyon açığa sahip olacaklardır.

Servis triger kayışı

En sık araç bakım faktörlerinin sırasında kontrol birinde - kayış gerginliği ve genel durumunun seviyesi. Muayene sıklığı özellikle marka ve makinenin modeline bağlıdır. Prosedür Kontrol Zamanlama kayışı gerginlik: İkinci curling için test edilir, bunun üzerine motor incelendikten bir koruyucu kapak, kemer kaldırılır. Bu manipülasyon sırasında 90'dan fazla dönmez derece. Aksi takdirde, kemer özel ekipmanlar yardımıyla sıkılır.

triger kayışı yerine ne sıklıkla nedir?

kemer komple değiştirilmesi arabanın vadede her 50-70.000 kilometre sağlanmaktadır. Bu hasar veya tabakalaşma ve çatlakların izlerinin ortaya çıkması halinde dışarı ve sık sık taşıyabilir.

triger değişim kayışı değiştirme prosedürünün tipine ve karmaşıklığına bağlı. iki (DOHC) ya da bir (SOHC) kam miline sahip - Bugüne kadar zamanlaması iki tip otomobillerde kullanılmaktadır.

yedek zamanlama

taraftan yeni bölümünü ve Tornavida ve anahtar seti sahip olmak yeterli triger kayışı tipi SOHC değiştirilmesini, yürütmek amacıyla.

İlk kemer ile koruyucu durumda kaldırmak. O mandalı veya cıvata üzerinde ya bağlanır. Kapağı çıkardıktan sonra kemer erişim sağlar.

Eğer kemer gevşetmek önce, eksantrik mili zincir dişlisi ve krank mili üzerinde zamanlama işaretleri koydular. krank mili üzerinde işaretler volan yerleştirilir. volan yuva üzerinde zamanlama işareti kadar krank ve birbirleriyle hizaya getirilmişlerdir. Bütün işaretler birbirleri ile denk ise gevşetin ve kayışı sökün başlar.

Dişli pinyon mili kolenchatnogo kemeri kaldırmak için, zamanlama kasnak ortadan kaldırmak gerekir. Bu amaçla, araba kriko ve o kasnak cıvata erişim sağlar sağ tekerleği kaldırıldı. Bazıları krank milini kilitleyebilir geçtiği delikler bulunmaktadır. Onlar yoksa, o zaman şaft volan halka tornavida ayarı ve vücutta buna vurgu, tek bir yerde sabittir. Bundan sonra, makara kaldırılır.

triger kayışı erişim tamamen açık olduğunu ve kaldırıp yerine hazırız. ardından yeni krank mili dişlisi üzerine pansuman ve su pompası tutunur ve eksantrik mili dişli üzerine takılır. kasnak kayışı germe için son dönüşe yol açtı. Sonuçta, ters sırada yerleştirmek için öğeleri dönebilirsiniz. Sadece gerici kullanarak kemer sıkın olacak.

Motoru çalıştırmadan önce, krank mili birkaç kez döndürmek için arzu edilir. de genişlemiş etiketlerin tesadüf ve milin dönme sonra kontrol etmek. Sadece Motor çalıştırıldığında bundan sonra.

triger kayışı değiştirme işlemi özellikleri

DOHC triger kayış sistemi olan araçlarda biraz daha farklı değiştirilir. ilkesini değiştirme çok detayı yukarıda anlatılana benzer, ancak cıvata koruyucu kapaklar orada sabitlenir çünkü bu tür makinelerden kendisine erişim daha zordur.

hizalama işaretleri sürecinde iki kam mekanizması, sırasıyla her iki etiketlerinde tam denk gerektiğini akılda tutmak gerekir.

Bu araçlar, kılavuz silindir ek olarak, bir destek silindiri yer alır. Bununla birlikte, ikinci rulonun varlığına rağmen kayış son sırayla gerici ile kılavuz makarası üzerine konur.

Yeni kuşak yüklendikten sonra, uyum etiketi doğrulamak.

bunların işlem aynı terim olarak eş zamanlı olarak kayış ve merdane ile yerime. Pompanın arıza zamanlama yeni parçaların yükleme işlemi sonrasında tatsız bir sürpriz olmaz sıvı pompa yataklarının durumunu kontrol etmek de tavsiye edilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.