Haberler ve ToplumErkekler Meseleleri

MANPADS "Stinger": analoglarla karşılaştırma ve karşılaştırma

Yerel çatışmalarda yaygın olarak kullanılan modern silahlar arasında MANPADS tarafından önemli bir rol oynanmaktadır. Çeşitli devletlerin ve hava hedeflerine karşı savaşta terör örgütlerinin orduları olarak yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bu tip silahların asıl standardı Amerikan MANPADS "Stinger" tır.

Yaratılış ve uygulama tarihi

MANPADS "Stinger" Amerikan şirketi General Dynamics'de tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu silahlar üzerindeki çalışmanın başlangıcı 1967 yılına dayanıyor. 1971'de MANPADS kavramı ABD Ordusu tarafından onaylandı ve FIM-92 endeksinde daha da iyileştirme prototipi olarak benimsendi. Ertesi yıl, yaygın olarak kullanılan ismi "Stinger" kabul edildi ve İngilizce'den çeviri yapıldı. "Isırma" anlamına gelir.

Teknik zorluklar nedeniyle, bu karmaşıklıkla başlatılan ilk gerçek roket, yalnızca 1975'in ortalarında gerçekleşti. MANPADS "Stinger" ın seri üretimi, 1968'den beri üretilen FIM-43 Kırmızı Gözünün eski MANPADS'lerini değiştirmek amacıyla 1978'de başladı.

Temel modele ek olarak, bu silahın 12'den fazla farklı modifikasyonu geliştirildi ve üretildi.

Dünyadaki yaygınlık

Yukarıda belirtildiği gibi MANPADS "Stinger" MANPADS sisteminin devamı olan "Kırmızı Göz" oldu. Füzeleri, düşük irtifalı hava hedefleriyle mücadelede etkili bir araçtır. Halen bu tür kompleksler Birleşik Devletler Silahlı Kuvvetleri ve diğer 29 ülke tarafından kullanılmaktadır ve bunlar Raytheon Missile Systems tarafından üretilmekte ve EADS tarafından Almanya'da lisanslanmaktadır. "Stinger" silah sistemi, modern kara hareketli askeri birimler için güvenilir bir uçaksavar savunma sistemi sunar. Savaş etkinliği, 270'den fazla savaş uçağı ve helikopterinin yardımıyla yok edildiği dört büyük çatışmada kanıtlandı.

Amaç ve karakteristikler

Kabul edilen MANPADS, herhangi bir muharip durumda askeri platformlarda konuşlandırılabilen hafif, özerk hava savunma sistemleridir. MANPADS "Stinger" hangi amaca yönelik olarak kullanılabilir? Yeniden programlanabilen mikroişlemciler tarafından kontrol edilen füzelerin özellikleri hem havadan havaya, hem de hava hedeflerine karşı savaşmak için helikopterlerden başlamak için havadan havaya savunma için onları kullanmalarına izin verir. Lansmanın hemen ardından, topçu, karşılıklı ateş altında kalmamak için, özgürce kapak alabilir, böylece güvenliğini ve mücadele etkinliğini elde edebilir.

Roket, 1.52 m'lik bir uzunluğa ve 70 mm çapa sahiptir ve yayda 10 cm yüksekliğindeki dört aerodinamik dümen (iki tanesi devredir ve ikisi de sabittir) bulunur. Rastgele sahip roketin ağırlığı yaklaşık 15.2 kg iken, ağırlığı 10.1 kg.

Seçenekler MANPADS "Stinger"

- FIM-92A: ilk versiyon.

- FIM - 92C: yeniden programlanabilir mikroişlemcili roket. Harici girişimin etkisi daha güçlü dijital bilgisayar bileşenleri eklenmesiyle telafi edildi. Buna ek olarak, füze yazılımı artık kısa sürede yeni türden önlemlere (müdahale ve yanlış hedefler) hızlı ve etkili bir şekilde yanıt verecek şekilde yeniden yapılandırıldı. 1991'den önce yalnızca ABD Ordusu için yaklaşık 20.000 adet üretildi.

- FIM-92D: parazitlere karşı bağışıklığı artırmak için bu sürümde çeşitli değişiklikler yapılmıştır.

- FIM-92E: yeniden programlanabilir Blok I mikroişlemcisine sahip bir roket. Yeni bir devrilme sensörü, yazılım revizyonu ve kontrolü eklenerek füze uçuş kontrolünde önemli bir gelişme sağlandı. Buna ek olarak, dronlar, cruise füzeleri ve hafif keşif helikopterleri gibi küçük hedeflerin yenilgisinde etkinlik geliştirildi. İlk doğumlar 1995 yılında başladı. Birleşik Devletler'deki Stinger füzelerinin hemen hemen tümü bu versiyonla değiştirildi.

- FIM-92F: E-versiyonunun ve mevcut üretim versiyonunun daha da geliştirilmesi.

- FIM - 92G: D seçeneği için belirtilmemiş güncelleme

- FIM-92H: D varyantı, E sürüm seviyesine yükseltildi.

