FormasyonBilim

Olduğu gibi metal elektrik iletkenliği

Bugün hiç kimse düğme anahtarı dokunarak, bir ampul ateş görebilirsiniz şaşırtıcı değildir. Genellikle biz bile bütün bu eylemler bir dizi dayandığını düşünmüyorum fiziksel fenomen. gibi son derece ilginç fenomenlerin biri - elektrik akımının akışını sağlayan metallerin elektriksel iletkenlik,.

belki, ne tüm hakkında karar vermelidir, başlamak için. Bu durumda, iletkenlik geçmek maddenin yeteneğidir elektrik akımı. Ayrıca, farklı malzemeler farklı derecelerde bu etkiye sahiptirler. madde elektriksel iletkenlik derecesine göre ayrı iletkenler, yarı iletkenler ve iletkenler bulunmaktadır.

Eğer elektrik akımının çalışma için araştırmacılar tarafından elde edilen deneysel verilere bakarsak, bu metallerin iletkenliği en yüksek olduğu ortaya çıkıyor. Bu, aynı zamanda elektrik akımının iletimi metal teller kullanılan günlük uygulamayı, onaylar. metaller, başta elektrik akımının iletkenleri olarak işlev görür. Ve bu açıklaması metallerin elektron teorisi bulunabilir.

ikinci göre, iletken olan düğümleri atomuna kalan kristalin kafestir. Çok yoğun olan ve bu nedenle, bir kristalin yapıda olan esas olarak kalır gibi bitişik karbon atomlarına bağlanmıştır. Ne atomu dış kabukları bulunan elektronlar, söylenebilir. Bu elektronlar sözde "elektronik gaz" oluşturacak şekilde gelişigüzel hareket etmek üzere serbesttirler. metallerin elektronik iletkenliği Buraya ve bu elektronların dayalı.

elektrik akımının niteliğine olduğu nedeniyle elektronlar delil olarak, 1901 yılında teslim Alman fizikçi Rikke deneyimini, çağırabilirsiniz. O dikkatlice cilalı uçlara sahip iki bakır ve bir alüminyum silindir aldı diğeri üzerine koymak ve mevcut onlar aracılığıyla geçti. Metallerin elektriksel iletkenliği atomuna neden olup olmadığını deneyci kavramına göre, maddenin aktarımı meydana gelir. Ancak, silindir için elektrik akımı geçtikten sonra, kütle değişmez.

Bu sonuç, metallerin elektrik iletkenliği tüm iletkenler özgü bazı parçacıkların neden olduğu sonucuna yol açmıştır. Bu rolde sadece bu zamana kadar zaten açıktı elektron, uygun. Gelecekte, birçok ustaca deneyler geçirmiş ve hepsi bir elektrik akımı elektronların hareketinden kaynaklanır doğruladı.

modern kavramları uyarınca kristal kafes olan düğümlerin metal bulunan iyonlar ve elektronlar, nispeten serbest bir şekilde, aralarında taşınır. elektron Bu da, çok sayıda ve yüksek elektrik iletkenliği metal sağlar. Küçük varlığında potansiyel farkı bu serbest elektronların iletken uçları üzerine bir elektrik akımı neden olan hareket etmeye başlar.

İşte iletkenlik kuvvetle sıcaklığa bağlı olduğuna dikkat edilmelidir. Bu durumda, metallerin iletkenliği azalır ve sıcaklık azaldıkça tersine, süperiletkenliğin olgusuna kadar artar sıcaklık artışı ile. Aynı zamanda bu iletkenlik tüm metalleri olmasına rağmen, bunların her biri için değeri kendi hatırlanmalıdır. Elektrik ve metal bakır kullanılan en yaygın ve en iyi iletkenliği vardır.

Bu nedenle, daha az malzeme, metal bir elektrik iletkenliği gösteren bir kavramı veren elektrik akımı doğasını açıklar ve sebebiyle açıklar. Metallerin kristal kafesine ve iletkenliğine dış faktörlerden bazıları etkisinin açıklama göz önüne alındığında.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.