MaliPara

İsviçre para İsviçre frangı geçerli: kur

Nedeniyle dünyanın jeopolitik haritasında sık değişikliklere, birçok kişi sendika ait olduğu hangi ülkede şaşırtmamışımdır. herkes para belirli bir ülkede insanlar tarafından kullanılan bilir beri. Örneğin, bazı insanlar hala bugün sırasında İsviçre'de herhangi bir para şüphe ediyorum. Avrupa Birliği üyesi ve bir para birimi Euro olmalıdır - Bu ülkede çünkü. Ama gerçekten mi? Hiçbir, çıkıyor.

İsviçre'de Para

Uzun yıllar boyunca, ülkede para değişmeden kalır ve "İsviçre frangı" denir. Banknotlar İsviçre Ulusal Bankası piyasaya ve madeni paralar İsviçre basılan nane. Bugün adı "frangı" altında birleşmiş Avrupa'nın tek para birimidir.

Aksine diğer ülkelerde, İsviçre sahiptir birden çok resmi dil. Yani İsviçre para resmen dört dilde denir. Bu şuna benzer:

  • franco - İtalyan;
  • Franken - Almanca;
  • frangı - Romansh ve Fransız.

Petty nakit ve farklı bir isme sahip. Bir Frangı - şudur:

  • 100 rappenov (rappen) - Almanca;
  • 100 chentesimo (centésimo) - İtalyan;
  • 100 Rapp (rap) - Romansh içinde;
  • 100 santim (santim) - Fransızca.

Şifreli İsviçre para CHF Latin harfleri, ISO kod - 756 veya 4217 O için dikkat çekicidir para tanımı , ₣ tanımlamaları SFR, yurtiçinde kullanılan Sfr, FS, SF veya Fr.

tarihsel arka planı

Bağımsız bir para olduğu için İsviçre frangı 1850 yılında bölgede ortaya çıktı. O zamana kadar kantonlarda (adminedinitsah ülke) içinde heterojen para "go" yerini aldı. bu zamana kadar bazı kantonlar zaten Franks uygulanan - Ulusal para Fransa. kaos önlemek ve 1848 yılında yapıldığı İsviçre Anayasası özel fıkrada para birleşmesini kurmak. devlet Basım ve darb para birimleri sadece İsviçre yönlendirebilir. Bundan sonra, dolaşım May 7, 1850 salınan İsviçre frangı, tek para birimi ilan edildi.

Banknotların 8 serisi toplam dolaşıma basıldı. Son - aralığında 1994-1998 yılında. Tasarım Yazar - Yorgan Zinttsmayer. O sanat dünyasının ünlü rakamlara ithaf.

İsviçre Frangı, her zaman oldukça sabit olmuştur. O önemli ölçüde Eylül 1936 sonunda, sadece bir kere sallandı. Ardından İsviçre para yüzde otuz oranında değer yitirdi.

fatura

Bugüne kadar, İsviçre Ulusal Bankası farklı mezheplerin faturaları yayınladı. Hepsi boyut, renk ve desen değişen var. İsviçreli kağıt para tabloda listelenen parametre var.

değerlendirme Boyut, mm renk görüntü
CHF 10 126h74 sarı Le Korbyuze - Konstrüktivizm kurucusu
CHF 20 137h74 kırmızı Arthur Honegger - besteci
50 CHF 148h74 yeşil Sophie Tauber-Arp - heykeltıraş
100 CHF 159h74 mavi Alberto Giacometti - sanatçı
200 CHF 170h74 kahverengi Charles Ferdinand Ramuz - yazar
1000 CHF 181h74 mor Jacob Burckhardt - filozof

Yatay - banka birçok ülkede notları ise banknotların üzerindeki tüm görüntüleri, dikey düzenlenmiş olması dikkat çekicidir. İsviçre para iyi kağıt üzerinde yapılan çok renkli ve koruma gerekli tüm derecesine sahiptir. İlginçtir, önceki faturaları - yedinci - serisi, 1983-1985 geliştirilen ve sadece proje vardı. Bunlar tedavüle koymak ve gereksiz hale değildi.

