FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Sinir gazı nedir? zehirlenme gaz için ilk yardım

İnsanın evrimi daima var olma hakkını kanıtlamak zorunda kaldı. Onun düşmanları zor yaşam koşulları, büyük etobur ve en kötü şey bu diğer akıllı varlıklar. öldürmek için geliştirilmiş bir yeteneğe - soğuk ve ısı direnmek, insanlar evlerini inşa ve giysi yapmak ve yırtıcı ve akıllı düşmanları aşmak için öğrendim. Organik toksik maddelerin kullanımı ilk girişim zehirli uçlu oklarla düşünülebilir. Ama insanoğlu yeterli değildi; düşman maksimal numarasını ve icat sinir gazını vurmak gibi yansımıştır.

Bu nedir?

Sinir gazı - Organofosfor bileşiği (organofosfatlar ve FOS 'lu FOV) içeren kimyasal savaş maddelerinin, bir grup. Madde son derece toksiktir. Potansiyel kitle imha silahı olarak kullanmayı planlıyordum. Ancak, bir silah olarak Birinci Dünya Savaşı sırasında kimyasal maddelerin kullanımında deneyimi toplumda protesto fırtınası neden oldu. zamanın gelişimi, modern sinir gazı daha az tehlikelidir olmasına rağmen. Alman bir toksik madde kloro gibi, ilk kez için de kullanılır. Dünya Savaşı sırasında o Sarin gazının üretimi üzerine çalışmalarını gerçekleştirildi. Onu reddeden gelen tehlikeli gelişme tamamen değil gecikmeli ama edilmiştir.

tarihinin bazı gerçekler

İlk resmi olarak kaydedilen kimyasal saldırı 1915 (Nisan) gerçekleşti. Ama tarih öncesi gaz ile kitle zehirlenmesi teşebbüs etmişti. Bu eski Çin tarihlerin ve Ortaçağ'da kayıtlarında bahsedilmişti.

Organofosfor bileşikleri, Fransız kimyager Louis Jacques tenar tarafından 1846 yılında hazırlanmıştır. Zaten 1934 yılında etkili bir böcek ilacı geliştirmeye çalışan Alman kimyager Gerhard Shradar böceklerin sinir sistemini bloke etmek için organofosforlu ajanlar uygulanmış. 1936 yılında, deneyler sırasında, bu sinir gazı oldu - sürüsü. 1937 yılında bir bilim adamı onun maddenin bir damla etkisi altında olması oldu ve insanlar için toksik olduğunu gördük. Bundan sonra Savunma Bakanlığı açılması hakkında rapor etmek zorunda kaldı.

1938 yılında asistan grubuyla Schrader sinir gazı sarin sentezlemek için. 10 kat sürüsü üstün O'nun performans. soman - 1944 yılında, Alman R. Kuhn daha zehirli gaz sentezlenen. Bir süre sonra, o en tehlikeli bileşik geliştirdi - siklosarin.

kimyasal geliştirme, Nazi Almanya'sından uygulayın veya cesaret edemedi, ya da zaman yoktu. Ama toplama kampı mahkumlar üzerinde deneyler gerçekleştirildi ve tarif edildi.

Sarin gazı. insan vücudu üzerinde Özellikle darbe

Bunu hücrelerin birbirine mikroskobik seviyede küçük bir mesafe ayrılır ve böylece sinir sistemi düzenlenmiştir. Ama mesafe ve bitişik hücre ve elyaf yayılan gerginlik geçen transfer aracıları yapan sinir impulsları, kesmek için yeterince küçük, bu. Bu süreçte en önemli asetilkolin olarak kabul edilir. Bu mesafe ortadan kaldırır ve kas hücrelerinin kasılması neden olur ve ardından apetilholinesterazoy yok etti.

Eylem sinir gazı asetilkolin Bölme işlemi ihlali dayanmaktadır. Kas hücreleri, sinir hücreleri ölüme taşıyan heyecanlı, bulantı, kasılmalar ve felç vardır küçülmeye devam ediyor.

Sinir gazı, renksiz ve kokusuz olan. Garip bir şekilde, fakat agregasyon doğal halde bir sıvıdır. Sarin sudan daha ağır soman ve tabun olarak, 150 ° C (- 300 ° C 'de gazların nesil) kaynamaya, lipidler ve organik çözücüler içinde yüksek çözünürlüğe sahiptir. toksik maddelerin Bütün bu grup tam tipini tanımlama oldukça, kalıcı, toksik tanımlamak zor ve zordur.

Sinir gazı ile Balon

Gaz kartuşları - müdafaa mevcut demektir. bu çok tehlikeli çünkü Ancak, kutularda sinir gazı satmıyoruz. Hatta çok küçük dozlarda, büyük alanlar üzerinde hasara neden olabilir. göz yaşartıcı gaz veya biber tahriş edici tahriş edici dolu Gaz ocakları. Bu maddeler öldürmek ve yanma yırtılma, öksürük ve göz problemleri neden olmaz. Bu belirtilerin tümü geçicidir.

insanlığa doğrudan bir tehdit, bunlar çalışma sentezlemek ve yasadışı uygulamaya devam - sinir gazları rağmen. Yani, 1988 yılında Saddam Huseyn Sarin ve tabun ile bomba bırakarak kenti Halabadzha saldırdı. Bu 15 binden fazla. Adam sivili öldürdü.

1995 yılında Tokyo sarin kullanarak terörist saldırı oldu. Gaz o Metro vagonlarda dökülür, aerosol formunda değildi. Sonra 13 kişi öldü, ama yaklaşık 10 bin vardı. Şiddetli zehirlenme vakaları bulundu.

yardım

Sinir gazı kitle imha kimyasal silah olarak adlandırılır. Bu durumda Etkilenen kişilerin acil tıbbi yardıma muhtaç. Ne sinir gazı karışımda bulunan toksik maddeler ile tutulmuş bir kişiye yardım etmek bilmek gerekir?

İlk yardım sırası:

  • Yani başka solunum sistemine zarar, Kurban bir gaz maskesi takmak gerekir.
  • kurban rahatlatır panzehiri, tanıtılması. Bu manipülasyon mümkün olduğunca çabuk yapılması gerekiyor. Belirli bir ilaç ile doldurulmuş bir şırınga kullanılarak enjeksiyon borusu. ilaç intramüsküler girin. Şırınga bu kişinin zaten bir panzehir girdiğini bilmek, yardım sağlama, diğer insanlara kurbanın elbiseleri kaydedilmelidir.
  • Sıvı, özel bir anti-gaz paketidir. Cildin bir sterilize maruz parçaları olarak kullanılmalıdır.
  • aciliyet etkilenen alan kurbanı tahliyesi yapılmalıdır gibi. Aynı zamanda, kurbanın durumunu izlemek gerekir ve bozulma durumunda nöbetlerin ortaya çıkmasını önlemek için panzehir yeniden girin.
  • Ne zaman aerosol sprey gaz aynı zamanda bulaştığı giysileri haline gelir. En kısa sürede adam etkilenen alanlar dışına çekildiği gibi, acil ihtiyaç değiştirmek için. Çiftler madde cilt ve solunum sistemini etkileyebilir, giysiler kalan.
  • Bu, örneğin, karbon monoksit ya da sarin olarak gazlara karşı kullanılan suni solunum etkilenen gerektirebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.