TeknolojininElektronik

Güncel kaynak: ideal ve gerçek

akım kaynağı (IT), bir harici devre alır, bir elektronik cihaz olarak kabul edilebilir elektrik akımı, devre elemanları ve kendisine gerilim bağımsızdır.

BT ayırt edici özelliği, geniş (ideal sonsuz) iç direnci R ext olduğunu. Neden bu kadar?

bize gelen gücün% 100 geçmek istiyorum düşünelim güç kaynağına yüküne. Bu enerjinin bir transferidir.

alınan güç yüklenecek şekilde, yüke kaynağının gücü% 100 teslim etmek için devrede direnç dağıtılmalıdır. Bu süreç bölme akımları denir.

Güncel daima az direnç yolu seçerek, en kısa yolu izler. Bu nedenle, bizim durumumuzda, biz ilk saniyeden çok daha yüksek bir dirence sahiptir şekilde kaynak ve yük organize etmek gerekir.

Bu akım yüküne kaynak tarafından sağlanan olmasını sağlar. Yani, biz bu örnekte kullanmamın nedeni, ideal bir akım kaynağı sonsuz sahiptir var iç direnci. Bu yük üzerinden, bir kısa yol üzerinde IT akım akışı sağlar.

R, dahili kaynak sonsuz büyük olduğu için, bu çıkış akımı (yük direnç değeri değişikliği rağmen) değişmez. Güncel daima nispeten düşük dirence sahip, direnç sonsuz BT yük tarafına akmasına çalışacaktır. Bu grafik, bir yere çıkış akımı kaynağı gösterir.

Bir sonsuz büyük iç direnç ile herhangi bir değişiklik yük empedansı değerleri ideal bir kaynak dış devre içinde akan akımın miktarı ile ilgili herhangi bir etkisi yoktur.

Sonsuz empedans isimli baskın içinde zincir ve olmadığını izin değişim akım (rağmen yük empedansı dalgalanma).

aşağıda gösterildiği gibi en ideal akım kaynağı ile şeması ele alalım.

Sonsuz direncine sahip olarak, arz akımı akan 8Ω-Nye yük olan en direnç yolu bulmak eğilimindedir. akım kaynağı (100 mA) bütün olarak mevcut yük direnci 8Ω akar. Bu ideal bir durumda,% 100 enerji verimliliğinin bir örnektir.

Şimdi (aşağıda gösterildiği gibi) gerçek BT şemasını ele alalım.

Bu kaynak, 100 mA kaynağının tam değere çok yakın olduğundan emin olmak için yeterince yüksek olan 10 megaohm, bir dirence sahiptir, ancak bu durumda, kapasite% 100 vermek.

belli sızıntıyı görünecek şekilde kaynağının iç direnci, akım bazı seçecektir olmasıdır.

Belirli bir bölünme kullanılarak hesaplanabilir.

Kaynak 100 mA çıkarır. Bu akım daha sonra dirençler 10 MOhm kaynak ve 8Ω yükler arasında bölünür.

Basit bir hesaplama saptayamamasının bunlardan akımı geçtiğinde yük empedansı 8Ω

I = -100 mA, 100 mA (8x10 -6 MQ / 10 MQ) = 99.99mA.

Fiziksel olarak ideal bir akım kaynağı mevcut olmamasına rağmen, onların özelliklerine onlara gerçek BT yakın inşası için bir model olarak hizmet vermektedir.

güç kaynaklarının Uygulamada, çeşitli tipleri, farklı mühendislik çözümleri. En basit BT buraya bağlı direnç ile bir voltaj kaynağı devresi olarak işlev görebilir. Bu varyant dirençli olarak adlandırılır.

çok kaliteli akım kaynağı, Transistörde inşa edebilirsiniz. en ucuz seri akım kaynağı da vardır alan etkili transistör, sadece pn ekleminin ve kaynağına bağlı bir kapı ile bir FET olduğunu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.