BilgisayarlarDefterler

Dizüstü bilgisayar nedir ve işlevleri nelerdir?

Modern bir kişi için bir dizüstü bilgisayar nedir? Böyle bir şey, olmadan olmadan yapamazsın. Bir sürü görevin yerine getirilmesine çok çabuk yardımcı olur ve bir sürü diğer cihazı değiştirir. Ancak bu kadar önemli bir konuda gereken tek şey çok az kişi tarafından biliniyor. Öyleyse, bir dizüstü bilgisayarın (aşağıda tanım verilmesi) ne olduğunu, işlevleri, yetenekleri ve dahili cihazı ne olduğunu düşünelim. Yani, başlayalım!

Bir dizüstü bilgisayar nedir: tanım

Bu kelimenin etimolojisi kolay bulunur. Dizüstü bilgisayar nedir, anlaşılması kolaydır. İngilizce biliyorsanız her şey açıktır. Rusçada, bu kelime "defter" anlamına gelir. Genellikle organizatöründeki bir kişi, ihtiyaç duyduğu, çektiği ve iş ihtiyaçları için kullandığı çok şeyi kaydeder. En önemli şey onun daima yanında olmasıdır ve her an ona bakabilir ve daha önce unutulmuş bir şey öğrenebilirsiniz. Yani, dizüstü bilgisayarda benzer parametreler var. Sahibin iş ihtiyaçları için tasarlanmıştır. Ve en önemlisi - taşınabilirliği ve bağımsızlığı. Sürekli bir güç kaynağına oturmayın. Taşınabilir ve bağımsız bir kişisel bilgisayar - bu, bir dizüstü bilgisayarın ne olduğu sorusunun yanıtıdır.

Dizüstü Bilgisayar Özellikleri

Bir dizüstü bilgisayar, tüm aygıtlar gibi belirli görevleri yerine getirmelidir. Özünde, aynı kişisel bilgisayar, daha kompakt ve uçucu değildir (en azından birkaç saat boyunca). Tüm bileşenleri ve dahili cihazları bile bir PC'nin bileşenleri ile aynıdır.

Üzerinde belge işleyebilir ve belgeler oluşturabilirsiniz. İçindeki bereket, standart olarak yüklenmiş Microsoft paketine yardımcı olur. Ayrıca, dizüstü World Wide Web'e hızlı erişim sağlar. Kabloyu doğrudan ona bağlayabilir veya özel wi-fi yönlendiricileri kullanabilirsiniz. Çok kullanışlı: bir fincan sıcak kahve ve iş ile bir kafede oturuyorsunuz. Bir dizüstü bilgisayar da budur - her zaman veri işlemek ve internete her yere girmek için hızlı bir yoldur.

Dizüstü bilgisayarlar ve PC'ler arasındaki farklar

Dizüstü bilgisayar nedir ve geleneksel bilgisayardan farkı nedir? Birincisi, ikincisinin küçük bir kopyasıdır ve diğer birkaç özelliği vardır. Pekala, hemen farklılıklara geçelim.

Aynı anda bu iki cihazın farklı olduğu bir özelliği tahsis etmek mümkündür - bir boyut. Dizüstü bilgisayarın bir masaüstü bilgisayardan çok daha küçük olması, hemen görülebilir. Bu, başkalarının önündeki en önemli avantajlardan biridir. Küçüklüğünden dolayı, yolda olsa bile dizüstü bilgisayarın arkasında çalışabilir, başka bir şehre götürebilir veya elinizin altında olmak için yanınızda taşımak mümkündür. Açıktır ki, diğer odada bile PC, telleri, monitörü, çeşitli cihazları ve sistem biriminin kendisi ile birlikte sorunludur. Dolayısıyla hareketlilik kategorisinde eşitlik yoktur.

Başka güzel bir artı - ilave eklentileri bağlamaya gerek yok. Dizüstü bilgisayarda hepsi yerleşik: ekran, klavye ve hatta fare (dokunmatik alan). Tüm bunlar olmadan, tipik bir masaüstü bilgisayar sadece yararsız olmayacak, ama bir yük bile olacak. Bu kategori aynı zamanda, elektrik şebekesine erişimi olmayan uzak noktalardaki özerk işi ve kablosuz ağlar üzerinden hızlı İnternet bağlantısını da içerir. Bu nedenle, bir tanesi minyatür bilgisayarların piggy bankasına gider.

Dizüstü bilgisayarlar eksileri

Ancak, tüm bu avantajlara rağmen, bu cihazların da dezavantajları vardır. Tüm dizüstü bilgisayarların önemli bir dezavantajı küçük bir kapasitedir. Bu durumda, bunlar geleneksel masaüstü bilgisayarlarla benzersizdirler. Oyun dizüstü bilgisayarı (mümkün olan en yüksek parametreye sahip olduğu anlamına gelir) olsa bile, o zaman sadece ortalama bir bilgisayarda güç çekiyor. Fakat bu aynı zamanda tartışmalı bir konudur, sadece belgelerle çalışmak isteyenler için güçlü bir dizüstü bilgisayara ihtiyaç yoktur.

Cihazdaki belirli bir elementi değiştirmek çok kolay olmayacak. Her şeyin basit ve net olduğu bilgisayarlarla karşılaştırıldığında, dizüstü bilgisayarlarda (özellikle düşük maliyetli modellerde) bazı kırık elemanları değiştirmek bazen mümkün olmuyor. Bu nedenle, bu cihazların kullanılması son derece doğru olmalıdır.

