Sanayi

İrkutsk HES inşaatı, tarih, fotoğraflar

Irkutsk Hidroelektrik Santrali Angara üzerine inşa edilen ilk ve en büyük hidroelektrik santral vardır. Bu bütün enerji kompleks oluşumuna başlattı. Yapımında zorluklar gerçekten çok değerli bir deneyim kazanmak için yardımcı oldu.

tarih öncesi

Ben Sibirya doğal zenginliği (özellikle Angara gerçekleşir alan) hep devrim öncesi Rusya'nın araştırma ilgilendiğini söylemek gerekir. çalışmaları ağırlıklı olarak mineraller ilgili Bununla birlikte, yürütmüştür.

hidroelektriği Ciddi araştırmalar 1924-1925 gg sadece yapılacak başladı. İlk defa Angara tarafından tutulan stokların bir all-Sendika önemi söz konusu mühendis VM Malyshev. Sadece şu anda ben elektrifikasyon planının gözden geçirilmesini yapıldı. sırasında öyleydi ilk Beş Yıllık Plan hızla büyüyen üretim için gerekli olan Doğu Sibirya Güç ve baz, en büyük organize etmek amacıyla nehir kapasitesinin çalışması üzerinde çalışmalara tamamlanması planlandı.

Araştırma ve tasarım çalışması

Angara yaklaşık 20 milyon ruble tahsis edilmiş yakınında Sibirya toprakları incelemek. Bu sorun ve ulusal ekonomik olduğu zamandı. Ama tahsis ödeneklerin rağmen nehir üzerinde kapsamlı çalışmalar sadece aynı zamanda 1930'dan beri gerçekleştirilen ve özel kurum Angarsk sorununun Çalışmaları Ofisi denilen kurmuştu. Bir yıl sonra bu güven "Hydroenergoproject" bir parçası haline geldi Angara Nehri'nin Bürosu olarak değiştirildi.

Profesör Malyshev önderliğinde araştırma ekibi, 1935 yılında nehir üzerinde çalışmalarının ilk aşaması tamamlandı. Sonuç üst kısmında, İrkutsk hidro projesinin bir sömürü düzeni ve enerji harcayacaktır işletmelerin bütün kompleks, bir plandı. Bir yıl sonra, bir grup Malyshev tarafından sunulan materyallerin SSCB Devlet Planlama Komitesi temsilcileri olarak kabul edildi. Sonuç olarak, Komisyon sürekli çağlayan, listedeki ilk Irkutsk hidroelektrik istasyonu (fotoğraf) oldu olacak Angara Nehri sadece altı hidroelektrik santralleri üzerine inşası konulu kararı vermiştir.

inşaat

1948 yılında bu hidroelektrik istasyonu tasarımı ve anketin bölümünde çalıştığı güven listesini "Hydroenergoproject" kapsayacak şekilde geldi. V. Letavin ve P. M. Stalin'i - Yapım Baş Mühendisi G. N. Suhanov ve mimarlar oldu. 1949 yılında, hidroelektrik proje onaylandı ve gelecek yılın başlarında, Sovyet hükümeti İrkutsk bölgesinde ilk hidroelektrik santral yapımı hakkında nihai kararı onayladı.

Gelecekteki baraj kar inşaatçılar sitede bir ay sonra. Tesisin inşası için gerekli özel adı "Angaragesstroy" altında ayrı inşaat yönetimi düzenledi. hidroelektrik projesine uygun olarak 312 bin ulaşmaktı hacmi olan geçici ve yardımcı hem olanaklarının yanı sıra işletmeler inşa etmekti. metreküp.

Buna ek olarak, plana göre, inşaat personelinin 90.000. Sqm, ev binaları ve 135 bin hacminde kültürel oryantasyon. Kübik metre yaşam alanı sağlamak için gerekli. Tüm bu yapılar kanalizasyon ve 63 km'lik su ana uzunluğunun ihtiyacı vardı. demiryolları ve karayolları hakkında unutmayın.

