FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Kökeni, özellikle kullanım ve ifade tarzı anlamı "atı yalan değil"

Rus dili zengin Sabit ifadeleri, kökeninin hala devam etmektedir. oluşun tarihi hala ateşli bir tartışma dilbilimcilerin konusu iken Anlamı phraseologism, şüphenin ötesinde "atı yalan değil". Konuşmanın bu rakamın kökenini, bunun anlamı ne gömülür açıklıyorsun versiyonları nedir vardır?

değer

phraseologism söylendiği gibi "at, yalan değil" Anlamı, kimseye sır değil. Henüz bile başlamamış durumda, konuşmak istediğinde konuşma Bu rakam, insanın yardımına gelir. Konuşmanın ilk kararlı rakam başladı 17. yüzyılda eserlerini yarattı başka Rus yazarları kullanılacak. Ancak, yalnızca edebi diline dayandığını 19. yüzyıl ifadesinin ortasına.

"At yalan söylemediğini" Anlamı phraseologism ünlü sözlükte Dahl duruyor. bilim adamı olarak, bir benzetmeye anlamını tanımlar "iş ve başlatılmamış." Dilbilimciler ifade popülerlik zemin at üzerinde yalan renkli bir şekilde ilişkili olduğunu düşünüyoruz.

Kullanım özellikleri

O ne demek değil sadece "bile atı yalan söylemiyor." ilgi ve anlamda geleneksel olarak yatırım yapmak, konuşmanın bu figürü kullandığı durumlardan Of. Çoğu zaman ifadesi onlar önemli çalışmaları için zaman bulamadım insanları suçlamak isteyen bir adam kullanılır. Örneğin, o onun zorunlu görevlerini yürütmek için başlamamıştı köle suçlayarak, patron söyleyebiliriz.

Tabii ki, bunun bir benzetme serzeniş anda sadece kullanılır, diğer durumlarda onun fiili sözleri vardır. Örneğin, renkli deyim ona almaya başaramadı hangi yerine getirilmesi için çalışmak zor geliyor için diğer insanlara şikayet, insan konuşmada çekim yapabilirsiniz.

"At 'yalan değildir: Bu ifade nereden geldiğini

Bu, tüm ses trafiğinin kökeni hakkında soruya cevap vermez olduğunu. Dilbilimciler farklı versiyonlarını sunuyoruz, ancak bunların hiçbiri bir yetkili olarak kabul edilmemiştir. gizemli köylü gelenek en popüler açıklama olarak görünür. Birkaç yüzyıl önce, bu atı yalan izin karar verildi ve ancak o zaman koşum inanılmaktadır. versiyonunun Destekleyenler o hayvanın erken yorulmasını önlemek mümkün olduğunu söylüyorlar.

Başlamadan önce hayvan yere düştüğünde olarak "at yalan değil" phraseologism Anlamı, bu teoriye sığar. dikkatlice temizleyin yetiştiricilerin önünde ata binmek daha önce olduğu gibi Bununla birlikte, gerçek şu ki, karşılık gelmiyor. Buna ek olarak, hayvanın sahibinin isteği sonrasında sırtüstü pozisyon alınması mümkün değildir.

Ezhi Lisovskogo Teorisi

Ezhi Lisovsky - filologların biri konuşma kimin çok kökenli bir dönüş alır "at yalan söylemiyor." Phraseologism değeri, bilim göre, altında Wallow iğdiş atı anlamına geldiğini göstermektedir. Kastrasyon (kastrasyon) atınız sahibinin iradesine itaatkar olmayan bir saldırgan hayvana, çevirmek için izin verir.

