OtomobilArabalar

Yoldaki dönüş hareketi

Birkaç kişi, yol trafiğinin kurallarında "ters hareketli bir yol" gibi bir şey olduğunu biliyor. Tüm Rus araç sahipleri bu pratikte böyle bir olgu ile karşılaşmadılar. Ve hepsi de bugün için ters hareket sadece Moskova ve St. Petersburg yollarında varlığını sürdürüyor. Bununla birlikte, herhangi bir şoförün bu konsepti daha yakından tanıması ve ters hareketi ile yollarda nasıl oldukları hakkında bir şeyler duyulmamıştır. Yerel yönetimler, ne kadar iyi bir şey olduğunu düşünmeye başlarlar. Burada ana fikir, düzgün bir şekilde kullanılmasıyla, yolda ters trafiğin, sayısız trafik sıkışıklığında genellikle durmaya devam eden zamanı önemli ölçüde azaltabileceğidir.

Bu tür trafiğe sahip yollar, geleneksel tersinir bantların varlığı ile geleneksel güzergahlardan farklıdır. Bunlar araba geçitleri, gerekirse hareketin yönü tersine çevrilebilir. Bu durumda, her şey yolun bir yönde veya başka bir yere yüklenme derecesine bağlıdır. Geri döndürülebilir hareket, doğrudan şeridin üzerine yerleştirilen özel trafik ışıklarıyla düzenlenir.

Böyle bir şeridi diğerlerinden ayırmak için, geri dönüşümlü trafiğe sahip yolların çoğunun, arabanın merkezinde bulunan yalnızca bir veya iki ters şerit olduğunu unutmayın. Buna ek olarak, bu tür bantlar daima aralıklı çift çizgi olan özel işaretlerle gösterilir. Bu çizgi katı parçanın uzunluğu vuruşlar arasındaki aralığın üç katından fazladır.

Buna ek olarak, şu anda dönüşte trafiğin yolda olduğunu gösteren özel bir yol işaretinin bulunmadığını bilmek önemlidir. Bu tür bir yolu simgeleyen bir işarettir, ancak bu hareketi hangi bantların yalnızca işaretleyerek çalıştığını yargılamak mümkündür. Ters ışıklı trafik ışıkları bantları belirtmez ve sadece trafik sırasını düzenlemek için yeterlidir. Bu tür bir hareket, ilgili yol şeridindeki yeşil sinyal yanıyorsa izin verilir ve kırmızı sinyal açık olduğunda yasaklanmıştır.

Geri hareketin bir örneği olarak, Cuma akşamı arabaların çoğu şehir dışına çıktığında, herhangi bir büyük şehir için oldukça standart bir durum düşünmek mümkündür ve Pazar akşamı araçların çoğu aksine metropolün merkezine doğru hareket eder. İlk durumda, geri dönüşümlü trafik şeridi "şehirden" ve ikinci - "şehre" yönünde çalışacaktır. Buna ek olarak, en yoğun saatler boyunca trafiğin tıkanıklığının tanıdık problemini örnek olarak görüyoruz. Sabahları, trafik sıkışıklığı genellikle merkeze doğru, akşam saatlerinde yönlendirilir. Bu yollar için geri döndürülebilir hareket gerçek bir kurtuluştur, çünkü burada en iyisi "alışkın", bazen yolların taşıma kapasitesini arttırmak ve birçok kilometre trafik sıkışıklığı oluşma ihtimalini azaltmaktır. Çok faydalı buluş!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.