Haber ve ToplumEkonomi

Nasıl hesaplamak için enflasyon oranı nedir ve

Enflasyonun altında kanalları taşan, para arzındaki aşırı artışı gerçekleştirmek parasal dolaşım ait araçlarla ve mal ve hizmet için daha yüksek fiyatlara yol açar. Latince terim "enflasyon" Kimden "şişme" anlamına gelir. çok kavram nedeniyle dünya ekonomisinde dramatik değişiklikler ve orijinal olarak geliyordu fazlalık kağıt para kaynağına XX yüzyılda ortaya çıkmıştır.

Günümüzde, enflasyon - pazar ekonomisinin sabit arkadaşı. Bu mallar, kendi yapısının artan karmaşıklığı, fiyatlandırma uygulamaları değişikliklerin üretiminin hızlı büyümesi nedeniyle. fiyatlarının dinamiklerini değiştirme yukarı enflasyon için temel ön koşuldur. Ayrıca, nedeni hükümetin bütçe açığının hükümet harcamalarındaki büyümenin bir sonucu olarak.

enflasyonu temel özelliği - değeri. ekonomi için kötüdür, öyle yüksektir. Nicel bu enflasyonu oranı, t olarak şişirme değeri göstergeleri ile karakterize edilir., E. Hız gelişim süreci.

Enflasyon oranı fiyat artışlarının hızına bağlıdır. Üç temel çeşidi vardır:

1. Tarama, fiyatlar yükseliyor nispeten düşük (veya orta) enflasyon olduğunda. Artış yılda% 10'dan fazla değildir. Enflasyonun Bu tip en gelişmiş ülkelerin özelliğidir ve onların ekonomilerine ciddi bir tehdit temsil etmez. Üstelik, bazı ekonomistler bile gerekli paranın değerini stabilize etmek enflasyonu ve sağlıkla iyileştirilmesi faktörünü orta düşünün.

2. enflasyonu Dörtnala fiyat artışı% 20 yılda% 200 arasında değişmekteydi zaman. Bu oran zaten ekonomi için ciddi bir istikrar bozucu bir faktör olduğunu ve toplumda daha gerilim yaratmak. İlk aşamada, para arzındaki hızlı artışı, önemli ölçüde fiyat artışları aşan. Ana sahne keskin sivri onlar. Bu aşama, takas işlemleri sayısında bir artış ile karakterize edilmektedir, kısmi geçiş takas. Ancak, enflasyon bu oranda hala tahmin yenik düşebilir.

3. fiyatları hızlı% 200 daha yıl artış olan enflasyonu, hiperinflasyona karakteristiğidir. Onun para değeri ve tasarruf fonksiyonu ölçüsünü kaybettiğinde, ekonomik durum kontrolden çıkıyor ve artık tahmin yenik edilir. yüzde elli süper hiperenflasyon söz ayda tarafından fiyatlarının büyüme, ancak sayesinde sınır değildir.

hesaplanması büyüme hızının enflasyon onun sürecin şiddetini değerlendirmek için kullanılır ve uzun vadeli fırsatları oturum açarken gereklidir. Genel bir kural olarak, sırayla beklenen aylık ortalama göre hesaplanır yıl için öngörülen enflasyon oranını hesaplamak istediğiniz büyüme oranı. Bu tahminler önümüzdeki devlet için ekonomik gelişmenin projeksiyonlar yayınlayan resmi kaynaklardan, ve daha uzak dönemleri alınır.

tahmin edilen hız hesaplama formülü istenilen sürede enflasyonu beklenen ortalama hızı belirli bir süre içinde ayda sayısına eşit bir kuvvete yükseltilmiş olan herhangi bir döneminde kullanıldığı zaman.

Bu endeks temelinde tahmin ve yıllık olduğu enflasyon oranı. Bu veriler borsa sözleşmelerinin değeri yansır finans piyasasında, ilgi oluşturmak için kullanılır.

Nasıl andaki oranına nitelendirirsiniz Rusya'da enflasyon? Uzmanlara göre, büyüme dinamiği oldukça yüksektir. Bu eğilim devam ederse, yıl enflasyon rakamlarına sonuna kadar tüm tahmin rakamlarını aştı. ısı kaynağı bir gaz olduğu bölgelerin çoğunda, büyüme oranları% 12-15 ve daha yüksek planlanmış iken% 6 uzmanları başlangıç tahmini fiyat düzeyi, bugün yaklaşık% 9 rakamı çağrıldığında.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.