FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Temel milli değerler. Temel milli değerlerin oluşumu

Temel milli değerler - tarihsel kimliğini ve eşsiz özgünlüğünü yansıtan belli etnik topluluk doğasında manevi idealler, bir dizi. Çoğu zaman, onlar da belirlemek insanların davranışlarını sosyal ve yasal-kültürel düzeyde. Ancak, milli değerler çeşitli işlevleri yerine getirir. Önce Ama her şey.

kavramı üzerine

manevi idealler oluşumu, temel milli değerleri olarak, devletin jeopolitik duruma göre toplumun kültürünün tarihsel gelişim sürecinde meydana geldi.

Ana özelliği bu tesisatlar kimlik ve özgünlük Rus halkının yanı sıra hayatı, gelenekleri, alışkanlıkları ve kritik ihtiyaçların yolunda ifade olmasıdır. başka bir deyişle söylemek gerekirse, temel milli değerleri toplumumuzun, onun en iyi kalite ve özelliklerin bir sentezi manevi hayatın esasını oluşturur.

Genellikle devlet ile bir ilişki oluşturmak, hem de onun geçmiş, şimdiki ve geleceğe, bir vatandaşın konumunu belirlemek. Çoğu zaman, onlara karşı insanın manevi idealleri bilinci değil, kayıtsız tutum onu korunması ve ulusal zenginlik daha da büyütme için yaptığı sorumluluğunu gerçekleştirmek yardımcı olur.

Biraz tarih

Rus toplumunun temel milli değerleri, bir kategori olarak, geçen yüzyılın başlarında 90-ler şekil almaya başladı. Bu süreç neredeyse egemen bir devlet olarak Rusya Federasyonu'nun onayı ile çakıştı olduğu için bu gerçeği hatırlamak kolaydır.

Aynı zamanda aktif bir bilimsel tartışma tarafından desteklenmektedir. Hangi "ulusal çıkar" nin zengin etnik devlet kavramının koşullarında uygulama ile uğraştı.

1992 yılında, kesinliğin bir tür oldu. "Güvenlik hakkında" bir yasa kabul ve bu belgede ise, vurgu birey ve devlet ve toplumun yaşamsal çıkarlarının değerine yerleştirildi. Bu ifadeler çok uygun oldu. Sonuçta, ulusal çıkarlar sorunu doğru yuvarlak yardımcı olabilir, ama aynı zamanda, değerler belirli, dokümante konuma verilen.

Ancak dört yıl sonra, 1996 yılında, nat mektubunda. Rus Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Federal Meclis başka, daha spesifik ifadeler vardı. Hangi dönem "ulusal çıkarlar" standardı olarak adlandırıldı. Ve bu devletin iç ve dış politika oluşum temel sorunları bir üs olarak sadece yorumlandı. Bu kavram tayin edilecek başladı ve bireysel ve tüm toplumun yaşamsal çıkarları beri. Onların Kırımsız sistem nat Kavram belirlenen. 1997 Rusya Federasyonu Güvenlik. 2000 yılında, belge sınır politikası alanında ulusal çıkarları yorumlanması bilgi ile tamamlanacak edildi.

Anayasanın değinen

Halkımızın temel milli değerleri öncelikle bir devlet belgesi belirlenir. Anayasayı inceledikten sonra, altı büyük manevi idealler tanımlanabilir.

İlk özgürlükler ve insan hakları ve sivil barış ve uyum onayını içerir. Bu değer önsözünde sadece gösterilir. Bu Anayasanın metin boyunca leitmotiv, söylenebilir. İkinci yazıda, ve en yüksek devlet değeri vardır gelmez. Bunlar bireyi, onun hak ve özgürlükleri içermektedir.

Rusya, kendi kaderini tayin etme ve halkların eşitliğine, iyi ve adalet bir inanç, hem de bize vatan saygı ve sevgi verdi atalarımızın anısına bir kısmının temel ulusal değerleri özetliyor listeye, Daha Fazla.

Üçüncü manevi İdeal demokrasi ve egemen devletinin yıkılmazlık olduğunu. Dördüncü Değere göre refah ve bizim Anavatan refahı için kabul edilir. Ve beşinci - bunun için sorumluluk. Nihai montaj değerler listesinde, dünya topluluğunun bir vatandaşın gerçekleştirilmesidir dahil.

insanlar, onların refahı ve onurunun yukarıda, son derece yerleştirilen güvenlik ek olarak. Aynı zamanda adalet, ahlak, vatanseverlik, insanlık, vatandaşlık ve yasallık gibi kavramların önemini vurgulamak gerekir.

