SağlıkTıp

Kolesterol: LDL, HDL ve total düzeyi - Bu numaralar ne anlama geliyor?

Kolesterol (başka bir isim - kolesterol) - prokaryotlar haricinde en canlı organizmaların hücrelerinde mevcut bir yağda çözünen bileşik. İnsanlarda, bu serbest ve bağlı yer alabilecek. Bu fonksiyon, bir hücre zarı stabilitesini ve bütünlüğünü sağlamak için, D vitamini kolesterol sentezi katılım hormonların üretimi için hayati önem taşır - özellikle, böbrek üstü bezleri tarafından üretilen. Onların özelliklerinin önemli ölçüde değişmemesi - Bununla beraber, insan kanında bulunan hiziplerinde bazı sözde lipoproteinler olduğunu göz önünde bulundurmalıdır.

Yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL) bileşikleri, bir çökelti oluşturmak üzere eğilimi yoktur vardır. Bu - sözde "iyi" kolesterol, alfa: anti-aterojenik sayesinde önemli ölçüde kardiyovasküler hastalık olasılığını azaltır, mülkler (ateroskleroz gelişimini engeller). amacıyla "iyi" kolesterol "çalışan" ve korunma, kandaki konsantrasyonu yeterince yüksek olması gerekir uygulanmaktadır göre - 1.55 mmol / l'dir. (. "Düşük yoğunluklu lipoprotein" kısa) düşük, aynı zamanda, içerik LDL seviyelerinin artırılması ile kombinasyon özellikle, ateroskleroz riski artış anlamına - alarm verici bir işaretidir.

Düşük yoğunluklu lipoproteinler - kandaki düzeyini arttırarak kompleks bileşikleri, insan sağlığı için tehlikelidir. Bu nedenle, LDL-kolesterol için, ayrıca "kötü" olarak adlandırılan: Bu ateroskleroz ve koroner kalp hastalığı gelişimi ile ilişkili bu lipoproteinlerin büyük bir sayıdır. Kandaki Bu fraksiyonun optimum düzeyde - 3,4 mmol / l'dir. bu rakamlar daha yüksek ise, insan sağlığı için risk vardır. "Kötü" ve "iyi", normal olarak geçmemelidir 5.2 mmol / l, hem de dahil olmak üzere toplam kolesterol göstergeleri. en fazla 6.2 mmol onun miktarı ile / l uzmanlar orta risk durumu ve bu değerin üzerinde ki - tehlikeli kalp hastalığı ve kan damarlarının ciddi risk.

LDL kolesterol norm küçük bir sapma ile biraz özel bir diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri kullanılarak azaltılabilir. Yani, trans yağ ve şeker tüketimini azaltmak diyet dışında tutulmalıdır. LDL kolesterol norm genellikle daha yüksektir ve sigara içenlerde, biraz aşırı yeme ve aşırı kilolu hareket eden yanı sıra bu. Nedenle kötü alışkanlıkları, düzenli egzersiz vazgeçmek ve vücut ihtiyacı daha fazla yemem gereklidir.

"Kötü" kolesterol (LDL) azaltın ve bitkisel yağlar yardımcı, daha doğrusu, bunlar fitosteroller (bitki sterolleri) ve yağ asitleri Omega-3 içeren sardalya ve somon balığı birçoğu. İyi etkisi ve kepek yeme verir ve bitki lif açısından zengin besinler: baklagiller (örneğin patlıcan gibi) sebzeler.

, Tüm çabalara rağmen, hala LDL yüksek olursa, doktor ilaç olabilir. ilaçlar geleneksel olarak düzeyi adı statinler (rosuvastatin, Lipitor®, Mevacor ve diğerleri) azaltmak için kullanılır. Bu ilaçlar, kan norm açıkça tanımlanmış olduğu HDL ve LDL dengesini stabilize önemli ölçüde felç ve kalp krizi riskini azaltır. Bunlar, toplam kolesterol ve fraksiyonların her biri, aynı zamanda, kronik hastalıkların mevcut hastalarda performans düzeyine bağlı olarak, ayrı ayrı her bir durumda tercih edilmektedir.

ateroskleroz yol açan tek faktör değil - "iyi" ve "kötü" kolesterol dengesizlik olduğu sonucuna varılabilir. Çoğu zaman, hastalık olan kolesterol seviyeleri normal olanlarda gelişir. Ancak, özellikle obezite ve / veya diyabet ile birlikte LDL kolesterolde artış, bu nedenle, hastaya bir risk teşkil ve düzeltilmelidir, ciddi hastalıklar için önkoşul oluşturur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.