FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Ne okyanus Hint ya da Atlantik daha fazladır? Hint ve Atlantik Okyanusu'nun keşif Tarihçesi

okyanuslar incelemek için - heyecan verici bir deneyim. bilgi bolluğu sistematize ve giderek ölçüsüz olduğunu. Ama bazen kendi başlarına cevaplarını bulmak istediğiniz sorular rastlamak. Burada, örneğin, daha büyük bir okyanus Hint, Atlantik ve belki Arktik ve Pasifik?

hatta biraz coğrafya bilen herkes Pasifik Dünya okyanus geniş bir alanı kapladığı, su götürmez bir şekilde cevap vermek. Ve en genç, Arktik olduğunu. Ama diğer ikisi hakkında ne biliyoruz? Hint ya da Atlantik daha ne okyanus daha biz bu makalede düşünün.

Atlantik Okyanusu boyutunu belirleme

Çok katı alanı Atlantik vardır. Birden 90000000 kilometre karedir. şeridi 13 denizler vardır ve on dördüncü su kaplayabilen ortasında saklandı. Adını Sargasso. Şaşırtıcı bir şekilde, hiçbir deniz kıyılarına sahiptir.

Altı sıfırlı alana karşın, Atlantik Okyanusu harika yakışıklı Pasifik Okyanusu göre iki kat daha az. Ama Atlantik hep büyüyor. Bazı bilim adamları, 100-150 milyon yıl içinde Atlantik Dünya'nın büyük bir kısmını alacak inanıyoruz.

Bugüne kadar, en geniş noktasında Atlantik 7200 km uzunluğundaki. 3500 metreden fazla okyanusun ortalama derinliği. 8740 m - Porto Riko kıyıları depresyon Maksimum derinliği.

Hint okyanus

Hint Okyanusu üzerindeki bilgiler ışığında bu cevabı, Hint veya Atlantik üzerinde bazı okyanus almak için sayıları dikkat edecek? Dünya Okyanusu'nun bu kısmı aynı zamanda çok iyi bir boyutu vardır. milyon 76 kilometrekarelik O'nun alanı. Ama bu alanda denizler oldukça küçük, sadece 5.

Deniz Alanı okyanus yüzeyinin% 15'ini işgal etti. Hint Okyanusu en geniş kısmı neredeyse 10 thous. Km uzanır. Nispeten az. Ama ortalama derinliği oldukça iyi olduğunu -. 3711 m Fakat Hint Okyanusu ve Pasifik maksimum derinliğine göre bir yol verdi ve Atlantik. Sunda Hendeğinden - O 7730 metre, en derin noktasının adıdır.

Biz karşılaştırmak ve cevap almak

Yani, biz Atlantik ve Hint Okyanusu alan biliyorum. Biz karşılaştırmak ve sorularınıza cevap bulabilirsiniz. 90 milyon ve 76 milyon, fark oldukça önemlidir. Şimdi tam olarak ne okyanus Daha: Atlantik ya da Hint. Tabii ki, daha Atlantik, Atlas Okyanusu'nun toplam su miktarı Hint daha da büyüktür.

Atlantik Okyanusu açılması hakkında bildiklerimiz

Bilim adamları en genç Atlantik inanıyoruz dünyada okyanus. 200 milyon yıl önce - onun oluşumunun yaklaşık süre. Bu antik Pangea bölünmüş döneminde oldu. anakaraya oluşmuş iki, sonra başka bölünmüş oldu zıt yönlerde hareket etmeye başladı ve Godvana Afrika ve Güney Amerika ayrılmıştır. Yaklaşık 150 milyon yıl önce Avrupa ve Kuzey Amerika'da bir bölünme vardı. tektonik plakaların hareket halinde hala vardır ve bu Atlantik bölgesi büyümesini açıklıyor.

Atlantik öncüleri haklı Vikingler düşündü. Zamanla, onlar Portekiz ve İspanyolca baton almış. Çok insanlar gibi Hindistan'a kısa yoldan bulmak için. Hristofor Kolumb bir değerli yol arayışı içinde Hint kıyıları devraldı bilinmeyen bir arazi açıldı. Şimdi herkes o Amerika olduğunu bilir.

Atlantik Okyanusu adı eski mitlerin kahraman almıştır - Atlanta. Orada başka bir teori, ama olası değildir.

Hint Okyanusu keşif ve etüt

daha Hint ya da Atlantik daha okyanus, kendi keşif ve araştırma tarihine bakmak gereklidir sorusunu incelenmesi. Belki de gezegenimizin görkemli suları hakkında daha fazla bilgi edinmek için yardımcı olacaktır.

Hint Okyanusu geçmişi de süperkıta Pangea'nın ile başladı. Bu kurulduğu bölünmüş Godvany Afrika ve Amerika.

Hint Okyanusu ilk navigasyon kimin medeniyet Mezopotamya'da var olmuş Sümerlerin, kabul edilir. Hindistan ve Arabistan arasındaki su yolları açıklamaları vardır. Bunlar üçüncü binyıl aittir İyi denizciler Fenikeliler. VII-VI BC Onlar Afrika çevresinde olsun başardık. Çağımız Hindistan ve Çin Hint Okyanusu gemilerin sularında seyir gelişimi ile işaretlenir.

Basra Körfezi Malayca Yarımadası'ndan Hint Okyanusu geçmek başardı Avrupalılar arasında öncüsü olan, XIII yüzyılda Marco Polo oldu. O güzergahın ayrıntılı bir açıklamasını ve yolculuk yaptı "Dünyanın çeşitliliğin Kitabı."

Rus tüccar Hindistan'a Arap Denizi geldi Athanasius Nikitin, yapılan yolculuğun başka ilginç açıklama.

Avrupa tarihçiler için Hint Okyanusu resmi açılışı Onur Portekizli denizci ayrılan ve özellikle var Bartolomeu Dias. Halen orada, Hindistan'a deniz yoluyla geçişi anlamak başardı.

Biz Hint veya Atlantik daha neyi okyanusun sorusuna kapsamlı bir cevap vereceğini umuyoruz. hakkında kitaplar okuyun harika navigasyon, harika keşifler yapmak için hayatlarını riske attı. coğrafya Çalışma ve gezegenimizin hakkında ilginç gerçekleri öğreneceksiniz. Dünyamızı keşfedin, bilimde yeni gelişmeler hakkında daha fazla bilgi edinmek. Hint ya da Atlantik Okyanusu, bazıları daha dikkat çekici? Cevap basit - onların derinliklerinde gizemli ve bilinmeyen bir çok depolandığı hem çünkü.

Coğrafya ve tarih çok yakından iç içedir. Bu Atlantik ve Hint okyanuslarının, coğrafi gizemler çeşitli bağlı olan keşfinden hikayesi ile gösterilir. Burada antik mitleri ve zenginlik peşinde, kaçakçıların Mahkemesi'ni ve kana susamış korsanlar ve iç içe. Yeni bir şey bilmek gelmedi gibi görünebilir, ama değil. Uzay teknolojileri ve uydu izleme anlamlı çağdaş araştırmacıların kapasitesini artırmıştır. Yani yeni keşifler bilim adamlarının haberleri bekleyebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.