Gıda ve içecekÇorbalar

Mantar solyanka

Mantar solyanka farklı hazırlanabilir mantar, çeşitleri , taze veya lahana turşusu. tuzlu taze, asitlenmiş pişirme ve kurutuldu için kullanılan mantar. halofitler için iyi beyaz ve titrek kavak uygun mantar türü, mantar, tereyağı mantar, russula vardır ayrıca taze veya kullanılabilir salamura mantar.

Taze lahana ile Mantar solyanka

Bu çanak etsiz hazırlanır, yani, vejetaryen ve kullanılabilir bitkisel tablo. halofitler temeli, bir mantar suyu kurutulmuş ya da taze mantar yapılmış. Eğer 200g gerekir bu yemek hazırlamak için. mantar, beyaz lahana, bitkisel yağ, küçük havuç, soğan, 2 olgun domates, 0.6 kg defne yaprağı, salça.

Mantarlar iyice temiz ve bir saat pişirin. Bir tavada ince doğranmış soğan ve havuç kızartma olarak, daha sonra domates suyu veya domates püresi ve soyulmuş, doğranmış domatesleri ekleyin. Domates kolayca çentikli çapraz ve kaynar su içinde birkaç saniye bırakarak, temizlenmiş.

Birkaç dakika Sebze güveç, o zaman ince rendelenmiş taze lahana eklemeniz gerekir. Tüm sebzeler karışımı, tuz, baharat
biber ve sonra mantar suyu ekleyin. Mantar solyanka o dilimlenmiş mantar eklendikten sonra, yaklaşık 40 dakika, güveç gerekir. Sadece birkaç dakika içinde bir tabak pişmiş kadar defne birkaç yaprağı ekleyin. ateşi kapattıktan sonra, mantar solyanka iyi demlemek, yaklaşık yarım saat olmalıdır. ekşi krema ve taze otlar ile tabak servis yapın.

lahana turşusu ile Mantar solyanka

Genellikle bu yemeğin ev yapımı sebzelerden kullanarak, kışın hazırlanır. kasha 200 gram almaya hazırlamak. tuzlu ya da kuru mantar (tercihen beyaz), 80 gr. havuç, maydanoz, 140 gr. soğan, domates suyu veya 100g, yarım fincan. domates püresi, 2 büyük turşu, 0,6 kg
lahana turşusu, tuz, şeker ve biber.

Önceden işlenmiş mantar, daha sonra kaynatılmış bir süzgeçten atar ve soğutulur. Daha sonra küçük dilimler halinde kesilmiş ve bitkisel yağda kızartılır bulundu. Lahana turşusu mantar suyu, tuz, şeker, salça eklenir, bir tencereye veya büyük tavada koymak ve bir saat boyunca söndürüldü. Ayrı bir tavada kızartma ince şeritler maydanoz, soğan ve havuç içine dilimlenmiş. Daha sonra, sebze karışımına elmas önceden tohumlanmış turşu, ekleme kesti. Sote sebze ve mantar lahana eklenir. Mantar solyanka başka bir 15 dakika pişirin gerekir. tereyağı serpin olabilir yemeğin sunumu yaparken, maydanoz ve ezilmiş bisküvi serpin.

Kış için halofitler hasadı

Cook Hodgepodge mantar sezonu yükseklikte ve kış soğukta kokulu atıştırma açık kavanoz de olabilir. To Hodgepodge pişirmek kışın taze mantar (tereyağı, kahverengi boletus mantar türü, titrek kavak) 1.3 kg taze lahana 1.3 kg, 350 gr gerekir. soğan, havuç ve domates. 120 gram edildiği gibi alın. rafine edilmiş bitkisel yağ,% 6 sirke 160 mi, 70 ° C. Kaba bir tuzu ve 50 ° C. şeker.

Mantar ve sebze iyice yıkandı ve temizlenmelidir. Sebzeler ince dilimler, ince doğranmış lahana, mantar halinde kesilmiş ve küçük dilimler halinde kesin. Tüm bileşenler, 40 dakika boyunca su, sürekli karıştırılarak, bir büyük emaye tencereye koyun ve edilmiştir. Daha sonra şeker, tuz, biber, sirke eklenmiş ve bütün iyice başka bir 20 dakika söndürmek karıştırılmıştır. baharat
Ayrıca karanfil, kekik ve defne yaprağı kullanabilirsiniz.

cam kavanozlarda hazır torba kaydırma, ön prosterillizovannye, rulo lake kalay kapağı
ve sarılmış. Bankalar soğutmak için yavaş yavaş soğumaya gerekir. mağaza
serin bir yerde iyi preform.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.