- FIM-92I: yeniden programlanabilir mikroişlemci Blok II'ye sahip bir roket. Bu seçenek, sürüm E temel alınarak planlandı. Geliştirmeler kızılötesi arama kafası içeriyordu. Bu modifikasyonda, hedef tespit mesafeleri ve müdahale üstesinden gelme kabiliyeti önemli derecede artmıştır. Buna ek olarak, tasarımdaki değişiklikler aralığı önemli ölçüde artırabilir. Çalışma test aşamasına ulaşmış olsa da, program bütçesel nedenlerden dolayı 2002'de durdurulmuştur.

- FIM-92J: Tekrar programlanabilir Blok I mikroişlemcili füzeler, kullanılmayan bileşenleri hizmet ömrünü 10 yıl daha uzatacak şekilde güncelliyor. İnsansız hava taşıtı araçlarına karşı verimliliği artırmak için, savaş başlığı da temassız bir fünye ile donatılmıştır .

ADSM, hava savunma bastırma: ek bir pasif radar arama kafası seçeneği, bu opsiyon radar kurulumlarına karşı da kullanılabilir.

Roket başlatma yöntemi

ABD SALW "Stinger" (FIM-92), şoka dayanıklı, sert tekrar kullanılabilir fırlatma tenekesine konulan AIM-92 füze içeriyor. Her iki ucundan kapaklarla kapatılmıştır. Onların önü, kızılötesi ışınım ve morötesi ışınımı geçirir ve bu ışınlama, ev bulma kafası tarafından analiz edilir. Başlangıcında bu kapak bir roketle kırılıyor. Konteynerin arka kapağı, gaz kelebeği hızıyla çalıştırılarak tahrip edilir. Hızlandırıcının püskürtme uçlarının roket eksenine göre bir eğimde bulunması nedeniyle, püskürtme kabından ayrıldığında dönme hareketi alır. Roket konteynırdan ayrıldıktan sonra kuyruk kısmında vücuda belli açılarla yerleştirilen dört stabilizatör açılır. Bundan dolayı, uçuş esnasında ekseni üzerine bir tork etki eder.

Füze operatöre 8 m mesafeden ayrıldıktan sonra fırlatma hızlandırıcıdan ayrılmış ve iki aşamalı bir tahrik motoru piyasaya sürülmüştür. Füzeyi 2,2 M (750 m / s) hızına ivmelendirir ve uçuş boyunca korur.

Bir roketin hedeflenmesi ve patlatılması yöntemi

En ünlü ABD MANPADS'ı düşünmeye devam edelim. "Stinger", hava hedefleri için pasif kızılötesi araştırmacı kullanır. Uçakların algılayabileceği radyasyon yaymaz, bunun yerine hava hedefinden çıkan kızılötesi enerjiyi (ısı) düzeltir. MANPADS "Stinger" pasif homing modunda çalıştığından, bu silah "yoldışı yerden ayarlamaya ihtiyaç duyan diğer füzelerden farklı olarak, atıştan sonra operatörün talimatını gerektirmeyen" atış ve unut "ilkesine karşılık gelir. Bu, "Stinger" operatörünün atıştan hemen sonra diğer hedefleri yenmesine izin verir.

Yüksek patlamalı bir savaş başlığı, darbe tipi bir detonatör ve kendinden tahliye süresi olan 3 kg'lık bir ağırlığa sahiptir. Savaş kafası kızılötesi sensör hedef arama, sigorta bölümü ve bir piroforik titanyum silindir içine yerleştirilmiş patlatıcı patlatıcılardan bir pound içermektedir. Patlatıcı son derece güvenlidir ve savaş koşullarında herhangi bir elektromanyetik radyasyon ile roketi baltalamaya izin vermez. Savaş kafaları, yalnızca bir hedefle çarpıştığında veya fırlatma işleminden sonra 15 ila 19 saniye sonra ortaya çıkan kendi kendine imha nedeniyle patlatılabilir.

Yeni gözetleme cihazı

MANPADS'ın en yeni versiyonları, standart bir AN / PAS-18 görüş ile donatılmıştır. Bu, füzenin günün herhangi bir saatinde çalıştırılmasını sağlayan fırlatma tenekesine tutturulmuş sağlam, hafif bir termal görüntüleme görüntüsüdür . Cihaz, uçakları ve helikopterleri füzenin maksimum aralığının dışına alacak şekilde tasarlandı.

