Haber ve ToplumKültür

Bir aşiret topluluğu, aile ve komşu nedir

Tüm zamanlarda insanlar daha kolay ve etmekti daha uygun hale getirmek için belli gruplar halinde birleşmeye çalıştı birlikte var: hayat sürdürmek ve düşmandan kendilerini savunmak için, yiyecek üretmek. Bu yazımda bir topluluk olarak, birincil toplumun bu formu hakkında söylemek istiyorum.

Bu nedir?

İlk "toplum" kavramıyla ele almaktır. Bu insan bir arada yaşama şeklidir (örneğin kan akrabaları gibi ve yakın ilişkiler yok), prehistorik döneme kadar uzanmaktadır hangi. Bu bir kabile topluluğu, aile ve komşu olduğunu söylemekte fayda var. en önemli başlayalım. Kendi başına, aşiret topluluğu - bu hayatlarının bir sürünün gibi insanların birarada yaşama düzensiz formundan geçiş, halkının organizasyon yolundaki ilk adımdır. O (ailenin başı bir kadını kabul edildi) anaerkil en parlak çağında mümkün hale geldi. Kendisi, akrabalığa dayalı birlikte yaşama bu formu. Aşağıdaki noktalarda Özünde:

  1. tüm üyeleri için ortak ev;
  2. hayatın müşterek yönetimi: sorumlulukların bölünmesi;
  3. toplumun yararına ortak emek.

Normal bir varlığını - Bunlar tek hedefe ulaşmak için insanları bir araya getirmek önemli noktalardan üçüdür. Ayrıca, birlikte yaşama ve bakımını hayat bu formun yalnızca, aynı zamanda (yaşam sokulgan formda değildi) onların soyundan, başlarına idare etmekte olup içerir. Önemli olan nokta da emeğin birincil bölümü oldu: Kadınlar ağırlıklı olarak ev, erkek başlattık - yiyecek almak için. Yukarıda belirtildiği gibi, aşiret topluluğu anaerkil altın çağında ortaya çıkan, bu yüzden sık sık, akrabalık hat anneden gerçekleştirildi bilinmiyordu Çocuğun babası (şu anda evlilik ilişkilerinin bir biçimiydi) 'dir. kardeşlerine - Zaten daha sonra evlilik ilişkisi katılabilir kişilerin daire daralmış oldu, ayrıca rahim akrabalar arasındaki cinsel ilişkiye yasaklandı.

klan yöneticileri

Kim aşiret toplumu yöneten? Bunu yapmak için, yetkililerin belli yapısı vardı:

  1. türlü genel kurul - Belirli konuda ortak bir karara orada almak;
  2. yaşlıların konseyi - topluluğa güven özel insana kararı;
  3. Baş Elder - bireysel bir karar alabilir, yine koşulsuz ona güvendi etmektir ...

aile topluluğu

Bu aşiret topluluğu, bir aile topluluğu olarak, değer birkaç kelime ödemeyi ve halkın örgütlenme bu form olduğunu anlamış olması. Bu zemledelchestva özel araçlar ve iş teknikleri (ekimi için saban görünümü, dağıtım skotovodchestva) geliştirilmesi ve ortaya çıkması dayalı kolektif arada gelişiminde bir sonraki aşamadır. Aile topluluğu kan akrabalarının birkaç nesil dahil. İlginçtir ki, bunların sayısı bile 100 kişiyi ulaşabilir. Aile toplumun özüdür: tüm bu kolektif mülkiyet aile bulunmaktadır. insanların örgütün bu formun yönetiminin başında daha demokratik yürütülen: Kafa dişi tarafında en üst düzey adamı kabul (veya seçilmiş) oldu - eşi. Biraz sonra aynı aile birliği aitti her şeyin sahibi aslında olan "üst düzey" seçecek başladı.

mahalle topluluğu

insan ilişkilerinin gelişiminin sonraki aşama - jenerik mahalle topluluk. Aynı zamanda arazi veya kırsal denir. Bunun bir ayırt edici özelliği yukarıdan - o zaman insanların birbirlerine kan bağı edilemez. ilişkinin Bu form aşiret ilişkilerinin çöküşü sırasında meydana geldi. İlk başta, insanlar tarafından birleştirildi ortak özelliği tüm araçlar, bir süre sonra hayvancılık ve arazi, her şey değişti: insanlar becerileri, sıkı çalışma, varlık sahibi olmaya fırsat ayrılabilir başladı. bunu başarmak o kadar kolay değildir mahalle topluluk, birliğini gerektirdiğini daha ağır bir arada bulunmasından Bu tür.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.