S. N. Moiseeva - Kafa "Angaragesstroya" A. E. Bochkina ve baş mühendisi atandı. deneyimli ve yetkin Hidrotechnika AA Melnikonisa Irkutsk barajın rehberliğinde inşa edildi. HES hepsi birlik şantiyesi haline geldi. Bu mezunlar ülkenin her köşesinden geldi. Onlar aktif olarak böylece tamamlanıncaya kadar inşaat organizasyon katıldı, çoğu oldukça büyük koordinatörler haline gelmiştir.

yapımında zorluklar

çok sert verildi Yapımına İrkutsk Hidroelektrik Santrali, altı hidroelektrik santrallerin çağlayan ilk bölümü. Aslında uygulamak için bu tür projeler daha önce olmadı olmasıdır. Bu nedenle, inşaat sırasında birçok zorluklar vardır. Uzunluğu 2,5 km olan ve onunla kendisi HES 240 m. O 660 bin. KW bir toplam kapasiteye sahip sekiz adet toplamak için gerekli olan beton yapı uzunluğu takviye temsil yapı birleştirilmiş bir çakıl-kum baraj oluşturmak için gerekliydi.

İrkutsk hidroelektrik kum ve çakıl inşa edilmiş bir baraj, oluşan istasyonu, ve onunla paylaşılan bina ilk kez tasarlanmıştır. Buna ek olarak, bu büyük höyükler dünyada olmamıştır. Bu hidroelektrik santral deprem bölgesinde (8 puan kadar dikilmiş olduğu kayda değerdir Richter ölçeğinde), ve ideal yapı malzemesi kum ve çakıl gibi zor koşullarda edildi olup. Olası bir depremde zamanda, yol açtıklarını ve mühürlü olmalıdır.

Sonradan anlaşıldı ki, nehir Angara berrak su beton özel kalite talep etti. 1954 başlarında yazında, bir hatıra plak gelecek hidroelektrik santral binasının dibinde toprağa verildi. Bu beton döşeme başlangıcıydı kim o oldu. Buna ek olarak, Yapımına zaten zordu İrkutsk hidroelektrik istasyonu, oldukça hızlı akan ve son derece zorlu ortamlarda ile buzlu nehir üzerinde inşa edilmiştir.

tehlikeli bir durum

Angara üzerinde 1953 başında aniden hydrobuilders için neredeyse en zor sorun haline gelmiştir sel başladı. Yeni yıla şiddetli don arifesinde, nehir buz ile kaplıdır, ancak güçlü akıntılar kırdı ve büyük topakları tıkanıklığı yaratarak aşağı uçtu gerçeği. Yakında su hızla yükselir ve barajı üzerinde dökmek başladı. Irkutsk hidroelektrik istasyonunun sonucunda pek çok zorluklar bilir binanın tarihçesi, bu sel tehdidi altındaydı.

Tüm mevcut pompalar su pompalamak için kullanılmıştır. sadece bir tanesi bozuk bir seferde ise, tam bir sel yol açacaktır. Neredeyse üç gün boyunca Sürücüler ve mekanik çukur bırakmadı, ama bu sefer işçilerin jumper hızlandırdı. çakıl yüklü kamyon sürekli bir akışı, neredeyse kısmen su altında yollarda geçti. buzlu kaya kıyafetlerini Üreticileri tesviye ve geçirgen olmayan bir bariyer oluşturarak, su ile dolu. Sonunda, insanların kahramanca çabaları çukur savunmak ve büyük kayıplara önlemek mümkün olmuştur.

başlatmak

Temmuz 1956 başında Angara Nehri bloke ve su hidroelektrik güç tamamlanmasını Başka bir binada aracılığıyla gönderildi. Aynı yılın 29 Aralık inşaatın başlangıcından itibaren 82 ay sonra, onun birimlerinden biri ağına bağlandı. 2 gün sonra, akım ve ikinci verildi. 1958 yılında ise operasyon iki ünite içine konulmuştur. Bundan sonra, İrkutsk HES tam kapasite ile çalışmaya başladı.

Hidroelektrik rezervuar 7 yıl ile dolu olduğunu söyledi gerekir. barajdan zaman kabarma Bu dönemde Baykal geldi ve bu nedenle seviyesi 1.4 m arttı. Şimdi Angara Nehri vadisi Baykal defne ve Büyük Göl düzenleyici İrkutsk rezervuar önemli bir parçası haline gelmiştir oldu.

bazı rakamlar

yarım yüzyılı aşkın bir geçmişe sahiptir İrkutsk hidroelektrik santrali, Orta Sibirya entegre bir sistemin parçasıdır. inşaat ve operasyon için 138 bin sel gerekiyordu. hektar üzerinde önceden yaklaşık 200 yerleşim, hem de yollar ve demiryolları bölümler. Yaklaşık 17 bin. İnsanlar başka alanlara taşındı. Şu anda kabul edilen fiyat olan İrkutsk hidroelektrik üreten elektrik, Rusya'da düşük olması.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.