SağlıkTakviyeler ve Vitaminler

Hangi B12 vitaminini içerir? Ne ürünlerinde B12 vitamini? Vitamin B12 Kaynakları

B12 Vitamini (başka bir isim - cyanocobalamin) insan vücuduna hayati önem taşımaktadır. Üzerinde birçok sistemde çalışmalarını bağlıdır. A eksikliği anemisi ya da anemiye yol açar. Vücutta bu elementin eksikliği önlemek için bu nedenle çok önemlidir. Hangi içeren , vitamin B12 ilaçlara ek olarak? Bu siyanokobalamin kaynakları hakkında ve ana özellikleri bu makalede açıklanan.

B12 vitamini İşlevleri

B12 vitamini etkisi esas olarak, sırasıyla, merkezi sinir sistemi, uyumlu çalışmasını ve bütün vücudu sağlanması yöneliktir. Sıyanokobalamın sinir liflerini korumak katmanları oluşturmak için gerekli, bu nedenle vitamin eksikliği beynin işleyişi üzerinde olumsuz etkisi ve bir kişinin duygusal durumu. Vitamin B12 diyette yeterli içerik iyi bir gece uykusu sağlar ve depresyon gelişimi (aşağıda tarif edilecek B12 vitamini içerir) basıncı normale yardımcı olur önler. Sıyanokobalamın lipit ve karbonhidrat alışverişi düzenler. Vitamini, obeziteye karşı koruma karaciğer içinde ve vücut boyunca aşırı yağ birikmesini önler. Onun etkisiyle, bağışıklık sistemini güçlendirir ve lökositlerin aktivitesini uyarır. B12 vitamini doğrudan hematopozun ve kemik dokusunun oluşumuna katılır. çocuk veya ergenin diyet siyanokobalamine yetersiz içerik olacaksa, kemik çok daha yavaş büyüyecek. B12 vitamini kaynakları - Günlük gıda menüsüne eklenmesi gerekmektedir. Bu şimdi tartışacağız.

Gıdalarda Cyanocobalamin

Böylece, vitamin B12 - Ne içerdiği ürünler? Her şeyden önce - bu hayvansal kökenli gıda olduğunu. Tabii ki, siyanokobalamine küçük miktarlarda soya, şerbetçiotu, bazı sebze tepelerini, marul, ıspanak, yosun, maya içeren, ancak bu ürünlerin insanlar nadiren ve küçük dozlarda kullanın. Ayrıca B12 vitamini olan buğday tohumu, yararlı özellikleri çok iyi bilinmektedir. siyanokobalamine çok sayıda bu tür sığır karaciğer, yumurta sarısı, böbrek, yağsız kuru süt, somon, ringa, sardalye, istiridye ve yengeç gibi gıdaların bir parçasıdır. Vitamin B12 küçük miktarlarda sığır eti, tavuk, domuz eti, deniz ürünleri, peynir, süt ürünleri içerir. siyanokobalamin küçük miktarlarda olarak ana peynir ve sıvı süt içinde mevcut olan. Bu durumda sıkı vejetaryenlik Destekleyenler en çok acı. Onların diyet sadece et değil, aynı zamanda balık, peynir, süt, yumurtadan hariç, bunlar B12 vitamini gerekli dozunu almak üzere hemen hemen hiç fırsat var.

100 g ürün başına siyanokobalamin miktarı (g)

sığır karaciğeri

60

lor

1.0

bir kalbinde (yan ürün)

25

beyaz peynir

1.0

Böbrekte, (yan ürün)

20

Rokfor peyniri

0.62

Kuru sütte

4.5

tavuk

0,55

tavşan eti

4.3

tavuk yumurtası

0.52

beyinleri (yan ürün)

3.7

tatlı yoğunlaştırılmış süt içinde

0.5

Akciğerde (yan ürün)

3.3

krem

0.45

Kuru süt

3.0

yoğunlaştırılmış süt içinde

0,41

sığır

2.8

yoğurt

0.4

morina (fileto)

1.6

süt

0.4

peynirde "Rus"

1.5

ekşi krema

0,36

ürünü "Bifidolakt"

1.4

Dondurmada

0.34

Peynir "Poshehonsky"

1.4

curdled

0.34

Peynir "Hollanda"

1.14

peynir kaynaşık

0.25

Peynir "kaşar"

