OtomobilArabalar

Kaliteli boya ve tampon kendi ellerini onarmak

Tampon - Bu muazzam stres yaşıyorsa vücudun bir parçasıdır. Yüzey sürekli kumlama (yol tozu) çekiyoruz, küçük taşların içine almak. Ve park can ve eziyet. Tabii ki, tampon görünümü arabanın genel görünümünü üzerinde önemli etki. Ve önceki araba, fabrika forma dönmek elleriyle tampon tamir etmek gerekir. Dolgu ve renklendirme - kaçınılmaz süreçler. onlarsız yapabiliriz rağmen. Peki, elleriyle tamponun tamir ve boya olduğunu görelim.

boyama olmadan geri yükleme

Birincisi, macunla silah ve kutu gerektirmeyen bir yöntem düşünün. Ancak, bunun için ön koşul olduğuna dikkat kez boya filminin bütünlüğü söyledi. Bu yöntemle restore çatlaklar ve derin çizikler çalışmaz. Ama göçük oldukça gerçek çekin. Yapmamız gereken? İdeal bir saç kurutma binayı gerekir. Ama yokluğunda, bir ev (tek soru onun kullanım süresi) yapabilirsiniz. İlk olarak, tampon içine erişimi sağlamak gerekir. Gerekli ayrıştırma düzenli dolap (Dolaplar) ise. Daha sonra bir oyuk bölümü ile ısıtıldı ve düzgün, arka tarafında, biz yüzey üzerinde basın. Bu yüzden plastikten bölümünü çizin. Bu resim olmadan tampon tamiri özüdür.

saç kurutma makinesi kullanırken yüzeyini ısıtır unutmayın. Koruyucu eldiven giymek emin olun. Ayrıca sıcak hava etkisi altında kendiliğinden pervaz dökülmek unutmayın. Geri onları oldukça zor tutkal. Nedenle onların yüzeyinde sıcak hava hit ortadan kaldırmak için gereklidir.

Şiddetli yaralanmalarından Kurtarma

Bazen daha önce bir kazada olmuştu, plastik bir eleman onarmak gerekir. iş kapsamı çatlaklar parçaları kırılmış derin çizilmelere değişebilir. İlk durumda, yardım yalnızca yerel tablo. emaye geçiş uygulanır. İkinci durumda ise, tam bir onarım ve boyama tampon yaptı. Eh, bize eleman aşamalarını kurtarmak için nasıl düşünelim.

eğitim

Geniş lezyonlar için ayrı ayrı araç onarım gelen bir öğe kaldırmak için tavsiye edilir. Yüzey Hazırlama yıkama ile başlar. o iyice kir değil, aynı zamanda bitüm lekeleri (özellikle tamir ve arka tamponun boya ise) sadece temizlenmelidir. Birçok kişi elemanının içindeki dikkat etmek unutur. Bu niteliksel en azından oldukça dışsal daha temizlenmelidir. Bu tarafta İçin lehim çatlaklar olacaktır.

yağ çözücü dikkat edin. Her metal ve plastik için çok uygundur çözücü. Bu PVC elemanı ise, basitçe korozif kompozisyon korozyona maruz kalabilirler. Uzmanlar yağ arındırma iki dizi kullanımını tavsiye:

  • 3920S.
  • 3871S.

İkincisi da hoşunuza ve ABS plastik. O malzemeye saldırgan değildir ve aynı zamanda nicel kontaminasyondan yüzeyini temizler. Isıl işlem önerilmektedir önce ön 50-60 dereceye tampona.

çatlak varsa

Çatlak tampon durumunda yorucu çalışmak zorunda kalacaklar. Bunun için farklı ayrıntı derecelerde ve çözücü ile zımpara kağıdı gerekir. Yani schesyvaem çatlak genişliğine santimetre bir çift boya. emaye kalıntıları çözücü (yumuşak bir kumaş daldırılır) yıkayın. boya kalıntılarının çatlar zemin kurtarıldı Eğer tampon gücü sorgulanmaya edilecektir. Onarım panel kuru ve iyi hazırlanmış bir yüzeye monte edilir.

her iki tarafta plastik bir havya yakala. Bu yüzden tampon şekil vermek. Bundan başka, eller (örneğin, aşağıda betimlenen gibi) takviye edici ağ alır ve arka yan elemanına neden olur. en güvenilir yolu, - epoksi reçine ızgara ayarlanması. ikinci bir sertleştirici ile karıştırılır ve onarım elemanının yüzeyine uygulanır. Izgara streç ek güç verecektir. Bir gün - epoksi reçinelerinin kuruma süresi. Ciddi durumlarda, net ve ön kısmına uygulanabilir. Ama ihtiyaç bu durumda plastik kısmını kaldırın.

