KanunDevlet ve hukuk

Iş hukuku ilkeleri ve hakkın genel yapısındaki yeri

En sık çeşitli formlarda, sosyal yaşam ve davranış düzenleyen yasalar içinde birey ve toplum huzuruna Sağ. Ancak bu düzenlemeler başlarına yoktur, bunlar diyalektik faaliyet gösterdikleri toplumun yaşam somut koşullarıyla bağlantılı olması gerekir. Bu ilişkileri kurmak ve denir hukuk ilkelerini. Bu onay dayanarak, yasal ilkelerin altında genelleştirilmiş özelliklerini yansıtan temel fikirleri anlamak için hukuk sisteminin ve içeriğinin.

Bu bağlamda, ilkeleri iş hukuku mevcut iş mevzuatının özünü yansıtan temel ihtiyaç maddeleri, yanı sıra bu mevzuata oluşmasına neden fikir. Bu ilkeler dinamiktir ve toplum ve onun ihtiyaçları, mevcut türleri ve devlet ekonomik faaliyetlerin örgütlenme biçimleri gelişiminin somut koşullarına bağlı olarak değişebilir.

genel hukuk, sektörel ve intra: Yasal bilim tarafından önerildiği gibi, temel hukuki ilkeler üç gruba ayrılır.

Ortak hukuk genel olarak tüm haklarını ilgilendiren hükümler, endüstri yasal sanayi verilen yasa özünü ve içeriğini ifade içerirler.

İçi belirli sektöründe kurumsal kategoriler, kurallara ve düzenlemelere özünü karakterize eder.

Buna dayanarak, temel ilkeleri iş hukuku anayasa fikirleri, en yaygın kural ve örgütlenme biçimleri yansıtan çalışmalarının. Onların önemi yasal sektörünün gelişimine ve mevcut model çerçevesinde işgücü ilişkilerinin düzenlenmesinde ana yönlere halka sunulmasında yatıyor.

Belli ilkelere ile karakterize Çalışma hukuki, hem de sanayinin geri kalanı. iş hukuku Bunlar şube ilkeleri diyalektik ilkelerin diğer tüm gruplarla bağlanır - Genel yasal ve sektörler arası, hukuk kendisinin bütünlüğünü sağlamak. Sanayi kurallar mevzuatta farklı şekillerde olabilirler. Başkalarının bu sektöre ait spesifik yasal yansıtılır Örneğin, iş hukuku ilkelerinden bazıları, Anayasa'da doğrudan korunan. Buna ek olarak, sektörel ve sektörler ilkeler, örneğin, Rusya Federasyonu oluşturulması için içerir, kombine edilebilir.

genel kabul görmüş teorik ilke ve hakim hukuk uyarınca, bu sektörün ilkeleri belirli haklar ve istihdam ilişkisinin görevleri olarak, bu konuda yer alır bulunmaktadır. İş Kanunu'nun 2.. Aynı belgede bu haklar için bu çok önemli yasal korumalar kanıtladı.

Modern Rus mevzuat aşağıdaki iş hukuku temel ilkelerine sayısını ifade eder:

  1. ve zorla çalıştırma yasağı emeğin özgürlüğünü garanti etmek.
  2. Sağ fırsat eşitliğine dayalı çalışır için.
  3. Uygun çalışma koşulları kurulması ve onlarla uyum üzerinde devlet denetimi kurulmasını tarafından sağlanmaktadır yaralanmalar, karşı emniyet ve sağlığın korunması, koruma hakkı.
  4. minimum boyutunun kurulmasında çalışanların iyi ve adil bir ücret hakkı.
  5. hakkı emek anlaşmazlıkları ve sendikaların kurulması.
  6. Sağ dinlenmeye.
  7. İşçilerin hakkı koşulları düzenlemeyi çalışmaya toplu pazarlık girişme.
  8. için uygunluk ve eğitimin devamı.

Özetle, biz mevzuat yüceltilen bu ilkelerin işveren ve işçi, ve hukuk alanının dinamiklerinin genel yönü arasındaki ilişkiler alanında devlet ve toplumun hukuki politikasının temel fikirleri yansıtan sonucuna varabiliriz. toplumla ilişkilerini özelliği etkileri istihdam haklarının dönem boyunca ve hatta bunun tamamlanmasından sonra sürekli kendini olmasıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.