Kendini yetiştirmePsikoloji

Zihinsel yansıma - öznel bir gerçeklik görüntüsü

psikologlara göre, çevre ile bireyin etkileşim kendi bireysel sahip olması durumunda uygulanabilir "büyük resmi". tarafsız bir nesnenin bir görüntüsünü oluşturan konu, zihinsel yansıma bir işlem gerçekleştirir. Üstelik bu durumda nesnenin görüntüsü altında fenomenler, etkinlikler, iç veya dış dünyaya özelliklerine işaret eder. Böyle bir zihinsel yansıması ve bunun anlamı konuya ilişkin ve ilk etapta kişi için ne nedir?

Zihinsel yansıma özü.

psikoloji çalışmaların Sovyet okulunda çerçevesinde zihinsel süreç yansıma kültürel ve tarihi kavramının temsilcileri tarafından meşgul. Zihinsel yansıma bir kılavuz düzenleyici aktivitesi meydana gelmesi koşulu oluşumunu vardır. Bu yansımanın sonucu ruhunun, yani resimdir Eğer ihtiyaçlarını karşılamak için faaliyetlerini yönlendirmek sağlayan harici veya dahili dünyaya verilerin sübjektif seti. Bu önemli bir gözlem yapmalıdır: zihinsel yansıması - her zaman tamamen konuyla kendisiyle ilgili bir süreçtir. görüntü o bir bireydir ve hiçbir varlık, onu yaratan, mantıklı değil. Buna ek olarak, görüntü sadece yansıma derhal süreç sırasında geçerli olan, statik değildir nesnel gerçekliğin zihinsel süreçler. Onlar da, birbirinden ayrılamaz ve aralarında izole edilmez. "düşünen", "algı" veya "hayal" olarak zihinsel süreçlerin Algıları gerçekte bütün ve birleşik olduğu, ruhunun tek modeldir.

Zihinsel yansıma gerçekliğin parçalanmış nesnelerin yapılandırılmış ve ayrılmaz bir görüntü oluşturmak için kullanılır.

B. F. Lomov zihinsel yansıma seviyelerini saydı:

  1. Duyusal-algısal - bu ancak, takipte alaka kaybetmez, ilk etapta meydana gelen gelişme sürecinde, zihinsel görüntüleri inşa temel bir düzeydir. bilgilere dayanarak Konu, stimülasyon aracılığıyla alınan duyuların arasında , gerçek nesneler kendi taktik ve davranışlarını oluşturur. Gerçek zamanlı olarak meydana gelen olay konu, nedenleri sonraki eylem etkiler: Sadece uyaran bir reaksiyon neden olur koydu.
  2. Sunum katmanı. Görüntü yani duyguların konu, gövdesi üzerinde nesnenin direkt etkisi olmadan meydana gelebilir, bu hayal, hafıza ve bir yaratıcı düşünme. Nedeniyle konunun algı alanında nesnenin birden oluşumuna, ilk belleğin en önemli özelliklerinden bazıları, minör tarafından ortadan kaldırılmıştır, neden orada, ne olursa olsun uyaranın ani anlatabilmişimdir. Adam, mevcut durumun temsil edilmeyen, daha önce bir kere görmüştü zaten nesnelerin görüntülerini işletmek tabiri caizse öğrenir. Bu zihinsel yansıma seviyesinin ana işlevi: Yerli düzeyde planlama, izleme ve eylem düzeltilmesi, standartları hazırlanması.
  3. Sözlü mantıksal düşünme ya rechemyslitelnyh seviyesi. Bu seviye işlemleri daha az ilgili güncel olay dahaki sefere vardır. Bireysel insanlığın kültürel ve tarihi gelişim sürecinde gelişmiştir mantıksal kavram ve tekniklerini çalışır. hayal gücü ve hayatında vuku bulan olayları bellekten kendi doğrudan deneyim Öz Çıkarma, o genel olarak insanlığın deneyimine bina, odaklı ve bina faaliyettir. değil onun tarafından yapılmış kavramlar, tanımlar ve sonuçlar. Bu plan ve sağ bireysel yaşam yolunun planlamaya kadar çeşitli ve temporal mesafe, olayları yönetme olanağı sağlar.

başlangıç seviyesi, üçüncü ve birinci arasında önemli bir fark rağmen: aktivitesini düzenleyen duyusal ve rasyonel süreçlerin sürekli aşamaları ve görüntü çeşitli yansıyan bir akıl oluşturan, birinden diğerine akar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.