FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Hint Okyanusu maksimum ve ortalama derinliği. Hint Okyanusu katın kabartma

Hint Okyanusu işgal alanının tüm üçüncü en büyüğüdür. Aynı zamanda, diğer karşılaştırıldığında, Hint Okyanusu maksimum derinliği çok mütevazı - sadece 7.45 kilometre.

konum

Harita üzerinde bulun basittir - okyanus kuzey Antarktika'nın güney kıyılarında, Avrasya'nın Asya parçasıdır üzerinde akış yolu doğu uzanan Avustralya oldu. Afrika'nın batı bölümünde yer almaktadır.

okyanusun alanının çoğu güney yarımkürede uzanır. Oldukça hayali bir çizgi Hint ve böler Atlantik okyanusları Antarktika kendisine yirminci meridyen aşağı, Afrika'daki Cape Agulhas dan -. Pasifik Malakka Çinhindi yarımadasının ayırmanız sınır kuzeyine uzanan , Sumatra adasında sonra Sumatra, Java, Sumba ve Yeni Gine harita üzerinde birbirine bağlayan hat boyunca. Arktik - - Dördüncü günü Hint Okyanusu ortak sınırları yoktur.

alan

Hint Okyanusu ortalama derinliği 3897 metredir. Bu durumda, bu onun arasında üçüncü büyük olmasını sağlayan, 74 917 000 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır "kardeşler." Bu da denizlerin biraz içerir nedeni budur - Suyun bu engin vücudunun kıyıları çok az kesilir.

Nispeten küçük adaları bu okyanusta yalan. Sokotra, Madagaskar, Sri Lanka - Bunlardan en önemli zamanlar çok kıyı yakın, uzak anakaradan kırdı. Uzakta kıyıdan, açıkta, sen volkanlar kaynaklanan, ada bulabilirsiniz. Bu - Crozet, Mascarene ve diğerleri. Tropik bölgelerde, volkanlar koni böyle Maldivler, Cocos, Andaman ve diğerleri gibi mercan kökenli adaları bulunmaktadır.

doğu ve kök kuzey-batısında Shore iken batı ve kuzey-doğu - çoğunlukla alüvyon. kıyıya kenarı kuzey kısmı hariç, çok az kesilir. O burada büyük körfezin çok tutan.

derinlik

Tabii ki, böyle büyük bir alan üzerine Hint Okyanusu aynı derinliği olamaz - Maksimum 7130 metredir. Bu nokta Sunda Trench yer almaktadır. Hint Okyanusu ortalama derinliği - 3897 metre.

Denizciler ve kaşifler su yayılma alanı ortalama bir rakam hedef olamaz. Bu nedenle, bilim adamları Hint Okyanusu derinliklerinde uzun haritası derlenmiştir var. Çeşitli noktalarda yüksekliği tam dibine içeren, hepimiz sürüler, olukları, depresyonlar, volkanları ve diğer arazi özellikleri bölümü.

kabartma

100 kilometrelik düzenin kıta sahanlığı dar bant genişliğine kıyıları boyunca uzanır. Okyanus derinliği bulunan raf kenarı küçük - 50 ila 200 metre arasında. Sadece kuzey-batı Avustralya'da ve Antarktika kıyılarında, bu 300-500 metreye kadar artar. Böyle Ganj, İndus ve diğer gibi büyük nehirlerin su altı vadileri ile ayrılan bazı yerlerde oldukça dik kıtasının eğimi. Hint Okyanusu katın kuzey-doğu oldukça monoton arazide Sunda ada yayı renk kattı. İşte Hint Okyanusu en önemli derinliği keşfedilen Sunda Hendek vardır. Bu açmada maksimum noktası deniz seviyesinin altında 7130 metre mesafededir.

Sırtlar, ağaçlar ve dağlar birkaç bölümü için yatak kırıldı. En ünlü - Arap Havzası, Afrikalı-Antarktika ve Batı Avustralya. Bu oluklar tepelik, uzak olmayan anakaradan bulunan, okyanusun ortasına ve birikimli ovalarda bulunan Oluşan bu alanlarda nerede gelen tortul malzemenin yeterli sayıda.

sırtlar büyük sayısının arasında özellikle göze çarpan Doğu Hint - onun uzunluğu yaklaşık 5000 kilometre. Batı Avustralya, meridyen ve diğerleri - Ancak, Hint okyanus tabanı kabartma diğer önemli aralıkları vardır. Zengin yatak ve çeşitli volkanlar, bazen zincirlerini ve hatta oldukça büyük diziler oluşturan.

Orta okyanus sırtları - kuzey, güney-doğu ve güney-batı merkezden okyanus bölen dağ silsilesinin üç dalları. 2-3 kilometre - çıkıntıların genişliği 400 ila 800 km yüksekliği aralığındadır. Bu bölümde Hint okyanus tabanı kabartma sırtlar arasında kırıkları ile karakterizedir. Taban boyunca sık sık 400 kilometre tarafından yatay olarak yerleştirilecektir.

çıkıntıların aksine, Güneydoğu Indian Ridge - hafif eğimleri olan bir mil, kilometre genişliğinde bir yüksekliğe ulaşır bir buçuk bin kilometreye uzatılır.

Ağırlıklı olarak tektonik yapısı okyanusun dibine oldukça kararlıdır. Aktif gelişmekte yapılar çok daha küçük bir yer işgal eden ve Çinhindi benzer yapı ve Doğu Afrika'da dökülmektedir. plakalar, bloklu ve volkanik sırtlar, bankalar ve mercan adaları, oluk, Hint Okyanusu havzası ve diğerlerinin tektonik çıkıntıları: Bu önemli makro yapı daha küçük ayrılır.

