SeyahatSeyahat İpuçları

Manş altında ünlü tünel

Kanal - İngiltere ve Fransa - iki Avrupa ülkeleri arasında Boğaz. büyük mühendislik inşaat - 1994 yılında Manş altında tünel açıldı. Toplam uzunluğu elliden fazla kilometre, su altında koydu otuz sekiz kilometre. Bu eşsiz binanın yaratılması uzun bir geçmişi vardır. 1802 yılında, Fransız mimar Alber Mate bir köprü kurmak için bir proje geliştirdi ve bir yıl sonra benzer bir planı İngiltere'de ortaya çıktı.

Doğruyu söylemek gerekirse, ben o günlerde orada Manş altında tünel ihtiyaçları konusunda hiçbir soru şuydu Boğazı üzerindeki köprünün yapımını tartışıldı söylemeliyim. Bu açıklıklar oluşan büyük bir yapı, beş kilometre uzunlukta, yüksek mukavemetli halatlarında süspansiyon olmaktı. Bunlar, inşaat ölçeği alarma uzmanlar fikrini reddetti. O zamana kadar bu büyüklükte köprüler henüz inşa edilmez.

yirminci yüzyıla kadar iki ülkenin mühendis ve bilim adamları proje ve planlarını geliştirdik. Ciddi 1955 yılında Manş altında bir tünel inşa etme hakkında düşünme. Ve sadece düşünerek, aynı zamanda kazılmış çukurlar inşaatına başladı, ancak enerji krizi iki hükümetin çalışmaya devam niyetlerini açıkladı onbir yıl yapımını korumak için birçok zorlamıştır. Ancak anlaşma inşa etmek şart koşulmuştur Manş altında tünel kendi olanaklarıyla için her iki tarafta sadece özel şirketler olabilir.

Dokuz en layık projeleri seçilen ve yıl boyunca yürütülmüştür görüşmeler. Bir yıl sonra, iyi tasarım seçildi. Başlangıçta iki demiryolu hattı döşenmesi tünelde varsayılır ve yanlarında bir otoyol ama Manş altında yol tünel inşa etmek fikri terk edilmek zorunda kaldı.

Argümanlar çok inandırıcı idi: tünelde araç kaza ihtimali daha yüksektir tren kazasıyla daha, ama onun etkileri o trafik felç edebilir. Buna ek olarak, tünelin her iki tarafındaki aracın ağırlığı gaz içeriğine yol açacak, ama sırayla güçlü havalandırma sistemi inşasını gerektirir ondan kurtulmak için.

Hepimizin tünel yorgun sürücünün bir gezi, bu 1960 yılında yazılı proje, odaklanmaya karar ve 70'lerde kesinleşmiş olduğunu biliyoruz. Çalışma ilk İngiltere'de başladı ve üç ay sonra Fransa'da. İri uzman makine ayda bir kilometrelik bir hızda çalışır. Çalışma kırk beş metre derinlikte gerçekleştirildi

Manş altında raylı tüneli tamamlanması Haziran 1991 yılında gerçekleşti. Ama bu yapı tamamlanamadı. Daha iş ya da operasyonel tünel ve iki gönüllü raylar kazıp gerekliydi. 2000'den fazla firma katıldı yarışmada, sonucunda bir düzeni Rus inşaat şirketleri aldı.

Resmi olarak, Manş altında tünel 1994 yılında açılmıştır. gala etkinliği katılan Koroleva Elizaveta ve Fransa Cumhurbaşkanı Mitterand'ı. Her iki yönde de trenler üzerinde 2 demiryolu - Manş Tüneli altında 3 yaptırılmıştır. Üçüncü - Bir hizmet o operasyonel işlevleri gerçekleştirir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.