Haber ve ToplumDoğa

Atlantik Okyanusu ve özellikleri

Atlantik Okyanusu en büyüklerinden birisidir. Yüzölçümünün Pasifik sonra ikinci büyük ve 91.6 Değirmen olduğunu. Kare kilometre. O Avrupa, Afrika, Kuzey ve kıyılarını yıkar Güney Amerika'da. Atlantik Okyanusu doğası ve topografya çok çeşitlidir. Oysa hala dünya okyanuslarında bu bölümünde tüm özelliklerini incelemedim, ve bu yüzden dünya çapında bilim adamları ve araştırmacıların ilgi konusudur.

Adından görünümü iki sürümü vardır. Bir antik Yunan titan Atlası ile ilişkili, diğer yandan, Atlantis efsanevi ada edilir.

Atlantik Okyanusu bazı bireysel özelliklere sahiptir. Onun kıyıları ağır çizgiyi girintilendirilir. , Denizden ve bölmelerinin çok sayıda varlığı ile karakterize edilir. diğer okyanuslar, Atlantik Okyanusu, en anlamlı akan nehirlerin sayısı ile karşılaştırdığımızda.

dünya okyanuslarının bu bölümü adalar nispeten az sayıda vardır. Rölyef özellikleri birden olukları ve sırtları vardır. Bu en zor çağrılabilir. Atlantik Okyanusu topraklarında birçok çukurları ve siperler vardır. alt kabartma deprem ve etkisi altında değişiyor volkanik patlamalar, kendi ülkesinde bol miktarda bulunmaktadır. volkanlar birçoğu 5 kilometre yüksekliğe ulaşır.

Atlantik Okyanusu farklı ve kendine özgü iklim olduğunu. Bu ekseni boyunca büyük ölçüde bağlıdır. Suyun sıcaklığı etkisine bağlıdır Arktik Ocean, arasında bir değişim akımlardır. okyanusun bu tarafında bile tropikal sulara ulaşmak sayısız buzdağları olsun.

İklim ve peyzaj onun biyolojik ile karakterizedir dünyada. faunası Atlantik Okyanusu'nun farklı ve dengesiz. türlerinin yetersizliği gözlendi biyokütle büyük miktarda ılıman ve yüksek enlemlerde. tropik ve tropik altı harika çeşitlilik içinde. dünya okyanuslarının bu enlem herhangi bir bölümüne olduğu gibi, büyük memelilerin varlığı ile karakterize edilir. Burada görebilirsiniz deniz aslanları, mühürler ve balina ailesinin temsilcileri. Atlantik Okyanusu hemen hemen tüm ev balinaların türler. Bu bölgelerin nüfusu nedeniyle doğa ve imha insan müdahalesine önemli ölçüde azalmıştır.

Okyanus balıkçılık büyük bir yerdir. Onun faunası bol miktarda yakalanır balık çeşitli türler bakımından zengindir. Bu, bazı türler popülasyonlarının azalmasına yol açar. Atlantik'te yaşayan: pisi balığı, ringa balığı, levrek, morina, çaça ve diğer ticari balık. Buna ek olarak, birçok memeli da avcılık ve balıkçılık konusudur. Bu bağlamda, Atlantik'in sakinlerinin birçoğu yok olma eşiğinde bulunmaktadır. hayvan dünya kendini kopyalama yeteneğine sahiptir, ancak insan müdahalesi azaltmak için gereklidir.

özel özellikler Atlas Okyanusu Gulf Stream arasındadır. Bu en büyüklerinden biri olarak kabul edilir. Onun ılık su yumuşak birçok kıyı devletlerinin iklimi olun.

Gulf Stream güçlü. Onun tüketimi 50 milyon. Metreküp. Bir termik bir milyon nükleer santraller yerine geçebilir.

Bir başka özelliği Büyük Mavi Delik olduğunu. Bir kase şekli ve sadece 120 metre derinliğe sahip bu mağara. ve okyanus karanlık sularına ile olan sarışın su sınır alışılmadık bir etki yaratır.

Atlantik Okyanusu'nun büyük gizemi Atlantis efsanevi kıta veya ada. Efsaneye göre, o sakinleri ile birlikte su altında gitti.

Barış ve Atlantik doğası hala tam anlaşılmış değildir. Onlar bilim adamları tüm insanlığın yararına birçok çözülmeye çalışıyoruz gizemini korumaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.