TeknolojininElektronik

Göreceli yüksekliğinin ölçülmesi için bir cihaz olup, açıklama, tanımı, cihazların sınıflandırılması

Bu makale yüksekliği gibi parametrelerin ölçümünü üreten cihazlar üzerinde duruluyor. Ancak, aracın açıklamasına geçmeden önce, en iyi göstergedir bakalım.

kavramının yüksekliği

Parametre değeri her zaman bir şey göre belirlenmektedir, yani nispi bir değer olup, içerisinde sözü. Çoğu zaman bu deniz yüzeyi çizgi bir referans noktası olarak alınmıştır demektir deniz seviyesi, göre ölçülür. Bu tür bir sistem zaman su kabul edilen bir referans noktası geçiş katı, sıvı sıcaklık ve tersi, belirleme santigrat derece suyu benzemektedir. Aşağıda - bu yükseklik ölçümü ile Dolayısıyla, deniz seviyesinden pozitif değer ve negatif olarak kabul edilir. Özel durumlarda, bir referans noktası başka yüzey tarafından seçilebilir. Örneğin, ev yüksekliği, bir deniz seviyesine göre ölçülür, binanın inşa edildiği toprak yüzeyine yükseltilmiş çıkış noktasıdır. Aynı ilke önlem tüm özel durumlar .. Ağaç yüksekliği, yapı, vb Ama dağların yüksekliği veya herhangi bir yerde dünya yüzeyinin içinde, hem de atmosferdeki uçan cisim (.. Uçak, helikopter, vb) deniz seviyesine göre ölçülür. okuyucu sorabilir: "Ya göreli yüksekliği ölçen bir cihazı kullanmak için yaygındır?" cevabını bulacaksınız bu soruya, sonuna kadar makaleyi okursanız.

göreceli yüksekliğini ölçmek için bir cihaz: gelişim ve temel tarihçesi

Antik çağlardan beri insanlar böyle seviyesi olarak rahatlama inşaat ve tanımı için bir araç kullandık. Bu cihaz, modern ölçüm mekanizması zemini oldu. tüpün eski seviyesine takıldı ve anlamı göreli yüksekliği denilen seviyelerini ölçmek için en temel cihazı almayı "tesviye". Başlangıç seviyesi yatay rayı ve bir dikey çubukla, çekül bağlı olduğu temsil eder. Ancak, bilim ve geliştirilmiş araçların gelişimiyle. yüksekliğini ölçmek için cihaz istisna değildi. Yani modern rampaları üç ana gruba ayrılır edilebilir. İlk - En yaygın, bu koydu yüksek kaliteli optikler dayanmaktadır araçlar içerir. ikinci grup - bir lazer aygıtı. Bu cihazlar, yüksek hassasiyetli ölçümleri ile karakterize edilir. Ve üçüncüsü - "genç" - dijital seviyeleri.

Optik ölçü aletleri

Bu tür bir cihaz, bir silindir şeklinde tabaka (bir dengeleyici) ve bir metal kılıf (boru) içerisinde yerleştirilmiş olan bir optik sistem. seviye görüş hattı yatay olduğu yerleştirilmesi gerekmektedir. yürütmek için seviye ölçüm destekleyen platform bir tripod üzerinde ayarlanır. Silindirik seviyesi sıvı (eter, alkol) ile şişe temsil eder. alkol buharı ile dolu boşluk parçası, bir kumpas adı. Ölçek adımı iki milimetre ile uygulanan ampul üst yüzeyinde, bunun ortalama nokta sıfır hattı olarak adlandırılır.

lazer seviyesi

Bu cihazlarda, optik sistemlere ek olarak, lazer LED aslında, optik biraz farklı cihaz olarak adlandırılan, gel, ama. Başlıca özelliği ölçülecek yüzeye yansıtılan bir çok ince, mükemmel pürüzsüz ışın olduğunu. Bu büyük ölçüde yüksekliğinin belirlenmesi işlemini basitleştirir.

göreli yüksekliklerin ölçümü için dijital gösterge

Bu araç özünde atalarınınkinden farklıdır. O görünümünü ve iç yapısını değiştirdi, ama aynı zamanda önemli ölçüde yeteneklerini genişletmiştir sadece. Dijital düzeyi - Bir ölçme cihazı, ölçmek için değil, aynı zamanda herhangi bir yüzeyde kirişler uçağı proje sadece edebilmektedir. Bu araç yapım ve onarım çalışmaları sırasında sadece vazgeçilmezdir. Söz konusu cihaz, yüksek olan ölçüm hassasiyeti ve kullanım kolaylığı, bu tür bir alet hatta acemi kullanabilir.

