SeyahatYol tarifi

Tula kek müzesi. Tula: Attractions

Samovar, silahcılık, armoni ve zencefilli şehir, solak insanların toprakları - Rus ustaları ülkesi. Tüm bunlar tarihi merkezindeki Tula, müzeler ve cazibe merkezleri. Seyahat edenler için son derece elverişli şehir: başkentten üç saat uzakta ve Rusya'nın güney yönündeki demiryolu ve motor yollarında duruyor.

Öğrenmeye nasıl başlar?

Günümüz standartlarına göre Bay Tula yeterince büyük. Yine de, başlıca turistik mekanları yalnızca bir günde görülebilir. Tula Kremlin kentiyle tanışmak daha iyi. Bundan sonra, silah isimleri olan eski sokaklarda dolaşabilirsiniz. Ve elbette, üç en eşsiz turistik yeri kesinlikle görmeniz gerekir: Tula zencefilli müzesi, samovalar ve silahlar.

Şehrin tarihi ve edebiyat hayranları için ilginç yerler var. Yerel tarih müzesi Veresaeva ve Tula'nın diğer devlet müzeleri ve XVIII-XIX yüzyılların eski yapıları - tüccar ve kârlı evler, resmi binalar ve aristokratik mülkler ziyaretçilerin ilgisini çekecek.

Turistler kesinlikle eski sokaklarda "ahşap" Tula boyunca yürüyecek ve son günlerini yaşıyor olacak. Evlerin birçoğunun iyi korunmadığı gerçeğine rağmen aralarında oymacın ustaların gerçek başyapıtlarını görebilirsiniz.

Tula Kremlin

Diğer benzer Rus binalarından biraz farklıdır. Kremlin nehrin arkasında değil, önünde duruyor. Onun mimarisi inanılmaz olduğunu söylemek zor. Bununla birlikte, şehrin tahkim sisteminin bir parçası olarak, en güçlü Rus kalelerinden biriydi. Varoluş tarihinde, Tula Kremlin düşman tarafından bir kez bile alınmamıştır. Saldırı yıllarında bile Bolotnikov, yalnızca sular altında kaldı, isyancıları şehirden uzak tutmayı başardı.

Kremlin'in formu oldukça basittir. Bir dörtgen şeklinde inşa edilmiştir. Alt kısmı olan temel, beyaz taşla kaplı ve üstü tuğladan yapılmıştır. Duvarların uzunluğu bir kilometrenin biraz üzerinde ve yüksekliği on metre. Kremlin, meşe yığınlarından toplanan bir vakfın üzerinde duruyor. Sekiz metre derinliğinde bir temelleri var. Bugün, kalenin dokuz kulesinin tümü korunmuş durumda; bunlardan dört tanesi yuvarlak, geri kalan dört tanesi de kare şeklindedir.

Silah Müzesi

1989'da eski yerel katedralin yapımında, Tula Silah Fabrikasının uzun yıllar sergilediği bir koleksiyon yerleştirmeye karar verildi. İlki Peter emretti, hatta bu konuda bir kararname yayınlaması ilginç. Bugün, bu akıllıca karar sayesinde turistler, Peter'in zamanlarından günümüze kadar, silah ustaları tarafından yaratılmış en ilginç örnekleri görme fırsatı buluyorlar.

Ülkemizdeki en eksiksiz koleksiyonun herkes için sergilendiği Tula'da olduğu düşünülmektedir. Müzede Rus silahlarının evrimini izleyebilirsiniz.

Ancak, sadece Tula ustalarının örnekleri değil. Müzede ayrıca İngiltere, Japonya, Fransa, İran, Türkiye, Belçika, Almanya ve diğer ülkelerde yaratılan ateşli silahlar var. Özellikle takdire şayan "Tsar's guns" koleksiyonundaki sergiler.

Ziyaretçiler arasında büyük bir başarı, bir mikroskop kullanır. Ünlü Tula ustasının modasını yaptığı pireyi görmek için herkes ona bakabilir. Müzeye giden bilet, yetişkinler için 80 ruble, 100 ruble - fotoğraf çekmek için izinle ücretlendirilir.