Yeni seri arasında banknotlar

Bugün, İsviçre banknot yeni bir dalga, üst üste 9. serbest bırakmak için hazırlanıyor. Onun tasarımcı Manuel Pfrunder oldu. ışığında yeni serinin ilk çıkış tarihi 2010 için planlandı. Ama sırayla iki yıl ertelendi kaliteli koruma faturaları olay geliştirmek için. Ancak Şubat 2012'de İsviçre'nin Ulusal Bankası, deyim yeniden yapıldı. Orada teknik sorunlar ve en az bir yıl süreyle üretime başlamasını erteleme söyledi. Sonra başka bir erteleme oldu. Son haberlere göre, yeni bir dizi aralığı 2016-2019 yıllarında halka tahliye edilecek. Zaten Nisan 2016 yılında dolaşımda 50 yeni CHF çıktı. Ama bütün gecikmelere rağmen, yeni banknotların bir hafta sonra bazı eksiklikleri açığa çıkarılmıştır. Yani, büyük olasılıkla İsviçre para revizyon için geri döner.

madeni para

Burada metal banknot para 5, 10 ve 20 rappenov arasında. Ancak devre metali 5, 2 ve 1 CHF franc para vardır. "Para" Açık ve yazıldığı - 1/2. Daha küçük paralar yavaş yavaş dolaşımdan kaybolur. 1 centime içinde darb sikke on yıl önce durdu ve 2 Rapp mezhepleri paralar 1974 yılında daha üretmeye durdurdu.

Tüm İsviçre paralar düzenli yuvarlak bir şekle sahiptir. Pyatirappenovye alaşım, Al, Ni ve Cu para basmıştır. Diğer tüm - Cu ve Ni bileşik elde edilmiştir. yüz değeri paralar az 20, 10 ve 5 tanrıça serbestlik (profil olarak) rappenov kafasını göstermektedir. 2 ve 1 CHF paralarında üzerinde tam büyüme bulunmaktadır. Beş frangı sikke İsviçre milli kahraman görüntü ile süslüdür - William Tell.

Madeni para arka tarafında da para değerini ve asma ya da meşe çelenk sunuyoruz.

döviz incelik

Başka para birimi için Değişim İsviçre Frangı ülke genelinde bolca mevcut uzman noktalarında gerçekleştirilebilir. Ayrıca, döviz servisi herhangi bir bankada mevcuttur. Ama burada zaman hakkında hatırlamak gerekiyor. Bankalar 8:00 16:00 müşterilerine hizmet vermektedir. Bazı bankacılık kurumları 18:00 işletmek, ancak daha ziyade bir istisnadır. tren istasyonu yakınında yer alır ya da havaalanı geceleri saat ona kadar sabah altıdan olabilir "değiştiricisinin", vasıtasıyla ABD doları veya başka bir para birimine İsviçre Frangı döviz. Bazı döviz büroları saat çalışma yaptı ve.

Eğer "değiştiricisinin" arayışı içinde dolaşmaya ise şehir gerçekten, doğrudan otel (herhangi bir) en alışverişi yapabilir istemiyor. Bu durumda, ders bankadan çok farklı olmayacaktır. Ama İsviçre'ye gelmeden önce parayı değiştirmek uygun olur ve nedeni ise:

  • İsviçre Frangı başlangıçta yapay şişirilir;
  • daha sevilmeyen para birimi olacak az elverişli kur bozdurmak istiyorum; Bu arada, Rus rublesi - Bu ülkede en az sevilen para biridir.

Eğer ATM'den para nakit için karar verirseniz, euro ve İsviçre frangı olarak "kaldır" olabilir. Garip ama ülkedeki kredi kartları çok yaygın değildir. En azından, İngiltere ya da Amerika ile karşılaştırdık. mağaza, restoran, otel: Ancak, kredi kartı hemen hemen her kamu yere ödeme yapabilirsiniz. kredi kartları genellikle bu şekilde ödenebilir miktarının alt sınırı ayarlamak için Ama İsviçre'de olduğunu hatırlamakta yarar var. Çoğu zaman bu 25-30 frank olduğunu. Bu miktar yine nakit olarak ödemek zorunda sette daha az olduğu anlamına gelir.