AN / PAS-18'in esas işlevi MANPADS'in etkinliğini arttırmaktır. Bir roketin kızılötesi arayıcısı kadar elektromanyetik spektrumda çalışır ve bir roketin algıladığı kızılötesi radyasyon kaynaklarını tespit eder. Bu özellik aynı zamanda yardımcı gece gözetleme fonksiyonlarının sağlanmasına izin verir. Kızıl ötesi spektrumda pasif çalışarak, AN / PAS-18 toptancının MANPADS'tan toplam karanlıkta ve azalan görüş koşullarında (örneğin sis, toz ve duman) hedef atamaları yapmasını sağlar. Gece veya gündüz, AN / PAS-18 yüksek irtifada uçak tespit edebilir. Optimum koşullar altında, tespit 20 ila 30 kilometre arasında olabilir. AN / PAS-18, doğrudan operatöre doğru uçan düşük irtifadaki uçakların tespitinde en az etkilidir. Egzozun kuyruğu uçağın gövdesi tarafından gizlendiğinde, operatörden 8-10 kilometre uzakta olduğu sürece algılanamaz. Uçak, uçuş yönünü değiştirdiğinde, kendi egzoz görüntüsünü garanti altına almak, algılama aralığı artar. AN / PAS-18, açılıştan sonraki 10 saniye içinde kullanıma hazırdır. Bu, 6-12 saatlik bir pil ömrü sağlayan bir lityum pil ile güçlendirilmiştir. AN / PAS-18 yardımcı bir gece görüşü cihazıdır ve uçakları tanımlamak için gerekli olan çözünürlüğe sahip değildir.

Savaş uygulaması

Özel kilitler yardımıyla fırlatma teneke kutuya uygulanmaya hazırlık için, güç kaynağının önceden takıldığı bir tetikleyici takılmıştır. Pile konektörlü bir kablo yardımıyla aküye bağlanır . Buna ek olarak, sıvı inert gazlı bir balon, fokuranın bordasında, bir tıkaç ile bağlanır. Bir diğer kullanışlı araç, "kendi-yabancı" sistemi (IFF) tarafından hedeflerin tanımlanması birimi. Çok karakteristik "kafesli" bir görünüme sahip olan bu sistemin anteni de tetikleme mekanizmasına bağlıdır.

Stinger füze sisteminden kaç kişiyi füze fırlatmanız gerekiyor kaç kişi? Bakımı için iki kişiye ihtiyaç duyulmasına rağmen özellikleri bir operatör tarafından yapılmasına izin verir. İkinci sayı hava sahasını izlemektir. Hedef tespit edildiğinde, operatör okları karmaşıklığı omzun üzerine koyar ve hedefe yönlendirir. Roket kızılötesi araştırmacısı tarafından yakalandığında, ses ve titreşim sinyali uygulanır ve daha sonra özel düğmeye basan operatör, rota üzerinde anlık konumu kontrol ederek, uçuş sırasında zemine göre değişmeyen bir konumda kalmasını sağlayan hareketli platformu devre dışı bırakmalıdır. Ardından, tetikleme kancasına basarak, kızılötesi arayıcıyı soğutmak için sıvı atıl gaz, balondan rota tarafına gelir; onboard batarya çalıştırılır; elektrikin yırtma tapası atılır ve açılış hızlandırıcı kickeri açılır.

Stinger ne kadar ateş ediyor?

Stinger MRI'nın atış mesafesi 3,500 m yüksekliğinde, füze hedef uçakların ürettiği kızılötesi ışık (ısı) arıyor ve bu kızılötesi kaynağı izleyerek uçakları izliyor. Füzeler aynı zamanda hedef nesnenin ultraviyole "gölgesini" belirler ve hedefi ısı üreten diğer nesnelerin arka planına karşı izole etmek için kullanır.

MANPADS Aralığı "Stinger" hedefinin ardından farklı versiyonları için geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu nedenle, temel versiyon için maksimum menzil 4750 m ve FIM-92E versiyonu için 8 km'ye kadar ulaşıyor.

TTX MANPADS "Stinger"

MANPADS'ın "savaşa" hazır konumdaki ağırlığı, kg 15.7
Roketin başlangıç ağırlığı, kg 10.1
Roket uzunluğu, mm 1500
Füze gövdesinin çapı, mm 70
Burun stabilizatörleri aralığı, mm 91
Savaş kafası ağırlığı 2.3
Uçuş hızı, m / s 650-750

Rus MANPADS "Igla"

2001 yılında Rus ordusu tarafından benimsenen MANPADS "Stinger" ve "Igla-S" nin özelliklerini karşılaştırmak ilgi çekici. Aşağıdaki fotoğraf Igla-S füze sisteminin atışını göstermektedir .

Her iki kompleksde de benzer füze ağırlıkları var: Stinger, 10 kg, İğne-S ise 11,7 var; ancak Rus roketi 135 mm daha uzun. Ancak, her iki füzenin gövdesinin çapı sırasıyla 70 ve 72 mm'dir. Her ikisi de, yaklaşık aynı ağırlığa sahip kızılötesi başlangıçlı savaş başlıkları ile 3,500 m yüksekliğe kadar olan hedeflere ulaşma kapasitesine sahiptir.

MANPADS "Stinger" ve "İğne" nin diğer karakteristikleri ne kadar benzer? Onların karşılaştırılması, neredeyse bir Sovyet savunma gelişme seviyesinin Rusya'da en iyi yabancı silahlara yükseltilebileceğini bir kez daha ispatlayan fırsatların yaklaşık eşitliğini göstermektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.