Bütün bunlar Rus halkının temel ulusal değerlerdir. Hangi geleneksel vatandaşlarımızın hayati kriter olarak algılanan ve hatta bir dünya görüşü olarak bir dereceye kadar olan.

politika kapsamı

Temel milli değerler sisteminin büyük bir ulusal öneme sahiptir. Bu altta yatan ilke çerçevesidir. Ve bir bütün olarak milletin başlıca simge bir anlayış sağlar. bu kazanç olmadan insanların güç imkansızdır.

Doğada ulusal çıkarların kategorisi etnik değildir ve devlet-politik ve sosyo-tarihsel dikkat etmek önemlidir. Bir açıklaması vardır.

belirli bir ülkenin vatandaşlarının siyasi bir topluluktur - şey ulus olmasıdır. Kim kendi topraklarında yaşayan ve bakılmaksızın etnik köken, bunun kendilerini düşünün. Ulus onu oluşturan halkların ekonomik ve kültürel-tarihsel bir topluluk ifade eder. Ama yine de etnik iletişim, yaşam ve geleneklerin mevcut yolun dilinin korunması anlamına gelir. Yukarıdakilerin hepsi de kendi topraklarında yaşayan halkların çeşitliliği rağmen, ülkemize de geçerlidir.

Ulusal çıkarlar kamu politikası uygulanır toplumun yaşamsal ihtiyaçları ve ülkenin stratejik hedeflere sahip kesişir. Bunlar bugünün gerçeklerdir. Yani hükümet ulus devletin iyiliği nasıl katkıda olduğunu. Siyasette çıkarlar ve değerler hayatta kalma ihtiyaçları, ülkenin gelişmesi, hem de ulusal yetkilerini artırarak kaynaklanmaktadır.

değerleri oluşumu

Peki siyaset alanı açıktır kavramları ifade etmek görünüyor. Şimdi temel ulusal değerlerin nasıl oluşumu konusuna çevirmek gereklidir.

Biz bugün manevi ve ahlaki gelişim ve eğitim ailede hem de okulda sadece gerçekleştirilir gerçeği ile başlamalıdır. içinde yer aldığı program, dikkate bölgenin tarihi, kültürel, estetik, demografik, sosyal ve ekonomik özelliklerini alarak geliştiriliyor. aileler ve eğitim sürecinin diğer konular gelen istekler dikkate alınarak.

Doğal olarak, bu eğitim yönü GEF öngörülen. Temel milli değerler eğitiminin ilk adımı öğrencilere aktarılmaktadır. Hangi bütün eğitim dönemindeki en önemli kişidir. Bu aşamada, çocukların Rus üssü değerlerine bağlı olduğu, ailenin önemini kavramaya başlamışlardır yanı sıra belli bir sosyal, dini ve etnik gruplara mensup olan.

Ancak hepsi bu değil. Vatan için sadece bir aşk olan bir çocukta oluşturmalıdır temel milli değerlerin eğitimin hatırlamak önemlidir, aynı zamanda ülke ve halkın tarihi ve kültürel mirası saygı. Bu genellikle katkıda yaratıcı yeteneklerinin gelişimi öğrencilerin, onlara belli bir faaliyete girişme isteği verir. insanlar bir çocuğun Çaykovski yaratıcılıkla ilham, müzik tarzlarını başladığında birçok durumlar vardır. bale Sınıflar efsanevi Maya Plisetskaya çok kız ilham ve yetenekli Rus sanatçıların resimlerinde çocuklarda olduğu gibi güzelce boyamak öğrenmek arzusu uyandırdı. eskisi gibi Ne yazık ki, bugünün çocuklarının ileri teknoloji bu çağda, sanat, yaratıcılık ve kamu mallarının bu kadar ilgilenmiyor. Ve bu nedenle daha da önemli kazanç temel milli değerleri manevi ve ahlaki eğitim, kültürel ve tarihi eğitiminin telkin.

eğitsel rehberlik

milli değerlerin oluşum teması devam bu süreçte öğretmenin bireysel ilgi önemini dikkat etmek gerekir. Onun temel görevi - tüm yukarıda listelenen faiz öğrencilere getirmek. Çocuklar, çok daha hızlı neyi vatanseverlik, özgürlük, insan sorumluluklarını, vatandaşlık anlamak temaya göre götürdü.

Her temel milli değerleri ne öğretmen onlara açıklamak gerekir. İş ve iş, sağlık ve aile, hukuk ve onur, merhamet ve iyilik ... bu ve diğer birçok kavramların özü öğrencilere iletilmelidir.

Öğrencilere eğitim, öğretim ve kendini tanıma yoluyla Rus halkının sosyal deneyimin sürekliliğini temsil gelenekleri, açıklamak da önemlidir. Onlar halkının bilgilerini artırmak yardımcı olur. Sonuçta, en tatil, idealler, ritüelleri, ayin ve gümrük tamamen vardır ulusal karakteri. Onların kökenli tarihi okudu, Rus halkının benzersizliğini ve çeşitliliğini gerçekleştirmek mümkündür.

ulusal değerlerin İşlevleri

Onlar da dikkat unutulmamalıdır. Daha önce söylendiği gibi, işlevleri birçok değerleri var. Eğitim alanına bahsetmek Ama eğer en önemlilerinden sadece birkaç duruyor.

