Kendini yetiştirmePsikoloji

Milgram Deneyi: cellatların hiçbir sıkıntısı olacak

Elli yıl önce, Amerikan bilim adamı Milgram bilimsel dünya şoka içine düştü bir deney yürüttü. Onun sonucu kendini başlatma maddesini cesaretini. Çalışmalar daha sonra şimdiye kadar tartışılan "Milgram deneyinin" olarak tanındı. Yani yankılanan sonucuydu.

Sosyal psikoloji - inceleyen psikoloji bölümü insan davranışlarını ve zihinsel olguları farklı gruplarda insanlar arasındaki etkileşim ve iletişim sürecinde ortaya çıkan - organize ve spontan. Bu bilim iki psikolog kendi kitabını yayınladı 1908 yılında geldi. Uilyam Makdugalla "Sosyal Psikolojiye Giriş" yazdım ve Edward Ross basitçe işini tarif - "Sosyal Psikoloji".

Deney plana göre gitmedi

Milgram faşizme Alman halkının suçluluk temasını işleyen iken. Araştırmaları psikolog Almanya'da insanlara bir antidemokratik ulus olarak demokratik ulus (Amerika) ve Almanlar arasındaki farkı göstermek istedik. O demokratik bir toplumda ve değerini professing büyüdü bir adam başka bir kişiye karşı şiddete zorunda edilemez emindim. Milgram'ın deneyi iki aşamada planlandı - ABD'de ve Almanya'da. Ama Amerikalılar ile ilk deneyim sonra, ek bir dizi aldı. Bundan sonra, "antidemokratik" bir gezi için ihtiyaç Almanlar kayboldu.

Milgram Deneyi: Bizim yanlış tarafı

çalışmalarda halkın 3 kişi arasında uchuvstvoval grup - "öğretmen", "deneyci" ve "öğrenci". Ve gine bir "öğretmen" idi ve bu bile bilmiyordum hakkında öyle. dinlenme - iyi aktörler. Tüm olguların öğretmen '- Sağlıklı, hem fiziksel hem de zihinsel orta sınıf. Bunların hiçbiri değil Kolluk karışan ve psikiyatride gözlenmedi.

Denekler bir deneyin amacı belleğe ağrı etkisini incelemek için söylendi. elektrotlar ile bir sandalyeye bağlı, "mürit", cezalandırılan deşarj akımı uzun bir liste, "öğretmen" kelimeleri ezberlemek ve hatalar yapılmış orada olup olmadığını kontrol edilmelidir. "Deneyci" izledi ve konunun eylemleri yönetti. Her yanlış cevap, öğrenci sözde önceki 15'ten fazla elektrik deşarjı aldı. 450 - - deneyim üst sınır 45 bir işareti ile başlayan bir silah olarak tayin edilmiştir. 150 civarında "öğrenci" in sırasında ben denemeyi durdurmak istedi ve "deneyci" sürdürmekte ısrar etti. iddiaya göre şok yendi aktör, ağrı, çok gerçekçi tasvir gitmesine izin yalvardı ve kötü kalp şikayet etti. tereddüt, "öğretmen" görünce, "deneyci" Tüm sorumluluk üstlenir emin ve o tehdit ve ödüller vaat olmadan yaptım.

Tahminler ve sonuçlar

deney Milgram öncesinde dört düzine meslektaşları röportaj yaptı. Ve biri olarak Amerikalıların çoğunluğu baskılara boyun yok 1000 yılında yalnızca bir kişinin ölümcül seviyeye ulaşmak için emin oldu. Aynı düşünce deneyci kendisi tarafından gerçekleştirildi. Ama Connecticut eyaletinde gerçekleştirilen ilk deneme deneme sonrasında, psikolog çünkü itaat büyük miktarda, artık Almanya'daki çalışmaların ikinci aşamasında noktayı görür söylemek zorunda kaldı.

En yüksek işaretine 40 deneklerde (20 ila 50 yaş) için 26 kişiye ulaştı. Potansiyel cellatların% 65 - birini beklemiyordum. Milgram'ın deneyi birkaç yıl içinde birçok kez tekrarlandı. Ama "öğretmen" üçte ikisi de tüm talimatlara tabidir, "denemecileri" ve 450 V. Milgram Kararı'nın ölüme ulaştığı Amerikalılar çarptırdı, bu korkunç oldu. Amerika'nın olsaydı söyledi toplama kampları, Naziler gibi, o işçiler tamamen sağlanmış olacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.