kusurları Tesviye

takviye edici ağ kurumuş, yani, hizalama kusurlar geçin. Bile kalıp elemanı (lehim parçası prihvatyvaet) oluşturan görünür güçlü geçişler olacaktır. Onları gizlemek için macun gerekir. Bir sertleştirici ile karıştırın ve yüzeye uygulanan küçük bir mala ile. bileşim, kurutma ile çok tabakalı olarak uygulanmaktadır. Her yeni katman dikkatli zımpara gerektirmez. Bunu yapmak için, (yani çalışma yukarı çabalarında farkedilir değildi) ince bir tahıl ve bar ile zımpara kağıdı kullanın. dolgu malzemesinin daha küçük kalınlığı, daha iyi onarım yapılacağı unutmayın. uygulanan bileşim tabakası büyük ise, kurutma sırasında çatlayabilir. Tampon önce kurutuldu ve araca monte edildiğinde Ayrıca, zamanla gösterilir. yüzey çatlakları üzerinde 6-12 aydır. Bu macunun çok kalın bir tabaka onarım için kullanıldığını bir işaretidir.

astar

Yine üst kaplama kısmı yağ alma kurutmadan sonra. Daha sonra, iyi bir yapışma yüzeyi vermek gerekir. Bu amaçla zemin için. Metal terkip, plastik yararsız olacağına dikkat ediniz. Bu nedenle, plastik sadece bir astar ile bir kutu satın. Biz 1-2 katmanlarında koydu. Eşit olarak bileşimin püskürtme mümkün olmalıdır. köpek balığı derisi arasında bir olayda zımpara yardımıyla yüzeyi aynı hizada açığa çıkardılar. Toprak antisilikonom kaldırmak kalır. Ön tamponun bu onarım ve boya olarak burada bitmiyor.

boyama

Şimdi emaye gidin. İki yöne de gidebilir:

  • silah ve kompresör satın alın.
  • spreyi kullanın.

Şimdi birçok firmanın boya kutuları numaralandırma "patlama" ya. Tabii ki, bu hizmet biraz para değer. Ama bu resim bir ekipman bütün seti satın almaktan daha hala ucuzdur.

emaye kapalı, tozsuz odada gereklidir uygulayın. en ufak bir temasta görünür polen shagreen olacaktır. Biz gerek yok. Bu nedenle, bir tampon süspansiyon (veya temiz, düz bir yüzey üzerine yerleştirin) ve boya vardır. İlk olarak, gelişmekte olan katman uygulanır. Bu ince olmalı. Sonra taban emaye tabakası uygulayın. Yüzeyde boya dağıtmak için önemlidir. (- boşluklar yakın olursa, eğer, akmaya başlayacaktır) kesinlikle dik açılarla ve 30-40 cm mesafeden Torcu. Saniyede 0,4-0,5 metre hızında boyayın. Genellikle, bileşim, 3 kat uygulanır. Gibi başka boya yapılmış ve tampon tamir? Enamel yüzey kuruduktan sonra vernik ile kaplanır. Uygulama öncekine benzer. İlk birkaç temel takiben gelişen tabakası gelir. Bir önceki durumda özdeş Hız, sprey açısı ve mesafesi.

Binaların

Boyama ve tampon tamiri - uzun bir işlem. en az iki gün daha geçmeden boya kurur beri. Bu dönemden sonra, dikkatlice cilalı boya olmalıdır. Keçe çevrelerin bir dizi araba bir köşesini kullanmak daha iyidir. Bundan sonra, tampon kurulumu için hazır olacaktır. Yüksek basınçlı yıkama bunun 7-10 gün için kontrendikedir. Bu arada, tampon kuru ve temiz bir yerde, aynı yerde solup gerekir. Hareket etmesi ve sokak yapmak için tavsiye edilmez.

Geçiş Boyama: kurallar ve öneriler

Bir yerel boya yapılmış ve tampon onarmak, emaye geçiş uygulanır. Bu etki pürüzsüz arttırmak için, küçük kurallara uymak. İlk olarak, emaye zarar kısmın kendisinin tatbik edilir. Kısa sürede o sprey alanının artırılması, bitki kenarına taşındı. Şimdi tampona meşale olan mesafe 50 cm veya daha fazla olmalıdır. Gelecek, biz mesafe büyüktür, tamir alandan başlamak. Aynı şekilde ve uygulanan lak olarak.

Bu yüzden boya ve tampon kendi ellerini tamir üretmeye yolunu bulmuştur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.