Ve sonra "keçeleştirilmesi"? Atların Kastrasyon geleneksel olarak bu prosedür yere onları kesilen önce, meşgul emin olun bu özel eğitim almamış, kırsal veterinerler sorumluluğu olmuştur. Ancak, işlem sadece bir defa yapılır çünkü ciddi meslektaşı Ezhi Lisovskogo bu fantastik sürümü sadece çöp yapmak, ancak kalıcı bir karaktere sahip değildi. Nedenle, pek henüz iş başlamamış isnat edilebilir. Ayrıca, yeni iğdiş hemen atı yük hayvanları olarak kullanılamadı ameliyat sonrası görevine dönmeden önce biraz zaman alır.

hipotez Mokienko

Meslektaş Lisowski Mokienko tamamen ifade büyülü ritüel geçmişi olan bağlar "at yalan söylemiyor." Mokienko sadece St. George Günü kutlamaları gerçekleşti ritüeline işaret ederken Anlamı phraseologism başladı olmayan herhangi bir iş açıklamasında kullanmak için izin verir.

ritüelin özü nedir? Sabah rezil Aziz George Günü geldiğinde, at sahipleri çim onlara eğlenceli bol verir. Bu çiy kısrak yüzmek inanılıyordu çok daha etkili olur, görülmemiş güç kazanır. sürümü Lisowski örneğinde olduğu gibi teorinin karşıtları, hayvanlar sahiplerinin iradesine boyun olmayacağını iddia ve St. George Günü yılda bir kez gerçekleşti.

Atlar ve botlar

Rusya'nın böyle çizme gibi ürünlerin sıkıntısı olmamıştı bir sır değil. Natalia Mushkaterova - tarihçi bu ayakkabılar istikrarlı ciro ile ilişkili ayrılmaz ipliklerini olduğuna inanmaktadır "atı yalan söylemiyor." Anlam ve kökeni phraseologism gerçekten keçe çizme ile ilgilidir?

Teorinin savunucuları var olma hakkını kanıtlamak için, keçeleşme botlar geleneksel olarak ayak bileği ya topuk gibi parçalarla Kohn (ayak) ile başladı, ancak iddia ediyorlar. Aslında, burada her ürün tamamen böylece versiyonunun gerçeği son derece tartışmalıdır birinci yüzyıl rulo değil.

Uzak şafaktan önce

Tanrıların çok sayıda tapan putperestler, bir zamanlar çok garip bir özel uygulanan. Bir at ölen kısrak sahibi bedeni ile ateşinde inşa edin. Tabii ki, at bu kale önüne alınmıştır. Tabii ki bu ritüel ama insanlık ailesi içinde atların şüphe uyandırmak olamazdı. hayvan ışığa Yahudi olmayanların iletkenin bir tür olarak görüldü, o bile çoğu zaman şeytani özelliklere bağladı. atı yapar saflaştırma gibi görülen çiy yıkanan insanlar için tehlikeli olmasa da iblisler uzaklaştırır.

ritüel geleneksel olarak uzun şafaktan önce, sabah erken saatlerde düzenlenmektedir. Bu dönem doğrudan değer phraseologism ilgilidir "at hala yalan söylemiyor." Başlangıçta "uzak şafaktan önce" bir anlam ama yavaş yavaş henüz başlamamış çalışmaları hakkında şikayetçi konuşmanın bir rakam kullanmaya başladı.

ilginç gerçekler

Ne başka ne şekilde ifade eden bir dile geldi nereye kullanılmaz çünkü bir kez, "at, yalan değil" phraseologisms hatırlayabilir? Konuşmanın renkli figür komşularından Rusya'da sakinlerini temin edildiği mümkündür. Örneğin, Ukraynalılar kendi yorumlanması gibi geliyor o benzer köklü ifadesini kullanmak "kedi henüz evli değil." demek Belarusians uzak kalır ve verme "kedi kedi yalan söylemiyor." Polonyalı deyim gibi geliyor Oysa "hâlâ ormanda."

Benzer anlam kararlı sentezlenmesi, Rus dili mevcuttur. Örneğin, zeminde yatmak için zamanım olmadı yerine hayvan bahsetmeyip, bir kişiyi, konuşmanın bir rakam diyebiliriz "ve şeyler vardır."

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.