OtomobilArabalar

Zamanlama zinciri nedir? Hangisi daha iyi: zamanlama zinciri ya da kayış?

Şimdi daha iyi zamanlama sürücü ne üzerinde birçok tartışma - triger kayışı veya zinciri. WHA önce sürücünün son tipiyle donatılmıştır. Ancak, üreticinin yeni modeller serbest bırakılması ile bir kemer geçti. Şimdi birçok şirket bu tür transfer kullanımına geçiş vardır. Silindir düzenlemesi ile bile, modern üniteler bir kayış sürücü ile donatılmış V8. Fakat birçok sürücülerin bu kararı hakkında memnun değil. Neden geçmişe zamanlama zinciridir? en özellikleri, avantajları ve dezavantajları bakalım.

özellik

(Dahil WHA) zamanlama devresi dağılımına krank miline kuvvetleri aktarmak için hizmet eder.

Onun sayesinde, doğru zamanlama gerçekleştirilen - vanalar açıldı ve zaman kapalıdır. kasnağa üzerinde bir etiket vardır. Onlar krank miline eksantrik göreli doğru konumunu ayarlamak için izin verir. 90'ların zinciri kadar içten yanmalı motor için ana tahrik olmuştur. o terk kitlesel edilecek birkaç otomobil daha sonra 2000'li yıllarda düşünün.

Özellikler zinciri

Daha önce, sürücünün bu tür gerçekten güvenilir ve sorunsuz oldu. Bu benzinli ve dizel motorlarda kullanılmıştır. Genellikle üreticilerin bir değil bağlantıların birkaç satır kullanılır. Bu arada, motor ZMZ 405 ve 406 hemen iki zincir kullanın.

kayışın karşıt olarak, son derece zordur, bir parça kırın. Şimdi kolayca zinciri değiştirmeden bin 400 kilometreye "ran" 80'li, gelen araçların büyük bir sayı vardır. Klasik Motorlar gerçekten büyüklüğü daha güvenilir, modern TSI ve diğerlerinin bir emirdir.

uzatma

Pratik bu sonuçta streç aktarmak olduğunu göstermektedir. çünkü zincirini zamanlama Etiketler uyuşmuyor. 10 yıldır, 1-2 santimetre kadar esneyebilir. Evet, uzunluğu çok daha büyüktür. Ama o bir veya daha fazla birimler atladı olman yeterli.

araçlarda "Ford" zamanlama zinciri yaklaşık 200 bin kilometre emzirdi. Daha sonra başlık altında ses karakteristik vardır. Ama oldukça tedavi edilebilir kükreme - Yeterli bir onarım kiti ve yeni bir zinciri germe satın almak. sorun önümüzdeki 200 bin kilometre içinde kaybolur.

çok ağır

Bu kemer birkaç kat daha ağırdır. Modern üreticileri araba çakmak, çevre dostu, kompakt olun. Makine yeni emisyon standartlarını karşılamak ve daha az yakıt harcamak için, bir kayış sürücünün kullanımına geçmek.

devreleri gelince, onların tasarım şu anda büyük ölçüde kolaylaştırılmıştır. Daha önce üç düzeyli kullandıysanız, şimdi sadece birini kullanın. Ayrıca çıkarıldı ve bir silindir. Şimdi plaka devre ayarlayın. Daha önce nişan metal yıldız onlarla idi. Şimdi, bu fonksiyon plastik ani tarafından gerçekleştirilir. araç sahiplerinin değerlendirmeleri tarafından da belirtildiği gibi, böyle bir sistemde bir kaynak zamanlarda azaldı. Toplu olarak, bu tür tahrik (hafif gövde yapısına göz önünde bulundurarak) 5 kg hafifletti. Ama ağırlık uğruna bu kadar isteyerek nedir?

Kaputun altında Bol

Muhtemelen kaputun altında daha az alan, araba genç fark ettim.

Makine üreticileri seçenekler ve çeşitli mekanizmalar donatmak. Nedenle kaput alanı kullanmak akılcı olmalıdır. Bant tahrik zamanlama zinciri olduğu kadar yer almaz. "Nissan" ve diğer yabancı üreticileri bu nedenle bant üzerinde açık var. Bu arada, enine motoru ile araçlarda ve zincir geçerli değildir.

sonucu nedir?