Çeşitli düzensizlikler arasında Mascarene Ridge özel bir yer kuzeye kaplar. Muhtemelen önceleri bu kısmı Gondwana'nın uzun kayıp antik kıta aitti.

iklim

Alan ve Hint Okyanusu derinliği mümkün bunun farklı bölgelerinde iklim tamamen farklı olacağını varsaymak olun. Ve bu doğrudur. bu büyük rezervuarın kuzey kesimi bir sahiptir muson iklimi. Yaz aylarında, anakara Asya üzerinde düşük basınç döneminde, su ekvatoral havanın güney-batı akış hakimdir. Kışın, manzara kuzey-batıdan tropikal hava kütlelerinin akımları hakimdir.

Okyanus üzerinde hemen güneyinde 10 derece güney enlemi iklim çok daha kalıcı hale gelir. Tropikal (ve subtropikal yaz aylarında) barındırıldığı enlemlerde güney-doğu ticaret rüzgarları olarak. batıdan doğuya hareket extratropical kasırgalar - ılımlı olarak. batı tropikal enlemler fırtınalar nadir değildir. Çoğu zaman onlar yaz ve sonbaharda yapılmaktadır.

Yaz okyanus kuzeydeki hava 27 dereceye kadar ısıtır. Afrika kıyı yaklaşık 23 derece arasındaki bir sıcaklıkta hava ile üflenerek uzaklaştırıldı. Kış aylarında, sıcaklık enlem bağlı indirilir: kuzey Afrika'daki termometre değeri 20 derecenin altına düşmez ise güney o sıfırın altında olabilir.

Su sıcaklığı akımları bağlıdır. Afrika'nın kıyıları oldukça düşük bir sıcaklığa sahip olan, Somalili akım ile yıkanır. Bu bölgedeki su sıcaklığı 22-23 derecede tutulur gerçeğine yol açar. Antarktika kıyıya yakın güney bölgelerinde, bu -1 düşürülür iken, Kuzey okyanusta suyun üst tabakalar 29 ° C'lik bir sıcaklığa ulaşır. Tabii ki, biz Hint Okyanusu daha derin olduğundan, o kadar zorlaşır suyun sıcaklığı ile ilgili sonuçlar çıkarılması, sadece üst katmanları bahsediyoruz.

su

Sonra Hint Okyanusu derinliği, denizlerin miktarını etkilemez neyi. Ve başka hiçbir okyanusta daha azdır. Kırmızı ve Arap Körfezi: Akdeniz sadece iki tane var. sadece kısmen kapalı - Buna ek olarak, marjinal Arap Denizi, Andaman vardır. Doğuda, Timor ve Arafura engin sular deniz vardır.

Ganj, Salween, Brahmaputra, Irvadi, İndus ve Evfraat Tiger: okyanus yüzme havuzu Asya'da olan büyük nehirler aittir. Afrika nehirleri arasında Limpopo ve Zambezi'ye sağlamaktır.

Hint Okyanusu 3897 metre ortalama derinliği. akımların bir yön değişikliği - Ve burada su sütundaki benzersiz bir fenomen gelir. - hakim onlar, kışın yaz muson: rüzgara Hint ders konusu iken, diğer tüm okyanuslarda sırasında, yıldan yıla değiştirilmemiştir.

derin sular Kızıldeniz ve Basra Körfezi'nde çıktığı için neredeyse suyun bütün kütlesinin yüksek tuzluluk, düşük oksijen yüzdesi vardır.

kıyı

batı ve kuzey-doğu, ağırlıklı olarak alüvyon kıyılarında iken kuzey-batı ve doğu - yerli. Daha önce belirtildiği gibi kıyı şeridi su bedenin neredeyse tüm uzunluğu üzerinde çok kötü girintili, neredeyse pürüzsüz. Bunun tek istisnası kuzey parçasıdır - Hint Okyanusu havzasında ait Seas, çoğu konsantre budur.

sakinleri

Hint Okyanusu oldukça küçük ortalama derinliği hayvansal ve bitkisel dünyaların temsilcileri çeşitli bir dizi sahiptir. Hint Okyanusu tropikal ve ılıman bölgelerin topraklarında yer almaktadır. Sığ sular hangi ev arasında omurgasız türlerin büyük bir sayıya mercanlar ve hydrocorals, doludur. solucanlar ve yengeçler ve deniz kestanesi, denizyıldızı ve diğer hayvanlar bu. En azından birçok parlak renkli tropikal balık gibi bu alanlarda sığınak bulmak. Bu balık su olmadan uzun süre yaşayabilir - çamur zıpzıpı yerleşti mangrov, zengin Coast.

flora ve fauna plajlar, cezir eğilimli, çok zengin, güneşin sıcak ışınları burada tüm yaşamı yok olarak. Ilıman bölge bu anlamda çok daha çeşitlidir: Burada yosun ve omurgasızlar zengin bir seçimdir.

hem hayvansal hem de bitkisel dünyaların temsilcileri - açık okyanus daha zengin canlılar bulunmaktadır.

Ana hayvanlar - Bu kabuklular kopepodları. Hint Okyanusu'nda hayatlarının Yüzden fazla tür. Pteropods, siphonophores, deniz anası ve diğer omurgasız türler arasında hemen hemen eşit sayıda. okyanusun sularında çeşitli türler spor uçan balık, köpekbalığı, ışıldayan hamsi, ton balığı, deniz yılanları. Balinalar pinnipedes, deniz kaplumbağaları, dugongs az yaygın bu sularda.

Tüylü sakinleri albatrosları, fırkateyn ve çeşitli penguen türleri sundu.

mineraller

Hint Okyanusu sularında petrol yataklarını geliştirilmektedir. Gübre tarım alanları için ek olarak, zengin deniz ve mangan cevheri, fosfatlar, potas hammadde.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.