Varsayım Katedrali

Kremlin merkezli taştan yapılmıştı. Kuruluş tarihi 1628-1629 yıllarına dayanıyor. Başlangıçta, Varsayım Katedrali bir yaz tapınağı olarak inşa edilmiştir. Günümüzde bu bina sadece mimari açıdan değil aynı zamanda sanatsal değeri açısından da ilgi çekicidir. Burada resimlerin arasında Ekümenik Konseylerin tasvir edildiği nadir tablolar görebilirsiniz . 2012'de, Varsayım Katedrali'nin çan kulesi restorasyonu başlatıldı. Bir zamanlar yetmiş metreye kadar çıkmış olan çan kulesi tamamen yenilenmeye karar verildi. Ve yirmi yirmi çan süslüyordu.

Epiphany Katedrali

Varsayım Katedrali'nde sadece yaz saatlerinde servis edilirse, o zaman bu tapınakta bütün yıl boyunca icra edildi. Daha sonra - 1865 yılında Yurtsever Savaşta ölen askerlere anılarak inşa edildi. 1892'de benzersiz sayıldı, çünkü bu yıllardaki Rusya için nadir olan su ısıtması yapıldı. Ancak sonra Sovyet yıllarında Epiphany Katedrali, uçan kulübün ve daha sonra sporcuların kullanımına alındı.

Tula keki

Tula'da bu incelik çok popüler. Bal gingerbread'li bir fincan çayı içmeyi kim reddediyor? Yüzyıllar boyu Tula zencefilli, şaşırtıcı lezzeti ve kalitesinden memnun olmuştur. Ve son zamanlarda, her ziyaretçinin "lezzetli" sergilere hayran olabileceği kendi müzesini de satın aldı. Ve hepsi çok uzun süre önce başladı ...

Tula kek nasıl hazırlanır

Kimse kimin yaptığını ve ne zaman yapıldığını söyleyemez. Tula zencefilliğinin ilk sözü 1685 tarihli müze yazar kitabında saklanır. Şimdiye kadar çağdaşların halı çeşitliliğine hakim olduğu özel panolar korunmuştur. Huş veya armuttan kesilmişlerdi. Ağacın yaşı en az otuz yaşında olmalıdır. Zencefilli tahta için gövdenin sadece alt kısmı kullanıldı ve kalınlığı yaklaşık beş santimetreye kadar kesildi ve yaklaşık yirmi yıl kurutuldu. Masanın gücüne yönelik kenarları mum veya reçine ile yağlanmıştır. Ağaç hazır olduktan sonra, karma resim sanatçısı resim yapmaya başladı. Bu tahtalar özünde, pişmiş Tula zencefilli kurabiyesiydi.

tanım

Rusya'daki ilk zencefilli kurabiye "bal ekmeği" deniyordu. Rus Varangalılar tarafından yere getirildi. Yüzyılın başında oldu. Daha sonra Rusya'da, maya krepleri ve kurutulmuş meyvelerin kuru meyveleri ne öğrendiklerini öğrendiler. O zaman, zencefilli çilek unundan yapılmış, çilek suyu ve balla karıştırılmış hamurdu, son madde hacmin neredeyse yarısıydı.

Daha sonra köklere ve orman çayırlarına bal kökleri ilave edildi. Ve şimdiden 12.-13. Yüzyıllarda, Rusya egzotik baharatlarının Ortadoğu ve Hindistan'dan Rus arazisine getirildiğinde, bugünkü adını almış olan havuç, herkesin bildiği bu inanılmaz muamele haline geldi.

Tat çeşitliliği, hamurun bileşimi, hazırlanma ve pişirme yoluna bağlıydı. Eski zamanlarda "kuru parfüm" adı verilen ruhlar ve katkı maddeleri önemli bir rol oynadı. En popüler arasında limon, karabiber, nane, İtalyan dereotu, vanilya, portakal kabuğu, ayrıca zencefil, kimyon, anason, hindistan cevizi ve karanfiller vardı.

