FormasyonÖykü

Columbus Christopher ve Amerika'nın keşfi

Christopher Columbus, 1451 yılında Ceneviz Örgücü Örgüsünün ailesinde dünyaya geldi. Çocukluğunda ve geleceğin gençliği, ailenin en büyük oğlu, babasına işyerinde yardım eden bir dokuma atölyesinde tutuldu. Bununla birlikte, erken yaşlardan itibaren, uzak deniz seferi düşledi. 1470'lerin başında Columbus Christopher ilk ticaret gezilerine ilk girer. Seçkin İtalyanların bir çok biyografisi, bu dönemde kendisine yeni bir yol bulma fikri olduğunu düşünüyor.
Hindistan. Bu fikrin kendisine sonra bilinen coğrafyacı ve astronom Paulo Toscanelli'yi anlatabileceği düşünülüyor.

Hindistan'a yeni bir yol

Bu yerde Avrupa'daki askeri-politik konjonktür üzerinde durmak gerekiyor. Gerçek şu ki, kıtanın doğusunda Müslüman Osmanlı İmparatorluğu büyüyordu . Örneğin, 1453'te, Bizans'ın eski başkenti olan Konstantinopolis (bugün İstanbul'un en büyük şehri olan İstanbul) yakalandı. XV yüzyılda bu muazzam imparatorluk. Aslında Avrupa'dan Asya'ya uzanan klasik ipek karavan güzergahını tüccarlar üzerinde yüksek görevler önermiş ve bu ticaretin gelişmesini engellemiştir. Bununla birlikte, doğu toprakları daima Eski Dünyadaki sakinleri cezbetmiştir. Muhteşem canlıların ve Doğu'nun inanılmaz zenginlik efsanesinin popülaritesini kaybetmeyin. Bu bilgiler, Doğu'ya, özellikle de Hindistan'a giden ek dolambaçlı yollar bulma fikrini uyardı. Bu gibi planların gerçeği, başka şeylerin yanı sıra, o zaman "Yeryüzünün küreselliğini" varsayarak "genç" i doğruladı.

Hindistan'da ünlü yüzme

Columbus Christopher, sonsuza dek hayatını değiştiren insanlarla bir araya geldiği 1477'de Portekiz'e geldi. Gezinme prensipleri ile tanışan, deneyim kazanan
Ticaret seferlerinde, gezgin ilk önce Hindistan'a Afrik kıtasını atlayarak bir yol bulmaya çalışmak fikrini dile getirdi. Bu öneriyle, 1483'te Portekiz Kralı Juan III'e döndü. Bununla birlikte, gelecekteki keşfedicinin projesi, hükümdarı için inanılmaz görünüyordu, dahası, yasakça pahalıydı. Columbus Christopher reddetti. Dahası, önümüzdeki dokuz yıl içinde beş başarısızlıktan daha kurtuldu. 1492'de böyle bir yolculuk onaylanmadı. İlk keşif gezisi 3 Ağustos 1492'de okyanusya ulaştı. "Pinta", "Ninja" (tam anlamıyla "küçük") ve "Santa Maria" olmak üzere üç küçük gemiden oluşuyordu. Seyrini kaybetmiş olan seyircilerin Afrika'da değil batıda nasıl geçtiği hakkında bir başka hikaye yaygın şekilde biliniyor. İki ay sonra, 12 Ekim 1492'de, ümitsiz denizciler ufukta dünyayı gördüler. Modern Bahamalar'dan biriydi . Ardından Columbus, yeni kıtanın kıyılarında üç keşif daha yaptı. Bununla birlikte, dördüncü seferden sonra ciddi şekilde hasta, 1506 yılında öldü. Yeni bir yol değil, yepyeni bir kıtayı keşfettiğini bilmeden ironik olan nedir? Bu gerçek, başka tanınmış İtalyan Amerigo Vespucci tarafından dünyaya bildirilecektir. Ve Vasco da Gama, Hindistan'a bir dolambaçlı geçme şerefiyle onur duyacaktır.

Columbus seferinin değeri ve genel olarak büyük coğrafi keşifler

Christopher Columbus'un keşfettiği kıt, dünyamızın yüzünü önemli ölçüde dönüştürmemiştir. Sadece coğrafi bilgi açısından değil aynı zamanda Eski Dünyanın tüm yaşam alanlarında da. Amerikan uygarlığına ait bir sürü yeni mal ve altın rezervleri Avrupa'nın pazarlarına dökülür. Bu süreç, ilk sermaye birikimi , piyasa ilişkileri ve kapitalizmin gelişimi olarak adlandırdı. Daha sonraki yüzyıllar için henüz aç olmayan kıta, daha sonra kendi devletlerini kuran sayısız sömürgeciye ev sahipliği yaptı. Birkaç Avrupa devleti , yalnızca yerli halkları (yalnızca Amerika'da değil, dünyanın başka yerlerinde) kendileri için çalışmaya zorlamakla kalmayıp aynı zamanda dünya çapında Avrupa değerlerinin oluşturulmasına katkıda bulunan küresel sömürge imparatorlukları oldu. Elbette, Columbus Christopher, dünya tarihinin gelişimini önemli derecede etkileyen tek kişi değil, onun dışındaysa, yüzlerce yolcu, teorisyen ve ilham kaynağı vardı. Bununla birlikte, şüphesiz en büyük öncülerden biridir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.