Sonuç olarak, tüm üreticilerin başlık altında fazla yer almaz ve tüketimi ve otomobilin çevre dostu etkilemez bir kayış sürücünün kullanımına, geçiş yaptı. Ama bir tane var "ama." Böyle bir mekanizma, yırtılma özelliğine sahiptir. bir plastik koruyucu kılıf içinde kapalı olduğundan Ve tespit etmek son derece zordur. gerilim hatta çok iyi bir ses yalıtımı duyulabilir karakteristik kükreyişini gtm.ajaxSuccess olarak zinciridir.

portal Hakkında

plastik kaynak devre elemanlarının tasarımı ve kullanımını kolaylaştırmak nedeniyle 100-150.000 kilometreye düştü. o değiştirilir Ayrıca, sorunlar ortaya çıkar. Tasarımı sayesinde doğası gereği elde etmek ve değiştirmek zordur. hizmet için servis merkezi 10-30 bin ruble soran yeni zincirini kurmak için. Fiyat etiketi motorunda daha fazla silindirleri yüksek. 6 ve 8 silindirli motorları çelik kemer şanzımanlı Açıktır neden olur.

Hangisi daha iyi - zamanlama zinciri ya da kayış?

Zincir sürücünün olumlu yönleri ile başlamak için:

  • Yüksek kaynak (endişeleri bağlantıların iki veya üç sıra kullanan eski motorları).
  • dış etkenlere karşı direnci yüksektir. Dağıtım zinciri kapalı alan içinde döndürülür. Su, nem, toz ve sıcaklık farkları korkar değildir. kayış tahriki için, bu faktörler önemli olabilir.
  • ayarlama hassasiyeti. kayış ve zincir aksine daha doğru olabilir zamanlama işaretini ayarlayabilirsiniz. Bu nedenle eksantrik mili sağ çabayla döner. İnce ayar - emme ve egzoz valfleri daha rasyonel yönetimi. Buna uygun olarak, daha birimleri germe ölçüde üzerinden veya koklaşmış yanmaz.
  • Yağlama. Zamanlama zincirli bir yağ bulunur. Kemer aynı zamanda "kuru" çalışır. Bu önemli ölçüde ömrünü kısaltır.
  • strese karşı direnç. Zincir mükemmel yüksek devir karşı dayanıklıdır. Gergi çalışırken o olursa olsun modlar hangi işletim ileri dişin üzerine atlamadım.

O zamanlama teknoloji transferidir gibi görünüyor. Ama dezavantajları dikkate alınması gerekmektedir.

eksileri Hakkında

Birinci faktör - bir kaynaktır. Sadece çağdaş motorlarını ilgilidir. Örneğin, en fazla 50 bin kilometre 1.2 nursed zincirinin bir motoru içeren "VW" ile. Bu bant iletimi daha azdır. İkincisi yaklaşık 80 bin civarındadır. Artı masraflı onarımlar. kemer kendin olabilirsin değiştirin.

Ancak hiçbir deneyime sahip zincirini çıkarmak için son derece zor olacaktır. Bir diğer dezavantaj - bu gürültüsüdür. Bu tür gruplar zincir gerilir da büyüklük gürültüsü bir düzen. Kemer bir kauçuk malzemeden imal edilmiştir. Daha yumuşak olan makaranın üzerinde durur ve sessizce çalışır. Şimdi hidrolik gerici için, zincir tahrikli kullanılmaktadır. Bu öğeler çok kaliteli ve yağın düzeyde talep ediyorlar. senin motorun yağ yiyor ise, aksi sıvı gerici üzerine gitmez ve zincir dişe atlar, çoğu zaman yağ çubuğunu incelenmeye değer. Yağ daha iyi, o kadar uzun sürecek.

Herhangi iyi niyetli üreticileri var mı?

Zincir tahrikli Modern motorların konuşan değil tüm üreticiler "hafif" seçeneklerinde geçti¤inizi dikkati çekiyor. Plastik zincir Popüler "Hyundai Solaris" ve kardeşi "Kia Rio" nin motora bağlı değil. Hatta son nesil.

Bu çift bağlantıları olan bir silindir, metal zinciri kullanır. yaşam süresi 150 bin 200 kilometre arasındadır. Yağ devresi zamanında değiştirilmesiyle uzundur.

Sonuç

Yani, her iki sürücü tiplerinin özelliklerini bulundu. oldukça zordur - "zamanlama zinciri veya kemer iyidir ne" sorusuna yanıt verin. Tasarımdan başlamak gereklidir. Bu Bunlarla klasik iki veya üç sıralı zincir ise, yıldızlarla metal (plastik değil), açıkça böyle bir motor dikkat değer. bir zamanlama kemeri ile bir otomobil satın alma, yırtılabilir ve motor bükülmüş valfler (ikinci düzenleme SOHC, içten yanmalı motorun için geçerli değildir) unutmayın. Bu masraflı onarımlar doludur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.