FormasyonDiller

Moksha'ya nedir?

Bugün Moksha'ya dil - Mordovya'dakilerden Cumhuriyeti'nin resmi dillerinden biri, ehrzjanskom ile birlikte. Penza, Ryazan, Orenburg, Saratov, Tambov ve diğer alanlarda: Mordovia Cumhuriyeti yanısıra, anadili Urallar yakın Modern Rusya, diğer birçok komşu bölgelerde bulunabilir.

Diğer dünya dilleri arasındaki pozisyonu

Moksha'dır (mokşa) - Mordovia'dan Ural dil grubunun Fin-Ugric dalı Volga Fin-grubunun alt grubuna ait bir dildir. Yani, dil Urallarda konuşulan Fince, Estonca, Udmurtça ve diğer küçük dillerin "uzaktan akraba" olarak kabul edilebilir olduğu. Bunun en yakın şimdi ölü Meşçerski olarak kabul edilir. Bugüne kadar Moksha'ya sadece iki bin kişiyi, yani, tehlike altındaki olarak sınıflandırılabilir vardır.

Biraz tarih

Modern Mordovia'da topraklarında ilk yüzyılda o tek dağıtıldı Mordovian dili veya ilgili lehçeler Mordovya'dakilerden kümesi. Moksha ve Erzya - V-VI yüzyıl civarında son sapma iki alakalı ancak ayrı dile dönüştü o kadar güçlü hale geldi.

dil özellikleri

dil 7 sesli harf fonemleri ve harf 21 harfle temsil edilen 33 sessizler vardır. Stres ilk hecelerin genellikle, ve ( "Eski") "-Babat atyat" parçaların her düşer gibi kelimeler eşleştirilmiş.

Mokşa dili sözde aittir Sondan eklemeli diller. Bu, her bir ayrı değer Biçimbirim (örneğin, son isim burada Rus farklı olarak, karmaşık bir gramer değerleri ifade) eksprese edildiği türüdür.

anlamların ifade eden farklı tonları (modası geçmiş ve nadiren kullanılan, yaklaşık 20 orada olan ile) vakaların büyük bir sayıdır. Birincil inandırıcı ve iyelik: İsimler üç declinations değişir. Sözü dilde cinsiyet kategorisini yok ilginçtir - bu dilbilgisi ifade edilmez.

Meraklı ve gramer sistemi Moksha'ya fiil. Son iki, şimdiki, gelecekteki ve kompleksin geleceği: zamanının dört vardır. Bu sistemde, gerçeklik-unreality eylemler dolzhestvovanie ifade eden modalite fiil kategorisini temsil edilmediği.

ilgilenenler, birkaç lexicographic baskısı vardır: etimolojik sözlük Moksha'ya Vershinin VI düzenlenmiş (Sözlük çıktı, bu arada, dilin hızlı bir "yok olma" tarafından tahrik edilmiş), Rusça ve Moksha'ya Moksha'ya-Rus sözlükleri.

mektup Kiril alfabesini kullanan içinde arada, modern Moksha'ya alfabe Rusça farklı değildir vardır, sesleri göstermek için.

Mokşanca bugün

Şu anda, Mordovia'da dil, süreli çok sayıda yanı sıra kurgu ve kurgusal olmayan küçük bir miktar yayınladı. okullarda ders üniversitelerde incelenmiştir, Moksha'ya dil vardır, o Mordvinian ulusal radyo ve televizyonda duyulur. Ancak, dil bölgede sosyal hayatın tüm alanlarında tam olarak faaliyete olduğunu söylemek mümkün değil. anadili kentsel nüfus neredeyse gitti Arasında - Rus yerini aldı. Mokşa giderek lehçenin statü kazanma, kırsal kesimde kullanılır. Sadece birkaç yıl önce Moksha iken o nadir değildi.

Günümüz dünyasında aktif olarak küreselleşme, birleşme ve daha sayısız küçük halkların satın alma işlemlerdir. Bu bağlamda, ilginç kültür bir sürü maalesef yeryüzünden silinip böyle Moksha'ya, Erzya ve diğerleri gibi ölü, sönmüş azınlık dillerinin, durumunu edinirler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.