FormasyonBilim

Bir yarı iletken diyot. Elektronik temeli

elektronik Modern eleman tabanının tüm çeşitliliği sayesinde bir yarı iletken diyot bunlardan biri çok basit şeyler, dayandığını unutmamalıyız.

İlk bakışta basit bir unsur olduğunu hemen belirtmek gerekir. Aslında, kullanımı elektronik ve elektrik mühendisliği alanında çeşitli görevleri çözmek için izin verir. Bu tür cihazların imalatı teknoloji, özellikle zor değildir.

diyot n-iletkenlik ve p-iletkenlik olarak adlandırılan etki malzemesinin iletkenliği türü farklı iki oluşur. Biz yarı iletken diyot çalışma prensibini ele alırsak, gerek PN eklemi, elektron emisyon, difüzyon, diğer benzer fiziksel etkileri gibi şeylerin içine gitmek için. Bu nedenle, başka bir durum için bu soruların tartışma bırakarak bir karşılaştırma kullanın. bir valf olabilir yarı iletken diyot karşılaştır. Nedeniyle, örneğin, bir cihazda, iki farklı iletkenlik tipi malzemeden oluşan yapısı, anlamına gelir, tek taraflı iletkenliği vardır bir elektrik akımı içinden sadece bir yönde akabilir. valf kullanılarak aynı olur - hava veya su sadece bir yönde geçebilir. Örnek - bisiklet kamera: hava akımları için ve geri - hayır.

Çok basit bir etki gibi görünüyor - tek yönlü iletkenlik, ancak pratik kullanımda kullanmak fırsat çok verir. Özel olarak, bir yarı iletken diyot DC dönüşümü ac gerçekleştirir. denilen ürünlerin bütün bir sınıfı vardır doğrultucu diyotlar.

Onlar sadece bir vana gibi çalışır. ürüne uygulanan voltajın polaritesi gerekli örneğin, karşılık gelen zaman, Bir artı gerilim eksi cihaz artı ve eksi uygulandığında, daha sonra elektrik akımı sayesinde, değilse, hiçbir şey olmaz.

Bu tarif AC voltajı kalıcı birine dönüştürülür etkisine bağlı olduğunu. giriş devresi değişen voltaj tedarik edilir, ancak yarı iletken üzerindeki gerilim ancak doğru polarite geçer. Sonuç olarak, biz ise nabız gibi atan, yani sadece tek kutupluluk çıkış voltajını elde genliği değişen.

Bu sadece bir uygulama değildir yarıiletken cihazların. diyot temelidir pn geçişi, anda, onun üretimi özel olarak tarif edildiği çoğu diğer özellikleri vardır. Bu özellikler, diğer çok farklı cihaz sınıfları için temel teşkil etmektedir. Bu zener diyotlar, yüksek frekans ve darbeli diyotlar, varicap, fotodiyotlar, LED'ler, vb Ama hepsi pn ekleminin özelliklerine dayanmaktadır.

Bununla birlikte, "yarı iletken olarak adlandırılan cihazlar sınıfı vardır Gunn diyotu", bu tür bir geçiş oluşumu ile ilişkili değildir. Çalışmaları sözde Gunn etkisine dayanmaktadır. Bazı dış etkilerin altında yarı iletken yonga meydana gelen olayları bir dizi karmaşık kaynaklanır. kristal içinden akan akım değişiklikleri Bu işlemlerin bir sonucu olarak da titreşimler meydana gelir. Ama bunların üretim ve kullanım tür cihazlar için. Bunlar genellikle titreşim kaynağı olarak mikrodalga teknolojisi kullanılmaktadır.

Diyotlar herhangi bir elektronik cihazın bir parçasıdır. Bu ayırma ve gerilim dönüştürme, stabilizasyon, gürültü filtre edilmesi için kullanılır; kolay onlar kullanılmayan durumlarda listelemek için. Onlara göre, elektronik cihazlar, giriş ve çıkış devrelerinde iki akım ve voltaj, çeşitli için tasarlanmış ve yüklü muhafazanın farklı tipi vardır. Diyot - muhtemelen en yaygın yarı iletken cihazların biri.

Şimdi ne yarıiletken diyot biliyorum ve ne kullanımı için seçeneklerdir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.