Uzmana sorun

Komşu ülkelere göre ülkenin konumu. ülkelerin ekonomik ve coğrafi durum

komşu ülkelere göre ülkenin pozisyonu sık sık ekonomik ve coğrafi konumu denir. Bu karmaşık ve çok yönlü bir kategoridir. Üzerinde bu makalede ele alınacak. Japonya, İngiltere, Fransa - Avrasya'nın önde gelen ulusların ekonomik ve coğrafi durumun özellikleri nelerdir? Ve karlı kadarıyla?

komşu ülkelere göre ülkenin konumu

dünyanın Ülkeler birbirinden oldukça farklıdır. Ve sadece boyutu, nüfus ve kültürel özellikleri. büyük ölçüde refah durumunu belirlemek diğer faktör vardır. Başkaları anakara içine kapalı Örneğin, bazı ülkeler, okyanusa geniş erişebilirler. Bazı devletler dünya ekonomisinin diğer aktörler tarafından malların geçişine elde edilen gelirin şeklinde onlara muazzam yararlar sağlar önemli kıtalararası ulaşım yollarının kavşak noktasında, altındadır. Bütün bu faktörler bu makalede açıklanan konsepte atfedilebilir.

Böylece, komşu ülkelere göre ülkenin konumu (- EGP kısaltılmış formunda) devletin ekonomik ve coğrafi durumu denir. Ancak, bu kavramın çok dar bir yorumudur. EGP - çok karmaşık ve çok boyutlu coğrafi kategorisi. Geniş anlamda, EGP - ekonomik gelişimi üzerinde (pozitif veya negatif) etkileyebilir coğrafi özelliklerle bir ülkede durum (yanı sıra şehir veya bölge) ile saygı.

GWE, merkezi çevresel veya marjinal derin olabilir. Küresel veya bölgesel düzeyde değerlendirilebilir.

karakterize yılında EGP özellikle Devlet hesap birçok faktör dikkate almalıdır. Bunlar:

  • karayla (okyanuslar) varlığı;
  • Komşu ülkelerin sayısı;
  • kendi ürünleri için fırsatlar;
  • Büyük yakıt ve hammadde bazların varlığı;
  • vb önemli ulaşım yollarının üzerinde pozisyon

Bazı ülkelerin başarı coğrafi konumunun avantajlarını kullanmış olması ilginçtir. Diğer Devletler Henüz bu sanatı öğrenmiş değil. Sovyet coğrafyacı Nikolai Baranskii ciddiye EGP kavramının teorik yönlerini araştırmakta olduğu ilk oldu.

komşu ülkelere ilişkin pozisyonu sık sık da denir jeopolitik konumu. Ancak, bu durumda biz sadece siyasi faktörlere, komşularıyla ilişkilerinin özellikle devletin doğası ve benzeri bahsediyoruz.

Fransa egp Özelliği

Fransa - Avrupa'nın en büyük ülkelerinden biri. Bu Korsika yanı sıra Akdeniz'de küçük adalar numarasını içerir. Fransa da hemen hemen tüm dünyada denizaşırı bölümler ve bölgeleri vardır.

Komşu ülkelere oranla Fransa'nın pozisyonu olumlu olarak karakterize edilebilir. Bu sekiz ülke tarafından sınırlanmıştır. Bunların her biriyle, Fransa-iyi komşuluk ve yakın bir ilişki destekler.

ülke Batı Avrupa'da bulunan ve batı ve kuzeybatı güney ve Atlantik Okyanusu Akdeniz'e erişimi vardır. devlet içinde kıyı şeridi büyük uluslararası mahkemelere girmek için uygun sayısız koyları ile girintilendirilmiştir.

Japonya EGP Özellikleri

Japonya - çeşitli büyüklüklerde altı bin adadan oluşuyor Doğu Asya'da, bir ülkeye takımada. batıda Pasifik Okyanusu ile Devletin doğu topraklarından - "Büyük Land" ayırmak üç denizin suları

Bir bütün olarak komşu ülkelere ilişkin Japonya'nın pozisyonu yararlı kabul edilebilir. Nedeniyle kıtanın en büyük ve dünyanın en büyük okyanus ülkenin kavşağında konumu uluslararası temas ve piyasa ürünlerini kurmak için bir fırsat sürü aldı.

doğal kaynaklar ve manzara ile Japonya'nın açıkçası hiçbir şanslar. topraklarının yaklaşık% 80'i ekonominin gelişmesi ve (nedeniyle dağlık manzara kadar) konut inşaatı için uygun değildir. Ayrıca ülkenin neredeyse hiç maden kaynaklarına sahiptir.

Değerlendirme EGP UK

İngiltere'de coğrafi konumu çok benzer EGP Japonya. Bu ülke de bulunmaktadır grup adaya, doğu ve Avrasya'nın batı kenarında değil.

Kuzey ve İrlanda - İngiltere Atlantik ve iki denizin suları ile yıkanır. anakaradan bir 35 kilometrelik Manş ile ayrılır. Ortak kara sınırına sadece bir ülkeyi var - İrlanda.

Coğrafi konumu nedeniyle etmek, İngiltere birkaç yüzyıl önce resmi olmayan bir durumunu almıştır "Avrupa Deniz Kraliçe." Topoğrafya ve iklim koşulları da ulusal ekonominin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Sonuç

terimi EGP komşu ülkelere ilişkin ülkenin durumu anlamak. Bu, merkezi derin veya marjinal, karlı veya karsız olabilir. Buna ek olarak, tüm Devletler etkili bir coğrafi konumu kullanmaya.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.