SağlıkTıp

Fenotip - vücudun veya çevresel etkilere bir işareti?

Bazı insanlar fenotip ne olduğu sorusuna ilgileniyor. Bu tanım iki perspektiften değerlendirilebilir. Yüzeysel konuşan fenotip - genotip tezahürleri bir dizi belirlenir gövdenin dış temsilidir. daha detaylı tanımını dikkate alarak, bu belli genlerin düzenlenmesine katılan bazı işaretler vardır diyebiliriz.

gelişmenin çeşitli aşamalarında insanlarda tecelli karakteristikleri özgü fenotip. veri oluşumu özellikleri belli etkisinde meydana geldiğinden ortamının faktörleri ve insan genotip.

uzatılmış fenotip bir parçası olan ve genetik malzemesi tarafından kodlanan birçok moleküller ve bireyin vücut yapısı, gövdenin dış biçimde tespit edilemez. Örneğin, kan dışarıdan belirlemek için almaz. Bu nedenle, özel bir ekipmanın yanı sıra tarafından, tıbbi tanı ve teknik prosedürleri tarafından belirlenen bir fenotip tüm özellikleri.

Fenotip - belli etkenlere bağlı olarak, zaman içinde elde edilen, çevresel etkilere karşı davranışı ve reaksiyonudur. Örneğin, bir baraj kunduz fenotipi olarak kabul edilebilir. duyarlılık ve çok boyutlu - fenotip özelliklerine iki özelliğin çok çeşitli ayırt edilebilir. İlk özellik, belirli çevresel faktörlere yanıt olarak "take-out" belli genetik bilgilerin sorumludur. Ayrıca, bu özellik gibi faktörlere karşı duyarlılık derecesinin fenotipten sorumludur. faktörleri karşılamak için gen varyantları bilgilerin "kaldırma" tam sayısını belirler ve fenotipe özellikle hassas olan bu yönlerini tarif Karakteristik - çok boyutludur. Bu özellikler zenginlik sorumludur. fenotip zengin, başka bir deyişle, daha çok yönlü ve hassasiyeti. Örneğin, insan fenotip çok daha fazla birinci içsel boyutluluk ve duyarlılık gibi, herhangi bir bakteri daha zengindir.

Fenotip varlıklar gibi genotip, mutasyon nedeniyle çevresel değişiklikler ve rasgele organizmanın etkileri gibi faktörlere bağlıdır. Bu durumda, eğer diğer faktörlerin daha fazla etkiler belirli bir karakteristik tek faktörün etkisi, sırasıyla azalır. Örneğin, göz renk genotipine bağlı olduğu, ve ikizler bazı çevre faktörlerinin etkisi belirlenir, örneğin boy ve ağırlık olarak özellikleri, farklılıklar olabilir. Ayrıca dış faktörlerin etkisi altında hastalığı hepatit C (genotip 1) elde edilebilir.

Bizim ortamda böyle fenotipi gibi olaylar, çok çeşitli vardır. Bu çeşitlilik, canlıların evrimi ve doğal yaşam için bir önkoşul olarak hizmet verebilir. Farklı koşullarda farklı görünür bir örnek, çam, gibi: - daha sprawling ormanda, onlar ince ve uzun boylu ve tarlalarda ve kayalar üzerinde bulunmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.