FormasyonDiller

Tuvaca: kısa tarihçesi ve mevcut durumu

Rusya her zaman olmuştur çok ırklı bir ülke, eve fazla iki yüz farklı kişiler etmektir. eyalet çapında resmi dil Rusça olmasına rağmen, her etnik grup korumak ve kendi ana dilini geliştirme hakkına sahiptir. Tuva Cumhuriyeti sınırları içinde ağırlıklı olarak dağıtılan Tuvaca, en karmaşık biri ve ülkemizin aynı renkli dillerine kabul edilir.

Genel özellikler

Tuvaca o Kazak, Tatar, Azeri ve bazı diğerleri ile ilişkilidir soy olarak ise, Türki grubuna aittir.

Tarihsel olarak Türk etnik grup, Çin'den Avrupa'ya geniş topraklarında yerleşmiş yerel halkları boyunduruk altına ve onu asimile eder. Türk dilleri zengin ve çeşitlidir, ama hepsi pay ön ve orta sıralar sesli harfler çok sayıda (a, e, u, o), iki katına dahil ve son ek türetme yönteminin yaygınlığı.

Tuva sözcük kısmı Moğol, Rus ve Tibet gelen kredilerinin önemli organ vardır.

Tuva alfabesi sadece yirminci yüzyılın ilk yarısında ortaya çıktı. İlk komut Latin alfabesine dayalı oluşturulur. 1941 yılında alfabe tüm cumhuriyetlere tek bir harf oluşturmak için SSCB hükümetinin programa karşılık Kiril alfabesi, tarihinde kabul edildi.

Tuvaca Tuva Cumhuriyeti'nde resmi statüsüne sahip, aynı zamanda Moğolistan kuzey bölgelerinde konuşulmaktadır. Şu anda 200'den fazla bin. Medya vardır.

mümkün mü Tuvaca dil eğitimi

Bir dil öğrenme Rus insan için oldukça zor bir iştir. Belki de bu, çünkü Tuva ve Tuvaca bilgili, ancak birden fazla yüzde yaşayan Rus sayısı. Dil böyle Kazak gibi diğer Türk dilleri, çok az tanıdığı olanlar için öğrenmek daha iyidir inanılmaktadır.

Tuvacada gelişimi uzak Tuva gitmeye gerek yok için temel bilgi, özel yardımları ve ders kitapları kendinizi alabilirsiniz.

Tuva alfabesi bir asır önce daha az göründü olmasına rağmen, dil Rus dilbilimciler gramer Tuvaca onay çıkmasından önce yarım yüzyılını tanımlamak başladı söylenmesi gerekir.

Şimdi sen Tuvacada fonetiğini ve morfolojik görebilirsiniz Bu eğitimde 1961'de yayınlanan monografi F. G. Iskhakova ve AA Palmbaha en saygın yayınlarından biridir.

Yakın zamanda yayınlanan kılavuz KA Bicheldeya "Konuşma Tuva". Bu eğitimde sadece dil öğrenmek başlıyor olanlara yöneliktir. Bu egzersizleri, gramer ve fonetik, kelime özetleri ve yeni gelen öğrencinin ihtiyaçlarına göre seçilmiş içerir.

Tuvacada dilinde Bazı kelimeler ve deyimler

Dilbilimciler dil dört lehçelerinde ayrılır: doğu-güney batı, merkezi ve sözde Todzha. edebi dil temeli merkez lehçesi konur. o kitap, dergi ve üretim televizyon programları yayınlayan.

Burada günlük iletişim kullanılabilecek bazı Tuva kelimelerdir.

Merhaba

Ekii

Selamlar!

Eka için ke!

güle güle

Bayyrlyg / baerlyg

lütfen

Azhyrbas

üzgünüm

Buruulug boldum

Ver (kibar formu)

Berinerem

Bilmiyorum

Bilbes Maine

hastane nerede?

Kaide emnelge?

Ne kadar maliyeti nedir?

Ortee kazhil?

çok lezzetli

züppe amdannyg

Biz merkezine götürmek

Baar Topchylo bis

Adın ne?

Meen'in Adym Eres

I Can?

Bolur baa?

üzgünüm

Buruulug boldum

çok güzel

Duc Eki

kötü

Bagai

Neredesin?

Eylül ayında Kaide?

Tuva dil sözlükleri

Şu anda birçok sözlükleri Tuvaca dil vardır. İnternette birkaç çevrimiçi çevirmenler bile vardır. Ancak, yine de basılmış edebiyatının klasik orada kalır.

ER Tenisheva tarafından düzenlenmiş Tuvaca-Rus Sözlük, tavsiyelerde bulunabilir dil öğrenmek için bir araç olarak. Bu çalışma halen yetkili hem toplanan malzemenin sayısı (20 binden fazla. Sözcükler) ve yorumlama yöntemi değerleri için ama en, 1968 yılında yayınlandı.

Dilin tarihinin ilgilenenler, kullanışlı çok hacimli olabilir etimolojik sözlük, dilbilimci B. I. Tatarintsevym tarafından derlenen.

Tuvaca literatür

Bu ilginç bir dilde şiir ve nesir seyrek görünür, ancak yine de değer bazı Tuva yazarları söz: Mongush DB Olchey-ool MK, BD Hovenmey VS Sagan-ool Tuvaca literatür geçen yüzyılın 30-ler ile, bir alfabe, yaratılmasından sonra gelişmeye başladı.

nasıl ses şiir Tuvaca Tuva dili merak ediyorsanız, biz internette bir şiir bulabilirsiniz. Özellikle, site "Yazarlar Ürünler yorumlar" veya "Vkontakte". kamu malı olarak orada Lama Roma Ooredii ve diğer birçok çağdaş yazarlar, kendi ülkelerinde aşıkların eserleri ve ulusal kültürünü desteklemek istiyoruz.

taşıyıcıların sayısının Tuvaca her yıl azalıyor çünkü Tuva hükümeti, ana dilin gelişimini desteklemek için her yolu deniyor ve Rus nadiren nedeniyle karmaşıklığı bu dilin çalışma alınır.

Tuva Müzik

Tuva şarkılar melodiler, renkli ulusal ve genellikle benzeyen antik şaman ilahileri var. halk motiflerinin Aşıklar pop-chanson tarzını tercih ediyor ve Nachyn Ayan Sedip ve Andrian Kuna Şiirin sevenler için .. Hoonah Hurt ve Chilchilgina dinlemek için tavsiye edilebilir.

diğer çağdaş müzisyenler arasında Shyngyraa Skipper ızgara, Ertine Mongush, Chincha Samba ve Igor Ondara ve Kherel Mekper-ool ayırt edebilir. Sosyal ağlarda ve özel web sitelerinde olabilir bu sanatçıların müzik bulun. Ancak, pop veya chanson hatta tam Tuva şarkı, melodi ve batı müziğinin ritmine farklılık olması için hazır olun.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.