Spor ve FitnessEkipman

Rulman yatakları nedir? İpuçları ve Püf Noktaları

Aktif bir merdane iseniz ve en sevdiğiniz sekiz tekerleğin üzerinde çok zaman harcıyorsanız - makaralı yataklar ortalama 1 sezon sürer. Elbette, eğer onlara iyi bakım yaparsanız. Ama sonuçta, sık sık silindirler koyan ve sadece ideal bir şekilde döşeli patikalarda kayan birçok insan var. Bu durumda rulmanlar yıllarca kullanılabilir.

Tekerlerin temiz ve iyi yağlanmış olmasına rağmen, tekerlekler her gün daha da kötüye gittikçe kötüleşir.

Yağmurda binerseniz ve vardıklarında merdanelerle hiçbir şey yapmazsanız, bir süre sonra tekerlekler tamamen dönmeyi bıraktığında şaşkın olmayın. Burada tek bir çıkışınız var - yatakları değiştirin.

Bu nedenle, herhangi bir sorun yaşamadan uzun süre yolculuk etmek istiyorsanız kaliteli asfalt kullanmaya, yollardan kaçınmaya çalışın, orada toz, çamur ve su birikintileri çok fazla olan yerde.

özellik

Tüm rulmanların kendi standartları vardır, yani boyut ve nitelikleri üzerinde anlaşmışlardır. Makaralı rulmanlar genellikle iki çeşittir: 608 ve 688 sınıfları (mikro rulmanlar olarak adlandırılır). En çok 608. sınıf rulmanları kullanılıyor, bu formülasyonu deşifre edelim.

Birinci basamak - 6 - yatağın "tek sıra derin oluk" tipi olduğunu gösterir (derin oluklu bir sıra).

İkinci basamak - 0 - rulman serisini belirtir. Ultra-ince'den ağırya kadar birçok seri var.

Üçüncü rakam - 8 - iç halkanın çapına karşılık gelir.

Genellikle rulman türünün ardından üzerinde anter türünü sembolize eden Latin harfleri yazılır. En sık kullanılanlar şöyledir:

Z metal toz kapağı, bir taraftan destek silindirlerini korur.

ZZ - metal anterler yatağın her iki tarafında mevcuttur.

RS (kauçuk köpük) - yatağın su geçirmez olduğunu (su geçirmez değil), yani lastikle kaplanmış bir toz geçirmez plakaya sahip olduğunu gösterir. Plaka yatağın ömrünü önemli ölçüde uzatır.

2RS - her iki tarafta kauçuk lameller ile kaplanmış, daha uzun sürer.

Ayrıca rulman yatakları ABEC ölçeğine göre sınıflandırılmıştır (İngilizce "Rulman Mühendisleri Yıllık Konseyi"). ABEC sayısı ne kadar büyük olursa, rulman da o kadar doğru olur. Doğruluk sınıfı ne kadar yüksek olursa, rulman o kadar az titreşirse yüksek hızla titreşir. Çeşitli doğruluk sınıfları vardır: ABEC 1, ABEC 3, ABEC 5, ABEC 7 ve ABEC 9.

Yatakların yağlanması

Tekerleğin dönme kolaylığı, yatağın ne kadar iyi yağlandığına ve ne kadar iyi yağlandığına bağlıdır. Rulmanların gresleri plastik (kalın, tutarlı) ise, tekerlek tugovato'yu döndürür ve eğer yağlayıcı sıvı ise, tekerlek kolayca döner. Ancak mağazada, tekerleğin yük olmadan, ağırlıkça döndüğünü ve vücut ağırlığınızın etkisi altında konumunun değişeceğini dikkate almak gerekir. Kalın yağlamanın kaynağı dikkat çekici derecede daha yüksektir ve daha az bakıma ihtiyaç duyar. Sıvı yağlayıcı buharlaşabilir veya dışarı sızabilir ve bu durumda makaralı rulmanlar hızlı bir şekilde aşınır, çünkü sık sık değiştirilmesi gereken bazı rahatsızlıktan dolayı daha kısa ömürlüdür. Ve bu da, gereksiz maliyetlere yol açıyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.