FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Mesopotamian Düz: Karakteristik

Mezopotamya Ovası - Batı Asya'da rahatlama ana formu. Geleneksel eski adı - Mezopotamya. Farsça Mezopotamya "iki nehir arasındaki arazi" anlamına gelir. Dicle ve Fırat - ova Asya'nın batı kesiminde büyük nehirlerin vadileri arasında konumlanmıştır.

KISA AÇIKLAMASI ova

Mezopotamya'nın toplam alanı - neredeyse 400 bin metrekare M.. en fazla 300 km - 900 km, genişliği ile kuzey-batıda uzatılmış km.

Ovaların vejetasyon çeşitliliği bakımından fakirdir. Temelde - sadece nehirleri boyunca bir subtropikal çöl söğüt, Fırat kavakları, sazlıkların tarafından temsil sözde galeri ormanları, yayıldı. yerel nüfusun ana işgal - sığır. Abadan, Bağdat ve Basra: ovanın topraklarında bu kadar büyük yerleşim birimleridir.

Mezopotamya Ovası ve yapısının özelikleri nerede

Düz böyle Devletlerin topraklarında bulunur: onun çoğunlukla Irak ve Kuveyt, İran ve Suriye.

Ova saptırma bileşiği Prekambrien Arap platformu ve genç sırt Zagros Toros dilimindeki (sınır) ilerletilir (Himalaya Alpin katlama). rahatlama bu şekilde oluşmuş olup, burada yapısal sapma, çok derin ve birikintileri mezo Cainozoic Paleozoiki içerir. rezervuar sedimentlerinin toplam kapasitesi 15 km ulaşır. Bu Asya'daki en büyük konsantre burasıdır, minerallerin mevduat: petrol, doğal gaz, kükürt, kaya tuzu. Petrol ve gaz yatakları Pers Petrol Havzasının Mezopotamya sadedir.

Mezopotamya Ovası'nın Özellikleri

Mezopotamya ova düz ova alüvyon arazi olduğunu. kendi ülkesinde boyunca göller ve bataklıklar vardır. Toprak bereketli ovalar, bu uzun yıllar boyunca nehirlerin vadilerin alt kumlar kıyısında yerleşmiş ve tesviye tabakası tarım için çok elverişli bir zemin oluşturduğu gerçeğine bağlıdır. Yükseklik az 100 m, 200 m yüksekliğe çıkarılır ova yalnızca kenar. Ova kuzey olarak dağ ostantsevogo dizisine gelir. Onun ortalama yüksekliği - 500 um, en fazla noktası - Sincar (1460 m). güneybatısında ovada tabakadan oluşur Suriye-Arap platoya ulaştığı ve 900 m yüksekliğe sahiptir. Ve kuzeydoğuda dayanmaktadır İran platosunda. İşte Irak yüksek dağ aralığıdır. Irak'taki yüksek noktası - Cheeha Dar (3611 m) kenti de bulunmaktadır.

iklim koşulları

Mezopotamya ova iklimi subtropikal karasal hakim olduğu bir alandadır. güney kesimi ıssız tropik iklime aittir. yaygın sandstorms güney bölgesinde yaz. +7 içinde kışın ortalama sıcaklıklar ... + 12 ° C, yaz aylarında 34 ° C'dir. Bazı günlerde, maksimum + 48 ° C ulaşabilir

Mezopotamya Ovası yağış yoksun. Bu alanda düşer Onların yıllık miktarı, sadece 150 mm. Bu nedenle, ana su kaynakları ve nehirler arterler burada.

Göller ve nehirler Mezopotamya Ovası

Dicle güneydoğu kuzeybatıdan yönde tüm Mezopotamya Ovası'nı geçerek uzunluğu her 2000 km ve Fırat,. Ve ovalarda genel akışı içine birleştirme ve Basra Körfezi'nde kendi sularını taşır. Bu iki nehir Batı Asya'nın hemen hemen herkes için çok önemlidir. Fırat su Bölgede sulama için kullandı. Ve kolları bakımından zengindir nehir Dicle, bölgedeki hidroelektrik enerji kaynağıdır. Suyolu hidroelektrik santrallerinin bir çağlayan üzerine inşa.

yerlerde bulunan Mezopotamya ovalar nerede göllerin büyük bir sayı. Onlar çöküntüler bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü: Mileh-tartar Milh Es Saadi el-Hammar. Ortak Mezopotamya ova - wadi. Wadi - su ile dolu edilebilen bir kuru nehir yatakları, yağmur mevsiminde akışlarının oluşturulması.

tarihi gerçekler

Ancak, Mezopotamya düz değil, coğrafi olarak, ama tarihsel olarak popüler. Sümer - bu Dicle ve Fırat vadilerinde, Mezopotamya oldu aslında, antik dünyanın ilk uygarlıklardan biri Originating edildi. Burası tüm Asya için önemli bir kültür merkezi haline gelmiştir. VIII binyıl kadar uzanan nehir vadilerinde ilk yerleşim ve kasabalarda vardı aslında ilk söz

Tarihimizde ilk yazılı Sümer uygarlığı olarak kabul edilir. Sümerler yazı dili simgesinin adı vardı. Ayrıca balıkçılık gibi sulama tarım ve hayvancılık onlar sayesinde olduğunu. Sümerler aşiret sistemini yaşadı. Mezopotamya Ovası olduğu durumlarda, bu tarım, hayvancılık ve el sanatları ile uğraşmak daha kolaydı. Medeniyet hayatına başka keşiflerin çok getirdi. O Sümerler icat oldu: tekerleği, sulama sistemi, çömlekçi çarkı, yazma, ilkel aletler, tarım (kıracağıyla, çapa, kürek), bira, bronz ve vitray için. Bunlar geometrik şekiller ve icat aritmetik alanı hesaplamak olabilir, yıllık takvimin ilk parçasıdır. uygarlığın gelişimi mimarisi bakımından olmuştur. En popüler anıtsal yapılar vardı - zigguratlar (tip türbeleri).

Doğanın tüm güzelliklerini barındıran çarpıcı pitoresk manzaralar ile dolu olduğu için turistler düzenli, bu yeri ziyaret. Çoğu zaman gölde yüzmek ve sadece rahatlamak için geliyorlar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.