FormasyonDiller

Konuşmanın bölümlerinin sözdizimsel rolü

Cümle, sözdiziminin temel birimlerinden biridir. Bu tam bir düşüncedir ve bir veya daha fazla sözcükten oluşabilir. Cümlenin gramer açısından bakıldığında ana (özne ve yüklem) yanı sıra minör (bunlar tanımlar, eklemeler, koşullar) üyeleri bulunur . Cümlede bu ya da konuşmanın bir kısmının sözdizimsel rolü nedir? Bu sorunu aşağıda anlamaya çalışacağız: Konuşmanın bağımsız kısımlarını yalnızca dikkate alacağız .

İsmin sözdizimsel rolü

Kural olarak, ad , cezanın veya ilavenin ana üyesi olarak hizmet eder. Ancak konuşmanın bu bölümünün özelliği, cezanın herhangi bir üyesi olabilmesi. Temel rollerinde, isimler, örneğin, sıfat, zamir, taraftar, cinsiyet, sayı ve vaka gibi kategoride uyuşan sıra numaraları ile tanımlanabilir. Ayrıca bir isim, fiiller, zarflar ve tahmini kelimeleri içeren sözdizimsel yapıları oluşturabilir.

Sözdizimsel rol sıfıra

Cümlenin içindeki sıfatın en sık rastlanan rolü kabul edilmiş bir tanımdır, ancak bu tek değildir. Sıfat ayrıca bir bileşik önergenin bir öznesi veya nominal parçası olarak da görev yapabilir. Sıfatlar kısa bir formda yalnızca bir yüklenici olarak hareket etmek karakteristik özellik taşır.

Zarfın sözdizimsel rolü

Zarfın olağan rolü, durum, zaman, mekan, neden, amaç, ölçü ve derecenin durumudur. Ancak, bazen bir ön şart olabilir. Cümlede birlik kelimelerinin rolünü oynayan ayrı bir zarf grubu da var.

Fiilin sözdizimsel rolü

Fiil genellikle bir önerme olarak hareket eder. Mastar (eğer hatırla değilseniz - bu fiilin belirsiz bir şeklidir) bir bileşik önergenin parçası olabilir veya bir konu, ek, tanım ve durum olabilir.

Sakramentin sözdizimsel rolü

Topluluk, sıfat ile aynı gramer özelliklerine sahiptir, bu nedenle cümle sıklıkla üzerinde anlaşmaya varılan bir tanım olarak hareket eder. Bununla birlikte, fiil ile olan akrabalığı da bazı durumlarda partiküllerin bileşik önergenin nominal bir parçası olmasına izin verir, ancak bu sadece kısa formların karakteristiğidir. Buna ek olarak, bağımlı kelimeleri içeren sözcük dağılımı, bölünmez bir yapı olan ve pratik olarak herhangi bir ikincil üye olabilen katılımcı ciroyu oluşturur.

Sedatların sözdizimsel rolü

Cümledeki gerundif sadece bir şarttır. Bununla birlikte, gerundike ciro'nun bir parçası olarak, teklifin ikinci bir ikinci üyesi olabilir, ancak ciro tek bir bütün olarak ele alındığını hatırlamak önemlidir.

Zamirin sözdizimsel rolü

Zamirin rolü doğrudan hangi kategoriye ait olduğuna bağlıdır. Zamirlerin çeşitliliği onlara geniş fırsatlar sunduğu için, bağlama bağlı olarak bir konu, önerme, tanım ve tamamlayıcı gibi davranabilirler.

Rakamların sözdizimsel rolü

Cümledeki sayılar ya özne ve yüklem olabilir ya da bir zamanın tanımı ya da durumu olabilir. Gördüğünüz gibi hiçbir şey karmaşık değil.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.