çalışmalarında temel milli değerleri yüksek ahlaki temeller Rusya Federasyonu topraklarında yaşayan tüm etnik grupları birleştirmek gerçeği vardır. Hepsi geçmiş, günümüz ve geleceği halkımızın yanı sıra öğrencilerin yönlendirmek birleştirmek profesyonel kendi kaderini tayin.

Raising çocuklar dikkate alarak ulusal değerleri Rusya Federasyonu'nun vatandaşı olma özel organize süreci ima. Hangi kendi kimliğini oluşturmak üzere öğrencilere yardımcı olur. Buna karşılık, çocukların milli eğitim yapan öğretmen, bilimsel ve ampirik bilginin temelinde tasarlanan en iyi uygulamaları dayanmalıdır.

Patriot Hakkında

milli değerlerin oluşum sürecinde her öğrenci onun bir parçası ve onun insan ve milletin parsel olduğunu fark yardımcı olunmalıdır. Burada vatanseverliği yapar? O her bireyin enerjisini güçlendirmek ve tüm ulusun ve halkın aspirasyon ile birleştirebilirsiniz büyük bir manevi kuvvet olmasına rağmen.

Ama vatanseverlik kör olmamalı. Öğrencilere iletmek için de önemlidir. İnsanlar yurtsever olarak doğmazlar, ancak bunları haline gelebilir. Kullanıcılar geçmişi ve kahraman geçmiş öğrenecektir milletin tükenmez olasılıklar ikna halkının, ilgili gerçeği keşfetmek sonra. Yukarıdakilerin hepsi bir millet olarak böyle bir şey kaplı olduğunu anlamak için yardımcı olur. Ve öncelikle ruhtur. Ve tarihin kendi amaç ve rolünü anlamak. ulusal gelenekler ruhsal gelişmeye ait bu temel üzerine kurulur.

Bireyin vatansever eğitim çok önemli nedeni budur. Ve biz Vatan için sevgi aşılandığına sadece anlamına gelir. Büyük önem onların bölge, şehir ve dil için saygıdır. Dahası, daha değerli ve bir bütün olarak Anavatan bütün ilişkin aynı daha yüksek anayurdunun sevgi ve hürmet.

bireysellik sorusu

Eğitim, hesap ulusal değerlerin dikkate alarak önemlidir, ancak algılama ve ilgi yolları çeşitli yaygın ilişkin çeşitli tahminler yol açar. Başka olamaz ve önemli değildir, toplumun bir üyesi, bir şey elle tutulur olması. Bu akılda tutmak gerekir.

Ve bir toplumda bu özelliği göz önüne alındığında, oluşacak şekilde bir değerler sistemi, bir uzlaşma çağrılabilir. Çarpıcı bir örnek okullar raznokonfessionalnyh bölgelerinde dini çalışmaların konusu olarak kabul edilebilir. Bu çalışmada, sadece Hıristiyanlık değil, aynı zamanda İslam ve diğer dinlerin bir parçası olarak. Bu durumda, dikkate öğrenci ve Ortodoks Müslümanların menfaatlerini alarak. Bu özel ahlaki normlar bir dizi mükemmel bir örneğidir. Hangi toplumun iç çubuk kültürünün oluşumunu teşvik eder.

manevi

anlayabilirsiniz gibi Eh, ulusal değerleri çok çeşitlidir. Ve bu konuda, biz hoşgörü ile ilgili konuyu bahsedemez. kültürlerarası etkileşimin çeşitliliği göz önüne alındığında farklı değerler yaşam tarzları, gelenek ve davranış için toplum ve hoşgörü genç üyelerinden her aşılamak için çok önemlidir. onların "aile" değerler temelinde öğrenciler kendi türünün kompleksinde etnik kültürün temellerini ana gerekiyor. Ve fakat uygulamaya yönelik eğitim sürecine, bugün sevinmek edemez, başarılı. Modern öğrenciler ve öğrencilerin etnik ve kültürel bilgi düzeyi büyük ölçüde artar. Bu bizim gerçeklik sağlar.

Ve bu arada, çocuklar, gençler ve genç erkeklerin konu ilgi hatırı sayılır sayıda. zevk ülkemizin tüm bölgelerinden genç kuşağın temsilcilerinin katıldığı edildiği, yıllık All-Rus yarışma "eserlerinde temel milli değerler" vardır. Ve zamanla, toplumda eğitimli ve derinden ahlaki insanlar daha olacağını umut veriyor. Kesin konuşmak gerekirse, çağdaş eğitim sistemini hedeflenmiştir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.