FormasyonOrta öğretim ve okullar

Pomors'un kuzey topraklarındaki çalışmasında rolü nedir? Açıklamaları, pom araştırmaları

Kuzey topraklarında Pomors'un rolü nedir, nereden geldiler ve nasıl yaşıyorlar? Her Rus bu soruları cevaplayamaz. Pomors'un geçmişi hakkında çok az şey biliniyor. Küçük sayılarına rağmen ölen azınlıkların kendi tarihi vardır. Eski Rusların geleneklerinin ne olduğunu anlayabilen modern Pomors geleneklerini incelemektir.

Pomors kimlerdir?

Pomors, Rus halkının en eski etnoslarından biridir. Veliky Novgorod döneminde bile biliniyorlardı. Kabilelerin parçalanması ve Rus halkının oluşumu sürecinde Pomors, Beyaz Deniz sahilinde sıkıca yaşamaya devam etti. Bilim adamları Rus Kuzeyinin modern sakinlerinin Çadın, Karelilerin ve eski Slavların torunları olduğunu tespit ettiler. Kim böyle pomlar, halk sadece Sibirya'nın fethi sırasında öğrendi . Çoğu Kazak, Pomeranya'daki köylerin yakınında "zimovniki" inşa etti; çünkü yerel halkla ticaret yapmak mümkün olmuştu ve silahlı ayaklanma olasılıkları (etnik köken nedeniyle) göz ardı edildi.

Yerleşimlerinin uzaklığı ve dış dünya ile neredeyse hiç iletişim eksikliği yüzünden Pomors köleleştirmeyi önlemeyi başardı. Köylüler serbest kaldı. Balıkçılık, avcılık ve toplanma ile uğraşıyorlardı. Aynı zamanda, "eski" Hıristiyanlığın geleneklerini uygulamaya devam ettiler. Çoğu araştırmacı, bu ulusun birleştirici gücü haline gelen Eski İnananlar olduğuna inanıyor.

Kuzey'e doğru genişleme

Kuzey topraklarının incelenmesinde Pomors'un rolünün ne olduğunu anlamak için, merkezi Sibirya'nın gelişme döneminin belgelerine bakmalısınız. İlk keşif gezisinin ardından Yermak doğu ve kuzeydeki engin topraklardan haberdar oldu. Çar, Kazakların serbest bırakılması için bir tüzük yayınladı ve aslında yeni keşif gezileri düzenledi. Genellikle ülkenin siyasi hayatına katılmayan Pomors, kalkınmanın aktif katılımcıları oldu. Yerleşimciler, eski kışlama gerekçesiyle önceden ayrılmaları izledi ve şehirler inşa etti.

Pomors zor koşullarda yaşama alışkın, bu nedenle kolayca Kuzey Sibirya'nın doğal çevreye adapte. Yerleşimciler yiyecek ve malzemeleri kolayca temin ettiler. Bazı durumlarda, göçebe kabilelerin baskınları sırasında militanda savaşmışlardır.

Kendi yaşam biçimi

Zamanla, kuzey Pomorları yerel halkla özdeşleşmeye başladı. Beyaz Deniz sahillerini aktif olarak araştırdılar. Bu topraklar balıklarda ve oyunlarda dolaşıyordu, bu yüzden köylüler daha iyi bir hayat arayışında oraya gittiler. Pomor insanlar çoğunlukla tekneyle seyahat ettiler.

Tarihsel olarak, Beyaz Deniz'in bazı bölgelerinde Finno-Ugrian yaşar. Novgorod döneminden bu yana, bu yerler sürekli genişleme hedefi olmuştur. Bu nedenle şimdi Pomors kültürünün birçok Fince özelliğini bulabilirsiniz. Yüzyıllardır Pomors aslında kendi cihazlarına bırakılmıştı. Yerleşim yerlerinin sayısı ve mesafesi az olduğundan bu insanlar Çar'ın tam yetkisine girmedi.

Ticaret rotaları

Arkhangelsk'un pomorları yerleşim yerlerini ticaret yolları boyunca dikti. Arkhangelsk, Büyük Büyük Peter'in tahtına çıkmadan önce ülkenin ana limanlarından biriydi. Başka bir ticaret rotası Onega'ya koştu. Onun merkezi Rusya'dan İskandinavya'ya mallar vardı. Yerel halk, yeni arazilerin sömürgeleştirilmesine aktif biçimde katılmıştır.

Birinci Peter, kuzey topraklarının incelenmesinde pom rolünü anladı, bu yüzden hayatlarına müdahale etmemeye karar verdi. Serbest köylüler kendileri için hükümler sağlamaya devam ettiler ve seferlerin bir parçası olarak kuzeye gönderildi. Rus Amerika'nın keşfi buydu. Paskalya, Alaska topraklarında ilk ayak basan insanlardı. Bununla birlikte, Baltık Denizi'ndeki ticaret yollarının açılmasıyla birlikte, Arkhangelsk ve Murmansk rolü daha az önem kazanmıştır. Pomors, Arctic Circle'ın ötesinde bilinmeyen topraklara büyük miktarlarda yolculuk etmeye başladı. Sibirya'ya ek olarak, Trans-Urals bölgeleri de araştırıldı. Şu an bile orada bazı ahşap binalar var - "hapishane".

Yirminci yüzyıl, Rus Kuzeyinin gelişmesine yeni bir ivme kazandırdı. Dondurulmayan denize tekrar Avrupa'dan ulaşım yollarının başlıca yeri oldu. Romanov şehri Murom'da kuruldu. Birinci Dünya'da, İtilaf Devletleri'nden kargo çıktı. İkinci Dünya Savaşı'nda daha değerli sahiller temsil edilmektedir. Burada ödünç verilecek leasing, Sovyetler Birliği'nin anti-Hitler koalisyonu üzerindeki müttefiklerinden gelen destek geldi.

Orijinal kültür

Pomors'un kuzey topraklarındaki çalışmasındaki rolünü doğru bir şekilde belirlemek zordur, çünkü bu ulusun belirlenmesi için net bir yöntem yoktur. Tek bir şey kesin: kuzey sakinleri Sibirya, Trans-Ural ve Rus Amerika'nın gelişimine büyük katkıda bulundu.

Bugün Pomors, Beyaz Deniz sahilinde kompakt bir şekilde yaşamaya devam ediyor. Özgün kültürleri, göçebe, çarlık reformları ve Sovyet dönemi baskınlarından sağ kurtuldu ve günümüzde pek çok tarihçi ve araştırmacı hakkında çalışma konusu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.