SağlıkTıp

PTI üzerinde Analiz: norm. PTI: Normal kadınlar

Protrombin indeksi (PTI) - pıhtılaşma sisteminin durumunu karakterize eden en önemli laboratuvar testleri, biridir. Bu, bir yüzde olarak ifade edilir. Analiz PTI tahsis çeşitli koşullar. Norma sağlıklı insanlar 95-105% 'dir.

Kan pıhtılaşma içsel ve dışsal yollara - iki alanda yürütülür. IPT değeri pıhtılaşmanın tam olarak ekstrensek yolu yansıtır.

protrombin nedir?

trombin protrombinden dönüştürülmüş olan bazı biyokimyasal işlemlerin etkisi altındadır - kan pıhtılaşması ve pıhtılarının oluşması, belirli bir proteinin etkisi altında gerçekleşir. Bu nedenle, ikinci proteinin, protrombin pıhtılaşma faktördür. Karaciğerde K vitamini katılımıyla üretilir.

(SWIR için) Protrombin endeksi protrombin aktivitesini belirlemek için. Bu test, bir kontrol numunesi, bir hastanın kan plazması göstergeleri bir yüzdesi olarak hesaplanır. Pıhtılaşma sisteminin kontrolü için PTI bir kan testi atanır. Farklı laboratuvarlarda norm biraz farklı olabilir, ancak bu farklılıklar önemli değildir. Bunlar kimyasal laboratuvar tarafından kullanılıyor bağlıdır. Böyle varis, kalp krizi ya da bir doktor tarafından belirlenen hastalar için kalp oranlarına ameliyatlarından sonra belirli koşullar, aynı Altında Bu gibi durumlarda (ve buna pıhtılaşmasının azaltılması), bir kan antikoagülan elde etmek için gereklidir. Bu tromboz önlenmesi için yapılır.

PTI üzerinde analizle tayin Kim?

Genellikle kadınlarda IPT oranı erkeklerle aynı çalışma. Bu rakam sadece gebelik sırasında değişir ve daha sonra tartışacağız nedenlerle, bir dizi vardır. Bazı durumlarda, kan kimyası PTI atandı? Çalışmanın normu, örneğin, çekerken antikoagülan iki katından daha düşük olabilir. Bu ilaçları kullanan hastalar düzenli ve INR PTI izlenmelidir. PTI Araştırması mutlaka aşağıdaki durumlarda gerçekleştirilir:

 • herhangi bir operasyon önce.
 • antikoagülan ilaç alan insanlar kan pıhtıları önlemek için.
 • Hamilelik sırasında kadınlar.
 • Böyle varis olarak koagülasyon sisteminin hastalıklardan muzdarip insanlar.
 • otoimmün bozukluklarda.
 • ateroskleroz ve kalp hastalığı olarak.
 • Tüm siroz gibi karaciğer hastalıkları,.
 • Vitamin K eksikliği de
 • antifosfolipid sendromu.
 • pıhtılaşmanın tarama testleri için.

Hamilelik sırasında, PTI testi geçmek emin olun. Hamilelik sırasında kadınlarda norm diğer sağlıklı kişilere göre biraz daha yüksektir. Bu hormon seviyelerindeki değişiklikler ve ek utero-plasental dolaşım ortaya çıkması nedeniyle.

Hamilelik sırasında IPT: norm

Hamilelik sırasında her kadında bir çalışma pıhtılaşmasını atama gereklidir. Bu içerir:

 1. PTI (protrombin endeksi).
 2. INR (uluslararası normalleştirilmiş oran).
 3. APTT (etkinleştirilmiş kısmi tromboplastin süresi).
 4. Fibrinojen.

Tüm bu parametreler çok önemlidir. Böylece,% 150 veya daha yüksek kadar gebeliğin son dönemlerinde IPT bir artış plasenta dekolmanı riskini gösterebilir. Ve% 80 in altında teslimattan önce bu göstergenin bir azalma ile doğum sırasında veya doğum sonrası dönemde kanama riski vardır. Böylece gebeliğin sonunda pıhtılaşma sistemi incelemek için özellikle önemlidir. Bunu yapmak için, PTI testi geçmek. Hamilelik sırasında bu indeksin normu 90 ila% 120 arasında değişir.

Ne PB artışı yapar?

Yani, biz kan kalınlaşma IPT değerini artırdığını buldular. Sağlıklı bireylerde bu dizinin norm 95 ila 105% arasında değişmektedir. protrombin endeksindeki artış gibi hastalıklara yakalanma riskini gösterebilir:

 • Miyokard enfarktüsü.
 • Gelişen.
 • Polisitemi.
 • Onkolojik hastalıklar.
 • Hamile kadınlarda plasenta Müfreze.

PTI düşük seviyesi nedir ki?

antikoagülan durumlarda PTI seviyesi aşağı 45-40% kadar olabilir. bu ilaçların kan pıhtıları doz tehdidi ile doktora kontrol ederler. artan veya analiz IPT vermek için gerekli olan dozun azaltılması sonra. Bu hastalar için oran hekim tarafından belirlenir. protrombin endeksi antikoagülan alan hastalarda azalmış, bu örneğin, K vitamini eksikliği, ağır karaciğer hastalığı ya da bir bütün olarak gastrointestinal sistem ve hamile kadınlarda doğum öncesi, gösterebilir - doğum sırasında kanama riski ile ilgili.