Dijital düzeyde çalışma prensibi

Söz konusu cihazın temeli sarkaçlar elektromanyetik sistem ve nokta veya çizgi şeklinde lazer ışınlarını yansıtmak için tasarlanmıştır LED (Lazer) optik sistem vardır. Böyle bir cihaz yapımında çok uygundur çeşitli uçaklar, yansıtabilirsiniz. Dijital düzeyde hassas ölçümler zemin seviyesine göre düzenekte, tüm elektronik ve optik parçası hizalar metalik sarkaç kullanılan sağlamak. Cihaz hatalı veya işlem sırasında hareket değer dahi, sarkaç yere devre paralel gösterecektir, ve çıkıntılı yüzey doğru devam eder. en Böyle görelim. sarkaç altında birkaç elektrik veya doğal mıknatıslar bulunur. manyetik bir alan yaratmak için nedeniyle sarkacın tesviye pozisyonu sallanmasını önler. Bu eleman kurarken serbestçe cihazı sallanan. Bununla birlikte, geçerken manyetik alan madde (meta) bütün sistem yavaşlar ısı enerjisine, dönüştürülebilen, bir elektrik alanı indüklenir.

aygıtının optik sistem, yatay, dikey ve diagonal kirişler oluşturma, ışık yayan diyotlar dayanır. mercek sistemi geçerek, bu Ölçülecek yüzey tarafından yansıtılan hattı, dönüştürülür.

Avantajları ve dijital seviyeleri dezavantajları

Böyle bir cihazın ana avantajı basitlik ve açıklık ve birçok noktada eşzamanlı olarak taban düzlemine sahip işlemi gerçekleştirmek için yeteneğidir. Ayrıca farklı yönlerde aynı anda yatay ve dikey düzlemler kurulma olasılığını söz ve olmalıdır.

Bu cihazın dezavantajı yüksek maliyetidir. Bütün Bunların sadece üçüncü sınıf cihazlar optik seviyelere fiyat karşılaştırılabilir. Onlar sadece yüksek doğruluk büyük rol oynamıyor onarım çalışmaları iç mekanları sırasında kullanılabilir. Örneğin, zeminler, duvarlar, tavanlar işaretleme için. bir işaretleme ve büyük şantiye prosedürünü ölçme için birinci ya da ikinci gerekli cihazlar doğruluk sınıfın. Bununla birlikte, bu araçların uygulanması aralığı yine 600 metre kadardır. Gerekirse, uzun mesafelerde ölçüm yapmak optik seviyelerini kullanın.

Dijital düzeyde sınıflandırılması

yüksekliğinin ölçülmesi için 1. Nokta cihazı. Bu bir ya da daha fazla nokta arasında ölçülen yüzeyine bir lazer işaretleyici, benzer.

2. Statik veya dijital seviye konumu. Bu cihaz iki görünür düzlem dönüştürmek, lazer ışınları dik prizma üzerine yerleştirilmiş çıkıntılı iki kaynak vardır. Sonuç çapraz düzlem kesişen ikidir. üçten fazla ihtiva eden kompleks optik sistemler kullanılması halinde , yarı iletken diyotlar, çok-boyutlu bir nesne ile çalışırken çok uygun olan projeksiyon düzlem çok sayıda gerçekleştirmek mümkün hale gelir. Buna ek olarak, düzlem daha büyük, daha sanatçılar onarım veya inşaat işlerinde meşgul olabilir. Pozisyonel rampaları da lazer sakülle' fonksiyonu ile sağlanır. " Bu ek diyotlar, olan size yere ve tavana aynı anda ışını yönlendirebilir.

3. Döner dijital düzeyi. Bu lazer cihazı 360 derece dönebilir motor miline, diğer bir deyişle tespit edilir. Buna ek olarak, (yerine prizma) bu tür cihazlarda lens odaklama kullanılır. Sonuç olarak, yerine düzlemin bir küçük noktayı görür, ancak tüm çalışma alanı veya odası alanında açtığınızda sürekli çizgi tahmin ediliyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.