SağlıkHastalıklar ve Koşullar

TRUS: inceleme ne tür ve nasıl hazırlanmak için?

Erkeklerde en sık görülen hastalıklardan biri prostatit kabul edilir bir sır değil. Ama ilerleme yok ve bu tür adenom veya kısırlık gibi olumsuz sonuçları, kaçınmaya devam etmek hastalığı için sırayla, zaman içinde başlatılması tedaviye ihtiyacı vardır. Ve bu yardımcı olmak için sadece titizlikle vücudun teşhis yapılabilir. ilerleme yerinde olmadığı gibi, o zaman sıradan bir ultrason çalışmanın yedek yeni görünür - TRUS (transrektal muayene prostat bezinin).

TRUS: bu nedir?

Bu anketi nelerin anlamak için, kendi kökeni, yani ultrason kökenleri ile başlar. Bu olarak adlandırılan Ultrason veya sonografi, yüksek frekanslı ultrason dalgası vasıtasıyla vücudun içinde yer alan görüntü organları oluşturur. Bu çalışmanın bir özelliği tamamen yok radyasyon olmasıdır. Ayrıca anket gerçek zamanlı olarak gerçekleşir olarak, bu monitörün yapının sadece vücut iletir, aynı zamanda kan damarları geçer kanın hareketini gösterir, akılda tutulmalıdır. Bu nedenle, her şeyden önce dikkate biz TRUS sonuca varabiliriz, bu hastalığın nedenini, prostat bezinin durumunu ve bunu yanı sıra reçete yeterli tedavi netleştirmek için yardımcı olur tamamen non-invazif tıbbi muayene olduğunu.

avantajları

Bugüne kadar, anketin bu tür temel standartlarından biridir ultrason prostat bezinin. Standart bir ultrasondan Onun farkı prob en net ve doğru bilgi alacak çok vücuda mümkün olduğunca yakın olacak olmasıdır.

sorusunu yanıtlayan: "Anket TRUS - buna ne diyor," sen çeşitli avantajlar getirebilir. Bunlar arasında:

 • Onun yüksek kullanılabilirlik ve veri kullanılabilirliği.
 • Bu çalışmada olduğu gibi güvenlik, tamamen iyonize radyasyon kullanımını elimine edilir.
 • kontrendikasyonlar ve advers etki neredeyse tamamen yokluğu, bu kez sınırsız sayıda kullanılabilir.

Buna ek olarak, anket bir biyopsi yapmak mümkündür, bu fazla çalışma için hücrelerin küçük bir örnek almaktır.

tanıklık

nedeniyle özgüllük prostat bezinin transrektal ultrason da (karın bölgesinde yoluyla) transabdominal sırasında bir araştırma olarak, karın bölgesinde aşırı yağ birikimi olan hastalarda, kullanılabilen, yağ dokusu içinden sinyal geçişi ile bağlantılı bazı zorluklar gözlemlenecektir.

Ayrıca TRUS için en sık göstergelerinden biri vardır şunlardır:

 • patolojilerinin varlığının belirlenmesi.
 • temel elemanlar, hedef etkin tedavi rejimlerinin bir prostat kanseri, belirlenmesi.
 • prostat içindeki anormal büyümeler tanımaya yönelik teşhis çalışmaları yapılması.
 • Erkek infertilitesi.

Ne semptomları Bu anketin neden olabilir?

TRUS prostat aşağıdaki semptomlar ile birlikte kullanılır:

 • Prostat kanseri olduğundan şüphelenilen.
 • PSA seviyeleri.
 • Zorluk idrar.
 • Mesanenin dolgunluk Sabit duygu.
 • Kan ve idrar testlerinde ciddi düzensizlikler.
 • perianal bölgede ağrı çeşitli.
 • prostatta mühürlerin Kimlik onun palpasyon sırasında algıladı.

TRUS muayene: hazırlama ve danışmanlık

Uygulamada görüldüğü gibi, bu anket ile elde edilen en doğru bilgi için, önce hastayı hazırlamak gerekir. o gaz oluşumunu artmasına yol açabilir diyet gıdalar dışında tutulmalıdır Öncelikle. Bu fasulye, bezelye, lahana, kabartma mayayı veya makarna sayılabilir. Buna ek olarak, taze meyve (üzüm, erik, yeşil elma), hem de yüksek karbonatlı içecekler ve alkol alımını sınırlamak mümkün olmalıdır. transrektal prostat için hazırlık onların menü tavuk haşlama et, balık, pişmiş sebzeler, çorba ve sıvı lapası eklemeniz gereken, tam oldu.