INR nedir?

Bu şekil, kan pıhtılaşmasının belirlemek için standarttır. INR pıhtılaşma faktörleri olan bazı kan proteinleri, aktivitesine karşı tepki verir. antikoagülanlar, örneğin, "Dabigatran" "warfarin" ya da bunların benzerleri - Bu proteinler K. Bu pıhtılaşma faktörleri ilaçlara cevap karaciğer içeren vitamin üretilmektedir. Bu senaryoda, hypocoagulation, yani Kan pıhtılaşması çok yavaştır. Bazı hastalar için, hayati olduğunu, birçok yaşam için antikoagülan almaya zorlanmaktadır.

Analiz PTI kan. INR: norm

coagulogram olarak, IPT ve diğer faktörlerin analizi haricinde önemlidir. hastalara uygulandığında IPT azaldı Antikoagülanlar. Ancak her laboratuvarda IPT oranı analizi biraz farklılık gösterebilir, bu nedenle standart test tanıtıldı - INR. antikoagülan hastaları çekerken Doktorlar kan pıhtılaşma sistemi için kullanabilirsiniz. Böylece, bu gibi durumlarda INR gibi PTI bir kan testi olarak göstergeleri ile birlikte tahsis edilmiştir. Sağlıklı kişilerde normal INR 1.2 0.8 olduğunu. düşük antikoagülan pıhtılaşma alma hypocoagulation meydana gelir ve INR trombüs oluşumunu önlemek için örneğin bir kalp ameliyatı veya varisli damarlar olarak 2-3 kez norm arttırılabilir zaman. Kan kalın olursa, o pıhtılaşmanın artmasını ve buna göre INR indeksi düşürür.

Hypocoagulation. Bazı durumlarda gereklidir?

IPT deneyinin oranı 95 ila% 100 ve 1.2 0.8 INR arasında değişmektedir. Hatırlama, bu kurallar tamamen sağlıklı kişilerde olmalıdır. INR yüksek rakamlar korumak için hayati önem taşımaktadır Ama durumlar vardır, sırasıyla PTI göstergeler dolayısıyla normalin altında olması, yani o Antikoagülasyonun durumu olur. Bu tür bir durum antikoagülan alan ifa edilir. Doz sadece doktor tarafından belirlenebilir. sürekli düzenli olarak ilaç alan hastalar INR için bir kan testi almalıdır.

 • atriyal fibrilasyon INR değerleri durumunda, aralık 2.0-3.0 muhafaza edilmelidir.
 • Ağır durumu - PE (pulmoner embolizm) - de 2.0-3.0 içinde INR düzeylerini muhafaza gerektirir.
 • kalp ameliyatı sonrasında aort kapak INR numaraları durumunda ise 2.0-3.0 uygun bir aralıkta korunmalıdır ederken, antikoagülasyonu gerektirir ve protez de mitral kapağın - 2.5-3.5 seviyesinde.
 • Bazı kusurları olarak, kalp kapakçıkları (mitral veya aort kusur) ve bu dizinin tromboembolik düzeyde önlenmesi 2.0-3.0 arasında olmalıdır.
 • venöz tromboz INR numaraları tedavisinde 2.0-3.0 uygun olmalıdır.

sınır değerlerin çok altındadır oranlarını azaltarak INR doz "Warfarin" ve onun benzerlerini arttırmaktadır. Bu sadece tıbbi gözetim ve laboratuar testleri altında yapılır. Ama müsaade koridorda yukarıda antikoagülasyon (artmış INR) artış olumsuz hastaların sağlığını etkileyebilir. Tehlikeli öncelikle çeşitli kanamadır. Bunlar çeşitli yaralanmalar veya kesikler için ortaya çıkan iç (rahim, mide ve yank) ve dış olabilir. rakamlar belli bir durum için belirtilen yüksek INR izin sınırlar ise, antikoagülan dozu azaltılmalıdır. Bazı hastalar INR yaşam seviyesini kontrol etmek zorunda.

Nasıl INR ve IPT için bir kan testi alınır?

Böyle çalışmalara Kan içinde ele tedavi odasında. Venöz kan, bir pıhtılaşma önleyici ile birlikte bir deney tüpü içine, genellikle, sodyum sitrattır rol alınır. 1: çekilen kan ve pıhtılaşma önleyici arasındaki oran 9 olması. Alınan örnek pıhtı oluşumunun önlenmesi için tüp çevrilmesi ile iyice karıştırılır. Kan hemen laboratuvarına gönderildi. Analiz en geç kan alımından sonra iki saat daha üretmelidir. analiz bozabilir bu koşulları uyulmaması. Kan genellikle aç karnına sabah dağıtılır, ancak gerekirse bu analiz, yani Cito tarafından diğer zamanlarda yapılabilir acilen.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.