SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Pulmoner emboli

Pulmoner emboli (PE kısalt.) - pulmoner arter kan bir blokaj pıhtılaşması (pıhtılar). Çoğu durumda, kan pıhtıları özellikle femoral venden, alt ekstremite damar pulmoner arter girer. Buna ek olarak, yine de, ve kan pıhtıları tıkanıklık pulmoner emboli başlıca nedenidir, fakat pulmoner arter ve yağ, hava veya yabancı emboli tıkanma riski vardır.

pulmoner emboli nedenleri

Bu hastalığın ana nedeni, pulmoner emboli gibi, alt ekstremite, tromboz, belirtildiği gibi, varis muzdarip pulmoner emboli kendiliğinden görünüm riski daha yüksektir insanlar bu yüzden.

Ayrıca, risk faktörleri ile birlikte sinir sistemi hastalıklarının, bir hastada varlığını içerebilir uzuvların parezi, aktif fazda kanser, hasta yatak, hormonal terapi, oral kontraseptif kullanımı zincirlenmiştir hastalıkların.

Değil sonu PE ve CCH ilişkisini incelemek amacıyla kalana kadar (kardiyovasküler hastalık). Buna ek olarak, sigara içenlerde hastalık yüksek bir yüzdesinin, insanlar hipertansiyon ve obezite hastası.

Oldukça sık, vakaların% 30'unda hastalık hastalığın genel resmin içine sığmayan hastalığın kendine özgü semptomları biz dikkate almamış, özellikle de faktörleri olmasa, kendiliğinden ortaya çıkar.

Tromboembolik komplikasyonlar (semptomlar)

pulmoner emboli tüm vakaların% 90'ında akciğer, dispne (nefes darlığı) olarak ağrı ve yarı uyanık halde ile başlar, ve bu semptomların ayrı hep birlikte oluşabilir, ya da.

pulmoner emboli teşhis edilmesi için yöntemler

  • kandaki plazma D-dimer belirlenmesi. D-dimer - fibrin bir bölünme ürünü olan bir maddedir. kan pıhtılaşması mevcudiyetinde kan plazmasında onun düzeyi arttıkça, yani, D-dimer, pulmoner emboli, ya da en azından bir venöz emboli risk hesaplayabilir.
  • BT venografi. alt ekstremite tespit ven trombozu% 90 Pate gerçekleştirildikten sonra, önceden hastalığı önlemek mümkündür BT venografi yapma.
  • Ventilasyon-perfüzyon stsinigrafiya. AMS en güvenli biridir tanısında kullanılan yöntemlerin pulmoner emboli - bugün bir teşhis ilaca çok az alerjik reaksiyon saptandı. UPU çalışma prensibi - doku düzeyinde akciğer perfüzyon değerlendirmek işaretli albümin parçacıkları giriş.
  • pulmoner damarların Anjiyografi. Anjiyografi - Eski yeterince yolu pulmoner emboli gibi hastalıkları teşhis etmek. Bugün yöntemi bile trombüs boyutu 1 mm, böylece ağırlık iyileşmeler uğramıştır anjiyografi ile görüntülenir olabilir.
  • Ekokardiyografi. Kalbin sağ ventrikül genişlemesi PE ile tüm hastaların dörtte bulunur, bu nedenle tanı bu yöntem de çok önemlidir.

Tedavi ve tromboembolik komplikasyonların önlenmesi.

  • Konservatif tedavi. Diğer terapötik tedbirler ele bir sağlık bakım tedavisi olarak hizmet vermektedir.
  • Tromboliz. Trombolitik tedavi hemodinami üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve önemli ölçüde engeli hızlandırır.
  • Antikoagülan tedavi. Bugün neredeyse antikoagülasyon pulmoner emboli tedavisi tüm yöntemleri arasında liderdir. Tedavi olan düşük molekül ağırlıklı heparin ve diğer aktikoagulyatornymi anlamına gelir.
  • Venöz filtreler. alt ekstremite derin damarlarda Monteli, önlenmesi trombüs yukarı çık. Bu tür filtreler tromboemboli komplikasyonları önlemek için insanlara yardım, oldukça uzun zaman olabilir.
  • Embolektomi - pıhtıyı çıkarmadan bir cerrahi yöntem, bu 1924 yılından beri başarıyla kullanılmaktadır, bu nedenle kesme olmadan perkütan kateterizasyon ve emboli alınması gibi onun yürütülmesi için seçenekler, bol vardır.

Modern tıp durduğu yerde durmuyor. Doktorlar ve bilim adamları sürekli tedavi yöntemleri gelişiyor. insanın kendi ilk etapta yükümlülüğü - Ancak, kendi sağlıkları için dikkat.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.