1, 05

tereyağı

0.07

B12 vitamini tabletleri

vitamin kompleksi veya takviyeleri çoğu bu unsur vardır. Vejetaryenler, sigara içen, kronik ishal yaşlılar, kişiler, ekstra B12 vitamini almak tavsiye edilir. Bu aracın tabletlerde Fiyat 100 adet başına 1000-1500 ruble içindedir. Sıyanokobalamın eşsiz bir özelliğe sahiptir - bu dalak, karaciğer, akciğerler, böbrekler içinde birikebilir. Birkaç yıldır vitamini stoku yeterli gıda bozulması ile. Ancak, düzenli bir vitamin B12 orada bu gıdalar yemelisiniz, eksikliğini önlemek için.

siyanokobalamine ait günlük doz

Günde Yetişkin B12 vitamini 2-3 mcg olmalıdır, çocuklar (yaşa bağlı) - 0,3-2 mg. Bu ciddi hastalık gelişebilir azalma ile gerekli minimum vardır. Hamilelik sırasında veya cyanocobalamin artar günlük ihtiyacını emzirme sırasında 2-4 kez.

B12 vitamini eksikliği sonuçları

siyanokobalamine eksikliği çok olumsuz sağlık etkileri neden olur. Bunlardan en yaygın - Bu anemi ve multipl skleroz. Buna ek olarak, vitamin B12 eksikliği zayıflık, baş dönmesi, baş ağrısı ortaya çıkabilir. Genellikle bu tür depresyon, ruhsal bozukluk olarak olay meydana gelmektedir, sinirlilik, ağlama vardır. siyanokobalamine sıkıntısı ile vizyon ve hafızayı bozulan, ekstremitelerde duyarlılığı azalır. Önemli bir eksiklik halüsinasyonlar ve immunnodefitsitnym devletler yol açar. B12 vitaminini içerir, aynı zamanda düzenli olarak mevcut olan bir parçası olarak ürünlerini kullanan, sadece bilmek önemlidir.

cyanocobalamin eksikliği nedenleri

Vitamin B12 eksikliği nedenleri, oldukça çok var. Kural olarak, siyanokobalamin eksikliği vitamin normal sindirim önleyerek, sindirim sistemi ile ilgili bozuklukların bir sonucudur. şöyle Bunun nedenleri olabilir.

  1. Pernisiyöz anemi, hangi gözlenen dil yanma, yorgunluk, halsizlik, bacaklarda mide suyu, ağrı, yürüme güçlüğü eksikliğinden kaynaklanan mide hastalıkları.
  2. Atrofik gastrit - mide ince kabuk haline geldiği bir durumdur. 50 yaş üstü bireylerin% 30'undan fazlası bu hastalıktan muzdarip.
  3. Cerrahinin sonuçları hangi bağırsağın bir bölümünün çıkarılması veya mide edilmiştir.
  4. Crohn hastalığı, çölyak hastalığı, üreme, parazitler veya bakteri: ince bağırsak etkileyen hastalıklar.
  5. Alkolizm.
  6. Otoimmün hastalıklar (sistemik lupus eritematoz, Graves hastalığı).

Aynı zamanda, B12 vitamini kaynağı kontraseptifler ve diğer ilaçların uzun süreli kullanımının bir sonucu olarak tükenebilir.

aşırı doz

Şimdi B12 vitamini içeren, biliyorum. Açığı daha az tehlikelidir vücutta, kendi overabundance önlemek için de çok önemlidir. hipervitaminoz olarak pulmoner ödem, ürtiker, tromboz, kalp yetmezliği gibi durumların görünür. B12 vitamini sentetik analogu kullanılarak yalnızca siyanokobalamin Aşırı dozda mümkündür. Nedenle kesinlikle ilgilenen doktorun talimatlarını ve öneriler takip etmek çok önemlidir.

Bilmekte fayda var!

Vücutta B12 vitamini eksikliği nedeni hap, ilaç kullanımı ya da herhangi bir hastalığın varlığı sadece olabilir. Bazı insanlar cyanocobalamin vücut tarafından absorbe vermedi. Bir kural olarak, yaşlı olduğunu. yılda sindirim sistemi vitamin sentezi için gerekli olan asit bir daha az miktarda üretir olmasıdır. Bu nedenle, siyanokobalamin, ve demir çok daha kötü da kansızlığa neden olabilir, emilir. Bu durumda, bir enjeksiyon olarak cyanocobalamin almalıdır.

Doğal gıda çok daha yararlı besin takviyeleri ve vitamin kompleksi çeşitli tabletlerde daha olduğunu unutmayın. Dengeli bir yemek B12 vitamini içeren çeşitli öğeler vardır ki günlük kullanım ürünleri, deneyin. gelende ürünler bu madde içeren ve vücudumuz için faydalarını ne, sen makaleyi okuduktan sonra öğrendik.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.