MaliPara

Ben Türk Lirası satın mı?

Kelime "Latince kökenli Lira» (Libra). İlk başta ağırlıkları başvurmak için kullanılmıştır. Daha yakın zamanlarda, bu yüzden gümüş spesifik ağırlığını denir. Şimdi bu kelime Türkiye, Suriye, Kıbrıs dahil olmak üzere bazı ülkelerin para birimi anlamına gelir. Buna ek olarak, hatta yirminci yüzyılın lyres hesaplanan milletler İtalya, İsrail, Malta içinde.

Arkada Osmanlı'da 19. yüzyıl akçe idi kadar, çiftler, sultanlar, kuru ve diğer para çeşitleri. 1844 yılında Sultan Abdul-Majid reform sonucunda Türk lirası çıktı. Her biri yüz altın kuruş eşitti. ülke kullanılmış olan zaman ve için pound. Ama 1946 yılında, Türk lirası tamamen İngiliz para birimi değiştirilmiştir. Geçen yüzyılın sonunda, bu para ciddi engellerle karşılaşmaktadır. on milyon - en küçük madeni para bir beş bin lire nominal değerini ve büyük faturaları sahip olduğunu olsa söylemeliyiz. Buna ek olarak, 2001 yılında enflasyon Recep Tayyip Erdoğan olarak tanımlanan Türk liderin kırk yüzde ulaştı "ulusal rezalet."

2000'lerin başında 1 dolar 1.650.000 Türk Lirası değerdi. Hükümet yapmak zorunda bir parasal reform dolaşan ortamın çekilmesi ile. 2005 yılında, yeni Türk lirası, bunlardan eski değerinde milyonlarca her. Aslında, altı sıfır kaldırıldı. 2009 yılından bu yana, para biriminin ismi resmen değişti. öneki "Yeni» ( 'yeni') kaldırıldı. Tüm modern Türk sikke ve banknotların üzerinde ulusal kahraman portreleri vardır Atatürk Mustafa Kemal.

Bu para birimlerinin her biri yüz "sent" oluşur - kuruşa geliyor. rublenin karşı Türk lirası 1:16 geçerlidir. Ancak, oran oldukça uçucudur ve her gün tam anlamıyla değiştirebilir. Oysa son yıllarda Türk lirası giderek diğer para birimleri karşısında güçlenmeye başladı. 1 Türk Lirası - Bir 0,37 Euro, 0.31 sterlin, ya $ 0,51.

Turistler kendi para alışverişi için vardır, ancak bu gerekli değildir. Türkiye'nin tüm büyük şehirlerde, turist dolar İngiliz Sterlini veya Euro cinsinden ödeme fırsatı var. İstisna - kırsal alan veya yolcular arasında sevilmeyen. Kural olarak, bu tür Plastik kartların toprakları kullanılmayacaktır. Ve büyük şehirlerde bile piyasalarda, Avrupa ve Amerikan para birimi ödeyebilirsiniz. Ama durumda dikkate döviz kuru almak gerekir ve kesinlikle onun tarafından yönlendirilir. Ve genel olarak, Türk pazarında tasarruf pazarlık gerekiyor.

Yapmaya değer bir diğer nedeni - hayır sabit fiyat vardır. Dikkat çekici, döviz ithalat herhangi tutarlar sınırlı değildir. döviz büroları bunu satın almaya Türk Lirası hızlı yolu. Banka oranı biraz daha rekabetçi olabilir ama biraz zaman alacaktır Tüm süreç yoktur. alıcılar için belki de en kabul edilebilir varyant - postanede satın. Deneyimli gezginler hafta sonları o pahalı olduğundan, para birimini değiştirmek için gerekli olmadığını fark etmiş. Bu en iyi Salı ve Çarşamba günleri yapılır. gerçekler alışverişi belirten bir belge, kaydetmek gerekir. Bu gümrükte turistler için yararlı olabilir. Kural olarak, bu tür belgelerin sadece bankalarda verilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.