XVIII. Yüzyılın sonlarına gelindiğinde Tula zencefilliği, Perm ve Arkhangelsk'ta, Kursk ve Kharkov'da, Kaluga'da, Novgorod'da vb. Biliniyordu. Yavaş yavaş, kendi lezzetli zencefilli üretimlerini yapmaya başladılar. Tver zencefilli Paris, Berlin ve Londra'da mağazalar vardı.

Bir müze oluşturma

Sergi açma fikri 1994 yılında doğdu. Ve iki yıl sonra, 10 Ekim 1996'da Tula Gingerbread Müzesi (adres: Oktyabrskaya Caddesi, 45a) açıldı. İlçede, tarihi merkeze çok uzakta bulunur. Tula zencefilli müzesi altında XIX yüzyılın bir kompleksi seçildi. Bunlar Lyalin kardeşlerin, tezgah makinelerinin ve samovarların eski müştemilatlarıydı. Hemen yakınında, bisküvi pişirilen bir dükkanın yanı sıra turistlerin taze ve lezzetli yiyecekler ve çeşitli hediyelik eşyalar satın alabileceği bir şirket mağazası da bulunmaktadır.

Müzenin etrafındaki gezi

Ziyaretçiler, en ufak boyuttan, bir kuruşluk bir değere kadar, en üst düzeyde inanılmaz boyut ve şekillerde zencefilli çörekleri görebilirler. Hepsi özel bir davayla bağlantılıydı. Zencefilli müzenin koleksiyonunda tarihi zencefilli, fahri, tebrik, kişisel ve diğerleri vardır.

Şanslı olanlar, "Tula Gingerbread" müzesi tarafından organize edilen ilginç bir olaya, halılarla çay içmeye katılabilirler. Gezi fiyatları on dakika boyunca 100 ruble'den başlıyor ve farklı tatlarla leziz muameleler ziyaretçilerini hoş bir şekilde şaşırtacak. Ancak, sonraki dükkanda pişirilen zencefilli çöreklere, sıcak sıcağında servis edilir ve inanılmaz ve benzersiz bir bal ve tereyağı aroması bulunur. Bu prosedür ziyaretçilerle oldukça popülerdir. Belki de bu yüzden Tula zencefilli müzesinin beklenmedik kısa bir süre için çok popüler hale gelmesinin sebebi de budur. İçine girmek ve koridorlardan geçmek için bir rehber eşliğinde neredeyse bir ayı kaydetmek gerekiyor.

sergileyen

"Rus Devletinin Tarihi" - Bu isim altında "Staraya Tula" yerel şekerleme fabrikasına ait bir fuar var. Bu girişim yüzlerce yıllık geçmişe ve geleneksel basılı zencefilli kurabiyeleri antik bir dedesi haline getirme tecrübesine sahiptir; elle ve sadece ahşap formlarla yapılır.

Müzenin en ilginç sergisi ve bu sergi, metre başına bir metre büyüklüğünde büyük bir halıdır. Üzerinde KF "Eski Tula" nın sağlık, başarı ve mutluluk arzusu yazıyor. Ve kelimenin tam anlamıyla, sadece elli gram ağırlığındaki en küçük havuç da var.

Tula zencefilli müzesi Tula'nın en gençlerinden biridir. Yaklaşık yirmi yıl boyunca Tula'da değil, aynı zamanda Kaluga, Çehov ve hatta Moskova'da da popülerlik kazanmıştır. İşte yüzlerce yılın derinliklerinden bize gelen gerçekten Rus antik incir maddesinin tarihi. Havuç üretiminde iniş ve çıkışlar yaşanıyordu: Hem kayıp hem de canlanma vardı.

Ziyaretçilere, benzersiz halı ile ilişkili eski ritüelleri ve gelenekleri anlatacaklar. Modern koşullarda nasıl oluşturulduğunu ve eski formlarda yapılan örneklerin nasıl göründüğünü görebilir ve karşılaştırabilirler.

Burada, sıradan bir elli kopek, zencefilli ve en büyük - poody'den biraz daha küçük, en küçük boyut olarak sunuluyor; bu da tüm ülkemizin tek örneği.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.