Bir dizüstü bilgisayarda kış uykusu nedir ?

Her cihazın ilginç özellikleri vardır. Ortalama kullanıcı soracak: dizüstü bilgisayarda kış uykusu nedir? Evet, kelime ilginç. İşlevin kendisi çok popüler değildir. Bu konuda çok az insan biliyor. Buna ek olarak tüm dizüstü bilgisayarlarda bulunmamaktadır. Yani, işlev var, ancak "Başlat" menüsünde görünmesi için komut terimi aracılığıyla belirli bir kod yazmanız gerekiyor. Bu arada, aynı şekilde bu işlevi menüden kaldırabilirsiniz.

Bazıları kış uykusunu ve uyku düzenini karıştırmaktadır. Evet, aslında birbirlerine benziyorlar ve aynı şeyleri yerine getiriyorlar. Ancak burada farklılıklar var: uyku modu, cihazın düşük bir güç tüketiminde çalıştığını varsayıyor. Bu durumda, pil on iki saate kadar çalışabilir. Hazırda bekletme modunda, cihaz şarjı daha uzun süre koruyabilir. Nasıl işler? Çok basit: sistem bir RAM görüntüsü oluşturuyor ve onu C sürücüsünde saklar (böylece üzerinde yeterli alana sahip olmanız gerekir). Sonra elektrik tüketimi durur. Fişi prizden çekebilirsiniz. Aniden bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olduğunda, bu durumdan çıkarabilirsiniz.

Artı, yaklaşık bir dakika süren her zamanki yükün aksine, on saniye sonra çalışabilirsiniz ve efekt dizüstü bilgisayar kapalı değil gibi olacak (her şey korunacaktır). Kış uykusu rejiminde kalış süresince enerji tüketimi hayır. İşlevin kendisi normal PC kullanıcıları için çok gerekli değildir. Yalnızca programcılar veya çok meşgul insanlar için yararlı olabilir, ancak bunların çok azı vardır. Sonuçta, yalnızca bir dakika ve başka dosyaları açmak için bir dakika daha harcamak çok tembel olmayın.

Dokunmaya duyarlı tablet veya dokunmatik yüzey

Dizüstü bilgisayarda bir dokunmatik alan nedir ? Bu, bu tür bilgisayarlarda yaşanan sürprizlerden biridir. Onun sayesinde, dizüstü bilgisayarda ek fare bağlantısı gerekmiyor. Telefonda olduğu gibi dokunmatik paneli de kullanabilirsiniz. Bazý insanlar fare yerine dokunmatik yüzey kullanmayý tercih eder. Çok fazla yer olmadığı yerlerde (araba, minibüs, küçük kafeterya) bunları kullanmak en kolay. Artık bir dizüstü bilgisayarda bir touchpadin ne olduğu açıktır.

yonga seti

Bir dizüstü bilgisayarın köprüsü nedir? Genellikle sıradan kullanıcılar cihazlarında köprü bulunduğunu düşünmezler. Bununla birlikte, böyle bir terim, servis merkezinde bir arıza ile uğraşan insanlar tarafından duyulabilir. Kuzey veya güney köprüsünün yakıldığını söyleyebilirler: anakartı değiştirmek zorunda kalacaklar. Bu sözcükler ortalama bir kullanıcıyı buluyor çünkü dizüstü bilgisayarın kuzey köprüsünün ne olduğunu ve neye ihtiyaç duyduğunu bilmiyor.

Ve gerçekten, neden gerekli? Önce bir dizüstü bilgisayarda bir yongasetinin ne olduğunu öğrenmelisin. Böyle tuhaf bir sözcüğe kuzey ve güney köprüleri deniyor. Birlikte anakartın bileşenlerinin çalışmasından sorumludurlar. Kuzey köprünün birçok görevleri vardır. Bu yüzden çok önemli. Anakartın içine gömülü olduğu için değiştirilmesi mümkün değildir. Bu düğüm, sözde PAM belleği (işlemsel), işlemci ve video bağdaştırıcısının uyumluluğundan ve çalışmasından sorumludur. Ayrıca başka görevleri yerine getirir. Böyle bir yonga üzerinde (en kolay olanları değil) bir sürü görevin asılı olması nedeniyle çok fazla ısınır. Onun için bazen minyatür bir soğutucu takarsın, ama çoğu zaman basit bir pasif radyatör takarsın. Sıcaklığı, güney köprüsünün veya anakartın diğer düğümünün otuz derece üzerindedir. Aşırı aşırı ısınma ya da aşırı yükleme onu öldürür, bu nedenle kuzey köprüsü ve dizüstü bilgisayarda çok sık kırılır.

Güney Köprüsü

Güney köprüsü kuzeyin küçük kardeşidir. Ayrıca sıklıkla başarısız oluyor. Verilen düğüm için ek soğutmanın gerekmediği, çünkü kuzeyin aksine. Kural olarak güney köprüsü "darbe alır" ve tüm dizüstü bilgisayarın ölmesine izin vermez. Bu belirli düğümün arızalanmasının sık görülen bir nedeni, USB konnektörünün aşırı ısınması veya kısa devre olmasıdır: sadece yanıyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.