Bugüne kadar, 1 CHF = 1,03 USD oranında olabilir dolar karşısında İsviçre frangı alışverişinde euro iken - 1 CHF = 0,92 Euro.

ülkeye döviz İthalat ve özellikle nakit ödeme

İsviçre'de herhangi ithalat ve ihracat üzerinde herhangi bir kısıtlama yoktur döviz. Bu ülke / para ve herhangi bir miktarda her türlü ithalat ve ihracatı anlamına gelir.

Ama ilginç bir detay var. 100.000'den fazla frank tutarında nakit olarak ödenen 1 Ocak 2016 bir kişiyle İsviçre hükümetinin kararına göre, onun kimliğini ifşa etmekle yükümlüdür. Bu sayede, ülkedeki ile mücadele eden kara para aklama. nakit olarak bu kadar büyük bir alım ödemeye karar bir kişi, Konfederasyonu örgüt kimliğinin ispatı gerektirir yükümlüdür. Üstelik belgesinin bir kopyası satıcı evde bırakmalısınız. işlemin yasallığı konusunda şüpheler var ve para aklama kazanılmasını inanmak için sebep varsa yasal olmayan yollardan elde arasında, firma satan kara para aklamaya karşı mücadele Bürosu çalışanlarına bu gerçeği bildirmelidir.

Bu gereklilik girişimci faaliyeti gösteren kişiler için geçerlidir. gerçek kişiler tabi olmayan sabitleme arasındaki Ödemeler.

Vergisiz ve KDV

KDV İsviçre'de (Katma Değer Vergisi),% 7.5 seviyesinde kabul etmiştir. mal ve hizmet alımları için ödeme yaparken bu ve diğer vergileri doğrudan kontrolüne dahil. KDV (KDV) bir geri ödeme ülkeyi terk - Bu ülkede, bir özelliği vardır. Hizmeti kullanmak için mağaza içinde pasaport sunumu üzerine verilen bir özel çek almak gerekir. burada belirtilen bir miktar, 500 CHF aşmalıdır. ülkeyi terk Bu durumda, havaalanında bulunan bankaya başvurmanız gerekir. pasaport ve CHF 500 miktarında bir özel çek sunmak için, KDV'nin miktarının% 80'ini geri alacak.

Bazen para biraz sonra ülkeyi terk ederken ödenen ve edilmez. Bu durumda, özel damga teslim edilecektir kontrol edin. Eve geliş ve karnesine işlenir paraya posta ile iletilmesi gerekiyor.

İsviçre'de büyük mağazaların bazıları nakit olarak yerinde KDV'yi iade edilebilir. Ayrıca pasaport göstermeleri gerekir.

Nerede İsviçre frangı "walk"?

Biz İsviçre'de değil, dolaşımdaki paranın düşündü. Bu başka yerlerde de tirajı var. 1924 yılından bu yana, İsviçre frangı Liechtenstein resmi para krallık denilen olduğunu. Ve ancak dolaşım (nane) içine izin hesaplamalarda Franks kullanın, ancak orada hakkına sahip değildir. Önemli bir özellik, frank NANELİ içinde alanı, is o paralar, piyasaya üzerine toprakları Liechtenstein, mayıs "yürüyüş" sadece içinde krallık. Bu nedenle, madeni paralar onurlu hakkı yalnızca yıldönümü frank için geçerlidir.

İsviçre Frangı başka bir alanda resmi para olarak kabul edilir. Bu Campione d'Italia. Gerçek şu ki her ne kadar bu is resmen exclave konumdaki İtalyan toprak, bu çevrili tarafından toprakları arasında Canton Ticino ilgili hiç İsviçre. Bu nedenle, ekonomi Campione d'Italia Roma bulunduğu yakın değil bağlanmış ve İsviçre ile olan. Bu ülke sakinleri exclave telefon, posta hizmetleri, hastanelerde hizmetleri, eğitim okul ve benzeri sağlar. Böylece İsviçre para resmi para birimi ve bu topraklarda olarak kabul edilebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.