Geç fazla 18, daha yarım saat ya da geçtikten sonra, aktif karbon 1 sekmeye göre bir miktarının hesaplanması alınmalıdır edildi akşam yemeği alımı için özellikle önemlidir. ağırlık 10 kg. İstenirse, bunun yerine aktif karbon emici maddelerinin daha güçlü (uyuşturucu "Polyphepanum", "Polysorb") talimatlarına göre kesinlikle alınmalıdır kullanın.

Buna ek olarak, TRUS hazırlanması temizleyici bir lavman yapılmasını içerir. Sabah kesinlikle yemek yasaktır içinde su birkaç yudum izin verdiğini de özellikle dikkat çekicidir. Doktor için en satın almak prezervatif, incelenmesine yapılırken yanınızda isteyebilir gerçeğini hazırlıklı olun transrektal ultrason.

Uygulamada görüldüğü gibi, erkeklerin çoğunluğu özel psiko-duygusal eğitim gerekir. Sonuçta, bilimsel olarak bu kadar korku gibi herhangi duygusal hisler, tüm işlem sırasında şiddetli ağrıya neden olabilir, kanıtlanmış. Eğer geleneksel bir şekilde yerleşmek olamazsa nedenle, hafif bir anti-anksiyete ilaçları alabilir. Örnek olarak "Pers" ya da "Novopassit" bir araç olabilir.

Nasıl TRUS gerçekleştirmek için cihaz yapar

Daha iyi TRUS nasıl anlamak için, cihazı nasıl göründüğünü düşünün. Tarayıcı kendisi bir bilgisayar, bir video ekranı ve iç organlar ve kan damarlarının incelenmesi için kullanılan sensör kendisi içeren bir konsol içerir. Ayrıca, bu cihazın en önemli bileşenlerinden biri gönderme, bir verici ses dalgaları gövdenin içine bir yüksek frekans ve geri alma. Ultrason görüntü ekranda görülen yanında bulunan ve görünüş olarak bir televizyon ekranı andıran edilebilir.

Anket nasıl?

en fazla 15-20 dakika süren muayene, - Kural olarak, TRUS olarak. Hastanın, sol tarafta yalan göğsüne dizlerinizi çekin ve rahatlamaya çalış istenir gerçeği ile başlar. Bundan sonra, doktor bir transrektal sonda üzerinde prezervatif koyar ve onun jel yağlar. Ayrıca, o çok dikkatli rektum içine. maksimum derinliği en fazla 7 cm olabilir, fakat genellikle hastanın bir veya ağrı tamamen ortadan kalkmaktadır.

duvarından TRUS prostat sensörü sırasında rektum müteakip karşılıklı tarama görüntülerle özel sinyaller gönderilir. Endişeler arterler ya da damarların heterojen bir yapı ve dolgunluk sahip, prostat büyüklüğü büyütülmüş olduğunu göstermektedir sinyalleri aramak gerekir. hekim daha transferi ile çalışma protokolü yakalanan tüm nüansları.

Prostat TRUS tamamlandıktan sonra uzman seminal veziküllerin bir çalışma yaptılar. Normal olarak, bir homojen bir yapı ve ekojenisitesini sahip olmalıdır (sözde kapasite dokular ses yansıtan). Buna ek olarak, korkular kabarcıklar ve lümenin genişlemesi neden olabilir, ancak fenomen uzun vadeli perhiz durumunda gözlemlenebilir. Bu nedenle, hasta onaylamak veya bu noktayı çürütmek yapması gerekiyor.

İşlem sırasında duygu ne olabilir?

Uygulamada görüldüğü gibi, vücudun açık alanda çalışan tüm ultrason muayeneleri, pratik olarak herhangi bir rahatsızlık neden olmazlar. biyopsi için gerek yoktur Bu nedenle, daha sonra tutma TRUS'un duygu standart ultrason prosedürüne benzer olacaktır. Orada biyopsi, hafif bir rahatsızlık ihtiyaç olmakla birlikte, hızla yok olmaya eğilimi varsa.

Bazı durumlarda, TRUS kontrendike

Bunu zaten neredeyse acısız bir çalışma olduğunu, bir transrektal muayene olduğunu söyledi. Ama burada bile bunu yapmak mümkün değildir verdiği belirli kısıtlamalar vardır. Bu kategori altında sonda tanıtımıyla belli zorluk neden olan bir uzaktan rektum, bir adama düşer. Buna ek olarak, bu prosedür akut fazında hemoroid olan hastalar için tavsiye edilmez. Ama bu sorunla erkeklerin yüzdesi çok küçük olduğu göz önüne alındığında, biz güvenle TRUS mevcut değil kontrendikasyonu yoktur diyebiliriz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.